Tap to unmute

Jacek Bartosiak vs. Andrzej Zybertowicz: Wielka zmiana. Waszyngton czy Dolina Krzemowa - kto rządzi?

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 16 gru 2022
 • Zapis debaty Układu Otwartego i Nowej Konfederacji pomiędzy autorami dwóch książek. Andrzej Zybertowicz, autor "Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pułapce" i Jacek Bartosiak autor "Koniec końca historii".
  [Autopromocja]
  Sklep Układu Otwartego: patronite-sklep.pl/kolekcja/i...
  00:17 Igor Janke: Wstęp
  2:43 Jacek Bartosiak: Jaki wpływ na świat ma rewolucja cyfrowa?
  7:37 Andrzej Zybertowicz: Jak rewolucja cyfrowa zmieniła kondycję naszej cywilizacji?
  13:24 Jacek Bartosiak: Skąd bierze się paraliż Zachodu? Azja lepiej wchodzi w cyberświat
  22:10 Andrzej Zybertowicz: Pojęcie cyber. Rosjanie źle ocenili sytuację na Ukrainie
  32:52 Jacek Bartosiak: Pozytywne i negatywne strony cyber
  43:15 Andrzej Zybertowicz: Gdzie jest władza? W Waszyngtonie czy Dolinie Krzemowej?
  55:40 Jacek Bartosiak: Wojna a model kapitalizmu na świecie
  58:28 Andrzej Zybertowicz: BigTechy
  1:02:36 Jacek Bartosiak: Świat cyfrowy a wyzwania ustrojowe
  1:08:00 Andrzej Zybertowicz: Media społecznościowe. Dzieci a internet. Autorytety w świecie cyfrowym
  1:36:00 Jacek Bartosiak: Przywództwo w obecnych czasach
  Tu można kupić książki:
  Cyber kontra real: ksiegarnia.nowakonfederacja.p...
  Koniec końca historii: ksiegarnia.nowakonfederacja.p...
  ----------------------------------------------------------------------
  🔔 SUBSKRYBUJ bit.ly/SubskrybujUkladOtwarty
  🔥 PATRONITE patronite.pl/igorjanke
  🟢 SPOTIFY bit.ly/IgorJankeSpotify
  💭 TWITTER igorjanke
  👍 FACEBOOK bit.ly/IgorJankeFB
  📷 INSTAGRAM igorjanke
  🌐 UKŁAD OTWARTY ukladotwarty.pl
  📺 IGOR JANKE igorjanke.pl
  ✉︎ KONTAKT: igor.janke@ukladotwarty.pl
  ------------------------
  🎙️ ROZMOWY Z GOŚĆMI ⤵️
  ➡️ GENERAŁ SKRZYPCZAK • Generał Skrzypcza...
  ➡️ JACEK BARTOSIAK • Jacek Bartosiak w...
  ➡️ ANNA MARIA DYNER • Anna Maria Dyner ...
  ➡️ MAREK BUDZISZ • Marek Budzisz w U...
  ➡️ ADAM EBERHARDT • Adam Eberhardt w ...
  ➡️ ANDREW MICHTA • Andrew Michta w U...
  ---------------------------------------------------------------------
  Copyright © Igor Janke. All rights reserved.
  ---------------------------------------------------------------------
  #IgorJanke #Bartosiak #Zybertowicz

Komentarze • 1 553

 • Układ otwarty - Igor Janke
  Układ otwarty - Igor Janke  3 miesięcy temu +15

  Zapraszam do obejrzenia mojego reportażu z Kijowa: plclip.com/video/llb0VXQWbjA/wideo.html

