IV Sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 27 lut 2019
 • #łódzkie #GrzegorzSchreiber #Sesjasejmiku
  26 lutego br odbyła się IV Sesja Sejmiku WŁ.
  Radni podjęli m.in. decyzję o uruchomieniu budżetu obywatelskiego i zabezpieczyli miejsca magazynowania dla zatrzymanych transportów odpadów w regionie.

  Przyjęcie regulaminu Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego oznacza, że po raz trzeci w ten sposób rozdysponowana zostanie część pieniędzy samorządowych. Szczegóły wypracuje Zarząd Województwa. Jednogłośnie radni zdecydowali też o utworzeniu Młodzieżowego Sejmiku „dostrzegając rolę i znaczenie młodzieży przy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, a także mając na celu aktywizację środowisk młodzieżowych w życiu społecznym i publicznym” - jak czytamy w uzasadnieniu. Sejmik zobowiązał Zarząd Województwa do opracowania regulaminu i zasad wyboru młodych radnych. Decyzja była odpowiedzią na petycję Fundacji Osnowa.

  Bardzo ważną decyzją podjętą przez radnych była aktualizacja „Planu gospodarki odpadami dla województwa łódzkiego do 2022 r. z uwzględnieniem lat 2023-2028”. Poprawki dotyczyły wskazania miejsc spełniających warunki magazynowania odpadów. Konieczność aktualizacji wynikała z nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska i dotyczyła wskazania miejsc dla zatrzymanych transportów odpadów.
  Ważną zmianą było wykreślenie spośród regionalnych instalacji w zakresie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych instalacji firmy Remondis na łódzkim Teofilowie. Decyzja wynikała z faktu, że Minister Środowiska uchylił pozwolenie zintegrowane dla spółki na wykorzystanie instalacji z uwagi na fakt, że nie spełnia ona wymagań stawianych regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów.

  Radni wspólnie zaapelowali też o przekazywanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego działających na terenie województwa łódzkiego.

  Sesji towarzyszyła promocja Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu. Radni i goście Sejmiku mogli skosztować wyrobów regionalnych i innych przetworów mlecznych lokalnego producenta.
  W foyer można było wystawę „Jak widzę wolność”. Prace powstały w ramach konkursu plastycznego zorganizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.


  Obserwuj nas ↓↓
  FACEBOOK: facebook.com/wojewodztwo.lodzkie/
  TWITTER: twitter.com/lodzkiePL
  INSTAGRAM: instagram.com/promujelodzkie/
  Chcesz dowiedzieć się więcej?
  Zapraszamy na nasze strony! ↓↓
  www.lodzkie.pl promujelodzkie.pl

Komentarze • 0