Dzień Sołtysa 2019 w ŁDK

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 19 mar 2019
 • #łódzkie #dzieńsołtysa #GrzegorzSchreiber
  11 marca obchodzimy Dzień Sołtysa.
  To dlatego Łódzki Dom Kultury wypełnił się tego dnia sołtysami z całego regionu. Przyjechali reprezentanci każdej gminy z województwa łódzkiego.

  W Polsce jest 40 tys. sołtysów, a w samym regionie łódzkim 3,5 tysiąca. Funkcja ta na ziemiach polskich istnieje od XII wieku. Mógł ją pełnić szlachcic, mieszczanin lub chłop. I teraz przekrój społeczny sołtysów jest bardzo szeroki. W ŁDK byli więc eleganccy młodzi sołtysi, atrakcyjne sołtyski, dostojne panie sołtys oraz przedsiębiorczy rolnicy - sołtysi od lat.

  Rolę gospodarza pełnił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, organizator i patron wydarzenia. Na sali byli m.in. rzecznik rządu Joanna Kopcińska, były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, wojewoda Zbigniew Rau, a także parlamentarzyści i samorządowcy różnych szczebli. Jednak ten dzień należał do sołtysów. To im wszyscy składali gratulacje i życzenia pomyślności, podkreślając, jak ważną społecznie i odpowiedzialną funkcję na siebie przyjęli. Wszyscy sołtysi dostali odznakę, list okolicznościowy i drobne upominki, które wręczali marszałek Grzegorz Schreiber, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Koperska oraz członek zarządu Andrzej Górczyński. Każdy sołtys otrzymał też sadzonki drzewek.

  Marszałek Grzegorz Schreiber gratulując sołtysom z okazji święta zachęcał do częstego odwiedzania Urzędu Marszałkowskiego i zadeklarował swoją otwartość na problemy wsi. Przypomniał też, że w tegorocznym budżecie na tzw. granty sołeckie przyznane zostało 3 mln zł czyli dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Ponaglał, żeby składać wnioski, bo do zakończenia naboru pozostał tydzień.
  W części artystycznej wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie, którzy zaprezentowali spektakl patriotyczny nawiązujący do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
  jg

  Obserwuj nas ↓↓
  FACEBOOK: wojewodztwo.lodzkie/
  TWITTER: lodzkiePL
  INSTAGRAM: promujelodzkie
  Chcesz dowiedzieć się więcej?
  Zapraszamy na nasze strony! ↓↓
  www.lodzkie.pl promujelodzkie.pl


  Obserwuj nas ↓↓
  FACEBOOK: wojewodztwo.lodzkie/
  TWITTER: lodzkiePL
  INSTAGRAM: promujelodzkie
  Chcesz dowiedzieć się więcej?
  Zapraszamy na nasze strony! ↓↓
  www.lodzkie.pl promujelodzkie.pl

Komentarze • 0