  • Leszek Ostachowski
   Leszek Ostachowski 2 miesięcy temu +1

   Nie wydaje się, że kuriozalnie u nas wszystko kiedyś padło, bo nie było prywatne i właściciel nie dbał. Teraz każda sprywatyzowana branża przestaje działać i ma kryzys, a dopiero co skończył się proces jej prywatyzacji.. Z tym, że tym razem to siły wyższe są odpowiedzialne., Jeśli nie z prywatnej zagranicy, to przynajmniej jakieś duchy straszą w do wolnych krzakach.. To chyba jak z tymi naszymi starymi nowoczesnymi nieekonomicznymi technologiami, kupionymi za granicą na wolnym ryjkowisku za chwilówki i była wtopa??? A zapominałem byłem sobie, potem się pojawiła doktryna o przewadze zysków z plajt i kryzysów.. Przedtem włam polegał na wymianie pieniądza, dewaluacji i przymusowym odkupie np. kruszców. Jak w każdej prawnie się szanującej do wolnie wolnej demo swawolnej kreacji. Profesorowie nam mówili, że aby praca była satysfakcjonująca, to powinieneś z niej akumulować.. Zapomnieli se tylko dorzucić, że jak już zakumulujesz to trzeba ci to to od akumulować, żebyś dalej mógł akumulować jak wcześniej i na każde do wolne żądanie, konkurując się z innymi konkurentami o jej względa.. O tyle się zmieni, że ciocia władza może założyć czapki niewidki i duchów prześcieradła na rodo, a ty będziesz tym razem świecił jak każdy płomyk na świeczniku płonąc nierozważnie z śladem węglowym..
   Interes był taki jak z babcią co wróżyła na troje z onuc. Układ krzyżowy.. Trzy strony i jedna do której prosto z mostu się nie przyznajem, bo niewypadła i numer mógł by palić na panewce królika. Dwoje się bije, a jeden sędziuje i kontroluje przepływy mocy, a czwarty czort z tylnego siedzenia to układa, szturcha, nagabuje,.. aby tak zadziało. Każda niby święta panienka z swego okienka puszcza oczko do ułana, coby się konkurował o jej względa.. Nie łamta się, wyjechali sami nieudacznicy, szukać miski z koralikami bo słodzony ryż drogi,.. Mała strata, bo oni za "darmo byli kształceni... Łatwe konkury będą z ich nowymi właścicielami :)
   USA to wybrzeża, reszta to flight over, aa to te sadzawki?. Od pradawnych czasów wolne państwa miasta to huby na szlakach komunikacyjnych do kolonii, a te zapewniały rzeki.. Huby, certa, archiwa, szatnie ... Już to analizowałem.. Stworzymy kastę cyber klawiszy, katów, kluczników, bibliotekarzy.. oni stanowią prawa i myta.. Kto co komu może.. sprzedać, co przeczytać, co zrobić... "I co nam pan zrobisz?" Kat nie tylko ścinał. Oczyszczał miasta, czasem zajmował chirurgią, leczeniem i nieźle zarabiał.. Taki z kasty nie tykanych pomniejszych większych szlachciców ... .. ... Każdy mechanizm da się doprowadzić do parodii, absurdu, czy nawet zapętlając odwrócić cele.. Najlepiej za tajemnicami i mglistymi pojęciami..

  • Leszek Ostachowski
   Leszek Ostachowski 2 miesięcy temu

   Ceny mogą spadać pozornie i okresowo. "$CENA" którą widzicie w sklepie jest wynikiem skomplikowanych zabawa żonglerką matematyczną na podatkach, dofinansowaniach, programach,.. ( w karcianej twórczości na kartki) i grach konkurencyjnych o rynki w cyklach zarzucania sieci i ich rolowania podczas połowów.

  • Leszek Ostachowski
   Leszek Ostachowski 2 miesięcy temu

   Są wyznawcami jednokierunkowości pojęć jak np. "$konkurencja" ( do do wolnej ; ... ) i "$wolność" ( do dowolności ; ... ) .. Te mechanizmy można doprowadzi poprzez eskalację do swej własnej parodii absurdu, farsy i opacz ności, zapętlając zmienić kierunek celowości . Konkurencja kończy się zawodami zwanymi wojną o przeżycie. Czyli polityką tzw. prawo stwórczą prowadzoną innymi metodami w konkurach na skuteczne ciosy.. Nazwa zmiennej $"X" jest tylko nazwą, a jej zawartość mutuje.. Niema pojęć "mono" bytów i każde pojęcie jest składowa opisującą większy mechanizm w całości ich dynamicznych interakcji..

