Tap to unmute

Rosjanie protestują przeciwko mobilizacji. "Uświadomili sobie, że ta wojna nie jest gdzieś daleko"

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 21 wrz 2022
 • Rosjanie protestują przeciwko mobilizacji: wiadomosci.wp.pl/rosjanie-bun...
  W środę rano wyświetlone zostało orędzie prezydenta Rosji Władimira Putina. Reakcja Rosjan na częściową mobilizację już jest widoczna. - Putin bardzo długo zwlekał z tą decyzją o częściowej mobilizacji, zdając sobie sprawę, że to bardzo ryzykowny krok - stwierdziła prof. Agnieszka Legucka, ekspertka PISM. - Wydaje się, że Władimir Putin jest już zdesperowany, bo wojna w Ukrainie jest już jego prawdziwą obsesją, a Rosjanie wreszcie uświadomili sobie, że ta wojna nie jest gdzieś daleko - podkreśliła gościni programu "Newsroom".
  W ocenie specjalistki obywatele Rosji dopiero teraz zorientowali się, że jednak wojna w Ukrainie również ich dotyczy. - W wielu miastach odbywają się protesty. (…) Natomiast trzeba sobie zdawać sprawę, że Władimir Putin od 2011 roku doskonali system represji - wskazała prof. Legucka. Wraz z ogłoszeniem częściowej mobilizacji zaszły zmiany w prawie karnym i znacząco zostały zwiększone kary za dezercję i niewykonanie rozkazu pójścia na front. - Wraz z tą decyzją jest po raz kolejny przykręcana śruba represji - podkreśla gościni WP.
  Ekspertka tłumaczy również dotychczasową postawę Rosjan, którzy nie buntowali się na działania Putina, a wręcz popierali "operację specjalną". - [Rosjanie - przyp. red.] przyjmą taką strategię pragmatyczną, czyli "od nas nic nie zależy" w związku z czym należy przyjąć pragmatyczne podejście i dostosować się - wyjaśnia prof. Legucka.
  Oto dlaczego wyłączyliśmy komentarze pod tekstami o inwazji Rosji na Ukrainę:
  wiadomosci.wp.pl/oto-dlaczego...
  Szczegółowe informacje na ten temat przeczytasz na stronie wiadomosci.wp.pl/

Komentarze • 0