  • Krzysztof Izdebski
   Krzysztof Izdebski 2 miesięcy temu +5

   Brak komentarzy i reakcji - od tygodnia czasu - na powyższy cytat przyjmuję z ogromną satysfakcją 😃 Świadczy to o dwóch rzeczach, o dwóch zjawiskach : 1) czytają to głównie ci co dali się zrobić w ''pandemię'', jak red. Janke :)) , 2) jednocześnie są to ludzie, którzy zrozumieli, że dali się oszukać nachalnej propagandzie i jest im wstyd. Nie zawsze rację ma Mark Twain, że ludzi łatwiej jest oszukać niż przekonać, że zostali oszukani. Są czasem wyjątki od tej reguły...

 • Uuuf x
  Uuuf x 3 miesięcy temu +45

  ja panu prof. odpowiem o co chodzi w tym świecie: o chciwość. Chiny od 30 lat podbijają świat tylko dlatego, że cywilizacja zachodnia nie rozumie, że wolny rynek jest dobrym rozwiązaniem tylko w granicach wspólnej antropologii. Gdy inna cywilizacja - chińska- nie definiuje człowieka tak samo, to może go wykorzystać do niewolniczej pracy, obniżając koszty produkcji i niszcząc gospodarki innych krajów z obszaru, gdzie człowieka traktuje się wyżej. Teraz gdy Chiny osiągnęły już znaczny rozwój i nie mogą już obniżać kosztów produkcji, wykupują partie i fundaCJE, by podwyższać koszty produkcji w krajach konkurencyjnych przez absurdalne programy: zielona energia, elektryczne samochody, itp. W trzecim etapie będą już właścicielami świata i dopiero wtedy okaże się, że nie ma już antropologii chrześcijańskiej, a chińska i będziemy pracować jak n iewolnicy dla Chińczyków. Jedyny ratunek: globalne wysokie cło na chińszczyznę. Dlatego tylko Tramp rozumiał świat.

  • Chuck Technorris
   Chuck Technorris Miesiąc temu +2

   @Totem al-gore-ytm jest coraz bardziej dopracowywany. Dawniej stosowali „cienisty ban”. Teraz widzę że mój powyższy wpis ma zero kciuków mimo że jeszcze kilka dni temu były trzy (przepuszczają niepoprawne politycznie opinie by pokazać że to tylko jakiś outsider i by każdy myślał że nie ma już ludzi sensownie myślących..)

  • Prucas
   Prucas Miesiąc temu

   @Michał Trociowski prawda

  • Michał Trociowski
   Michał Trociowski Miesiąc temu

   @Prucas Tam gdzie korporacje, tam nie ma wolnego rynku, bo one do tego nie dopuszczają. Dlaczego? A po co im nowa konkurencja, jak mozna utrzymac status qou?

  • Mq Mx
   Mq Mx Miesiąc temu +1

   10/10

  • Chuck Technorris
   Chuck Technorris 2 miesięcy temu +3

   Uuuf dokładnie tak jest!
   Kluczowe pytanie brzmi: dlaczego elity Zachodu są tak „krótkowzroczne” a nawet pomocne względem Chin?
   Odpowiedź jest b. prosta! Władcy Zachodu to finansjera. Ostatnie lata wyraźnie pokazały jak runął mit państwa narodowego. Wszyscy realizowali ten sam algorytm narzucony całemu światu z niewielkimi lokalnymi modyfikacjami. Kluczowe jest to że dla żydowskiej Kabały głównym wrogiem do dyktatorskiej władzy nad światem i obalenia Chrześcijaństwa (z fundamentalnym założeniem równości ludzi wobec Stwórcy!) jest konserwatywna klasa średnia Europy i USA. To oni są celem! Stąd ten dziwny sojusz satanistów Zachodu z komunistami Chin.
   PS. Bibliografia:
   1. Song Hong Bing „Wojna o Pieniądz cz. 3-4
   2. Rabbi Zev Porat „Unmasking the Chaldean Spirit”

 • Adam Banul
  Adam Banul 3 miesięcy temu +37

  Masa bardzo istotnych spraw !!!! Ogromne dzięki za tak ciekawą i POTRZEBNĄ dyskusję !!!!

 • Rafał Ney
  Rafał Ney 3 miesięcy temu +145

  Ciekawa dyskusja, zwłaszcza, że obaj panowie mają inne punkty widzenia. Stąd i polemiki i dygresje i spór. Tak trzymać! Zdecydowanie lepsze to od sytuacji, kiedy rozmówcy spijają sobie słowa z ust i się we wszystkim zgadzają.

  • yarr
   yarr 2 miesięcy temu

   @Jerzy Madej _... _*_odsłania_*_ ZGNIŁE, KOMPROMITUJĄCE LUDZKI RODZAJ INTENCJE..._ 🤔
   Czyżby? Sądziłem, że *nigdy* nie można ich było *ukryć.*
   Widzę co najwyżej *prowokacyjną rolę* owego _dogmatu,_
   która w zdeprawowanych uszach obraca się niemal w upragniony przez bydło _sakrament._

  • Krzysztof Izdebski
   Krzysztof Izdebski 2 miesięcy temu

   @Marek G. Sztuczne parytety są upokarzające. Nie byłem dumny gdy o moim przyjęciu na Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu zadecydowało wiejskie pochodzenie ;) A jak sobie radzą Panie jako operatorki dronów ?

  • nnn nnn
   nnn nnn 2 miesięcy temu

   rozmowa z zybertowiczem nie ma sensu. to beton.

 • Tomasz Maty
  Tomasz Maty Miesiąc temu +2

  Jestem przekonany że na pewno już ktoś napisał podobny komentarz, chodź sam nie mam czasu tutaj go szukać: bardzo pouczająca dyskusja. Edukacja edukacja i jeszcze raz edukacja a zarazem mniej chciwości. Trzeba edukować jak najszerszą Rzeszę młodzieży aby wnosiła coś produktywnego w życie.

 • Szamanek85
  Szamanek85 3 miesięcy temu +13

  Wiedzy nam nikt nie zabierze ale można ją ograniczyć. Podczas wyboru książek/ebooków powinniśmy kierować się jednym...co nam da jej przeczytanie. Większość Polaków wybiera książki pt np Moje ciasteczko, moja paróweczka. Nikt się nie pokusi o zdobycie nowych umiejętności. Jest tyle ciekawych pozycji, które wprowadzą świeżość do naszego życia intelektualnego i nikt z tego dobrodziejstwa nie korzysta. Rola influencera w cyber świecie jest też nie bez znaczenia, to nowa forma zarobkowania przez sprzedawców kitu, tak jakby cyber lobbing, który wyznacza moim zdaniem błędny kierunek. Mówią czytajcie więcej ale nikt nie powie, kształcie się i uczcie czytając odpowiednie pozycje. Moja rada wybierajcie mądre książki, a takimi są podręczniki i słowniki, to zaowocuje z czasem. Książki są po to, by się z nich uczyć, a nie marnować czas na ich czytanie.

  • yarr
   yarr 2 miesięcy temu

   Rozumiem intencje, ale *nie zgadzam się, że obecnie jest najlepsza pora na **_książkową edukację._*
   Jest już na nią trochę *za późno,* bo fronty światopoglądowe *mocno się zbliżyły,*
   a ich *języki pomieszały* i nawet rozgarniętemu człowiekowi trudno zorientować się,
   co *jest* lub wkrótce *okaże się* dla niego _dobrem,_ a co _złem._
   *Złą radą* jest _polecanie uwagi w doborze wartościowej lektury_
   ludziom *niepotrafiącym wskazać palcem* _mądrych wzorców._
   To trochę tak, jak powiedzieć tonącemu:
   _Patrz, jaki jestem dobry i mądry. Rzuciłem Ci koło ratunkowe. _*_Tam gdzieś_*_ jest!_
   _Rozejrzyj się i poszukaj go, a potem do niego podpłyń i dalej radź sobie sam._
   Nie życzę Ci okoliczności życiowych, w których *sam byłbyś zmuszony* odzyskać równowagę
   korzystając z tego typu _książkowych porad._
   _...odpowiednie pozycje, mądre książki, powinniśmy się kierować pożytkiem,_
   _świeżość życia intelektualnego, błędny kierunek..._
   A co według Ciebie jest *odpowiednie, mądre, pożyteczne, świeże i prawdziwe?*
   Wiesz to, czy _cyganisz dla mydlenia oczu?_
   Oj, Ty chyba *sam nie bardzo wiesz, w jakim świecie żyjesz i na co liczysz.*
   Może więc też *sam powinieneś zmienić doradcę,* zanim zdarzy Ci się _doradzać innym?_

 • Apokaliptyczny Znak
  Apokaliptyczny Znak 2 miesięcy temu +4

  Pozdrawiam w Nowym Roku ! Jak bardzo zagubiona czuje się jednostka w cyber-niewoli dzisiejszych czasów, ale jeżeli stworzymy jakąś świadomą, podobnie myślącą grupę trzeźwo myślących ludzi, to ocalimy jakiś procent młodych i bardzo młodych ludzi przed ogłupieniem i zniewoleniem. Grupa technokratów nie musi dziś 'strzelać' do swoich oponentów, wystarczy, że sprzedają społeczeństwom pigułki z propagandą i wizją nowego eko-świata.

 • Kasia Don
  Kasia Don 3 miesięcy temu +18

  Zgadzam sie z p. Andrzejem. Algorytmy zamykają nas w bańkach. Czy 10-cio latka czy ambasadora. Tak samo podsylają wąski zakres informacji eliminujac całkowicie inne spojrzenie na otaczający świat.

  • Adam Drzewiecki
   Adam Drzewiecki 27 dni temu

   Droga Kasiu, a co z twoim własnym rozumem. Czytasz jeszcze co chcesz i wyciągasz wnioski jakie chcesz. A jak już masz dosyć możesz cały ten dobrobyt elektroniczny wyłączyć.

  • chaber5555
   chaber5555 3 miesięcy temu +4

   Bardzo dobra uwaga. Nikt nie widzi albo nie chce widzić togo oczywistego faktu.

 • Wojciech Pless
  Wojciech Pless 3 miesięcy temu +1

  Panie Igorze zachecam do debat politycy kontra analitycy, dzięki czemu uda się podnieść poziom wiedzy ludzi którzy rządzą lub będą rządzić naszym krajem. A według mnie czeka nasz naród czas ogromnych wyzwań.

 • Andrzej K.
  Andrzej K. Miesiąc temu +1

  Technokratyczny i pozytywny oportunizm vs. filozofia wartości człowieka. Świetna dyskusja

 • ASPePL
  ASPePL 3 miesięcy temu +36

  a mnie ciekawi jak by wyglądała scena polityczna gdy zakaże się podawania sondaży wyborczych :)

  • ASPePL
   ASPePL 2 miesięcy temu

   @indianski nie cenzura a wolność wyboru zgodna z własnym przekonaniem a nie medialną informacją tak czy inna

  • indianski
   indianski 2 miesięcy temu +1

   cenzura sie marzy ?

  • marian jarzabecki
   marian jarzabecki 2 miesięcy temu +2

   W demokracji wygrywa zawsze ten kto ma wygrać, odchylenia są minimalne

  • ASPePL
   ASPePL 3 miesięcy temu +2

   @Sjel władze powinni stanowić ludzie wybrani z małej grupy społecznosciowej tjnp 1 poseł z 1 gminy, wiem że będzie wówczas kilka tysięcy posłów ale będzie wówczas adekwatne do istnienia demokracji a nie partiokracji

  • Sjel
   Sjel 3 miesięcy temu +1

   tak samo .. glosy bed akupowane pzrez rozdawnictwo ...wladze mozna tylko zmienic sila ! pzrzewrotem i rewolucja lecz ta zawsz ejest ai tak organizowana pzrez cwnaiakow tj strajk pzredsiebiorcow w czasie kowidu czy cala smieszna agro unia udajaca rolnikow a sa to wielcy biznesmeni co nie potrafia sie zorganizowac i spzredac swoich plonow..

 • Małgorzata M
  Małgorzata M 2 miesięcy temu +2

  Autorytety skupiają uwagę, a media społecznościowe rozpraszają ją. Brawo za formułę debaty, za manichejską umiejętność zestawienia przeciwieństw bez chaosu i za styl.

 • Jacob Grzywinski
  Jacob Grzywinski 3 miesięcy temu +6

  Panowie! To jest homo sapiens! Dlatego przetrwalismy te pare lat , bo potrafilismy kombinowac, zwlaszcza stymulowani przez przeciwne warunki. Przypominam, ze w czasie okupacji funkonowalo nie tylko szkolnictwo na roznych poziomach wlaczajac szkoly oficerskie.

 • MisterPartner
  MisterPartner 2 miesięcy temu +22

  Właśnie nie musimy być zmuszeni ale jesteśmy bierni to pozbawiamy się wyboru . Bartosiak to twoji przyjaciele gotują nam ten los.

 • Adam Drzewiecki
  Adam Drzewiecki 27 dni temu

  Uśmiałem się z wypowiedzi Pana Andrzeja odnośnie kowida. Jak zaczęło się robić głośno o tym temacie, zaczołem czytać i słuchać wypowiedzi fachowców wirusologów. Żarówka zdziwienia zapaliła się gdy w ciele doradczym różnych rządów byli wszyscy specjalsi nawet po jednym lekarzu ortopedzie jak w polsce. A gnojenie prawdziwych lekarzy przelało czarę nieufności. Oj te wyksztalciuchy, wyksztalciuchy jak mówił klasyk

 • iwo gajda
  iwo gajda 2 miesięcy temu +5

  Króluj nam Chryste !!!

 • Miłosz Kozik
  Miłosz Kozik 3 miesięcy temu +19

  Super rozmowa trochę dramatu jest w tym że bez Big Tech nie wiedział bym o panach i o wiedzy jaka przekazujecie. Dzięki temu wiem jaką książkę kupić tacie pod choinkę :)

  • Totem
   Totem 2 miesięcy temu

   A te.n 7yyyd.ek (B) bardzo łak.nie p. krwi, krwi, krwi, krwi

  • Totem
   Totem 2 miesięcy temu

   Z.ŁO (B) marzące tylko o wojnie i za to powin!en dostac dożywocie w celi bez okna

  • Małgorzata Rybczyńska
   Małgorzata Rybczyńska 3 miesięcy temu

   A sobie słownik ortograficzny 😁

  • Bortalo Anzia
   Bortalo Anzia 3 miesięcy temu

   @fooly skooly Ten fachowiec i mąż stanu, są dopiero w 20tej kolejności do pieniedzy od Żydów

  • fooly skooly
   fooly skooly 3 miesięcy temu +1

   @Bortalo Anzia no co ty Mateusz morawiecki jest fachwcem, a Pan Blaszczak mezem stanu

 • biuro promis
  biuro promis 2 miesięcy temu +3

  Tak mniej więcej wyobrażałem sobie występ profesora i jego wiedzy..

 • Daniel P.
  Daniel P. 2 miesięcy temu +5

  Niebywałe!
  Zaczęło się od cyber świata a zeszło do moralności, cnót wychowawczych, autorytetów, itp. Wnioskuję z tego, że jednak jest dla ludzkości i humanizmu nadzieja!

  • yarr
   yarr 2 miesięcy temu

   @Daniel P. Och nie! Wręcz przeciwnie.
   Miałem na myśli niewymyślne idee gnębienia normalnych ludzi przez zboczeńców.

  • yarr
   yarr 2 miesięcy temu +2

   Nadzieja?! Jeśli jest, to raczej _płonna._
   *Zawsze* musi dojść do tych kwestii, bo na nich opierają się wszystkie siły rządzące światem.
   Jednak tutaj to raczej tylko _leniwie łopoczące oflagowanie_ stanowisk dobrze okopanych na *swoich pozycjach,*
   a nie _konfrontacja światopoglądowa_ czy jakieś warte baczniejszej uwagi _postulaty_
   w imię wspólnego dobra _poprawy zdziczałych obyczajów._
   Odrodzenia _humanizmu_ *nie można spodziewać się* po tak niezbornych obopólnych manewrach...
   chyba że ma się na myśli ten *dzisiejszy* _tęczowy humanizm_ dla _wyrachowanego bydła._

 • Pan Asonic
  Pan Asonic 3 miesięcy temu +4

  My sobie na to nie pozwolimy, bo my (Łacinnicy) sobie tego nie życzymy!!

 • Mariusz
  Mariusz 3 miesięcy temu +30

  Jak zawsze UO i mega ciekawa dyskusja. Pileczka podbita, bo mamy dzisiaj 2 przeciwne interpretacje a temat dotyczy cyber. 😀 Co dla sluchaczy jest ucztą. Odzielnym zagadnieniem jest wzorcowa forma owej dyskusji, co obecnie nie jest takie oczywiste.

 • Ahni
  Ahni 3 miesięcy temu +21

  Panie Igorze maga ciekawa dyskusja, warto byłoby by Pan w jednym ze swoich wywiadów poruszył temat ChatGPT bo to co teraz się dzieje w świecie AI to nie jest ewolucja a rewolucja, a jako osoba z branży (sztuczna inteligencja i automatyzacja) jestem niesamowicie podekscytowany jak i przerażony

  • Ryszard Cybulski
   Ryszard Cybulski 3 miesięcy temu

   Ta twoja ciekawa dyskusja tworzy świat taki jaki widzisz i on potem te twoje ciekawe dyskusje ,ty żałosny mądralo .

  • Ahni
   Ahni 3 miesięcy temu +5

   @Rafal Hemi O tak, igranie z GAI (general artificial intelligence) to igranie z zagładą lub upodmiotowieniem ludzkości

  • Rafal Hemi
   Rafal Hemi 3 miesięcy temu +8

   Gen ludzki jest popsuty i zawsze ekscytacja wygrywa nad strachem...dalej chyba nie muszę mówić co się stanie....Powiedzenie ciekawość to 1szy stopień do piekła jest jak najbardziej aktualny.

 • Mls Mrc
  Mls Mrc 3 miesięcy temu +2

  System postarał się i tak skutecznie podzielił ludzi żeby dyskredytować ich na starcie.
  Przykład?
  Czy gdyby żyli dziś wielcy tego świata, najpotężniejsi to czy musieliby się zgadzać że wyznają wiarę w jednego słusznego wirusa który przygasa w okresie wyborów prezydenckich i po 24lutego?
  Bo dziś jak się wspomina o tym że wirusek to był testnet dla systemu żeby sprawdzić na ile mogą się pozwolić, to jest się nazywanym przez otępione masy nie szlachetnymi słowami.
  Czyli Napoleon i inni wielcy jak Braun, Mentzen i inni byliby szurami.
  Świat się skończył.

 • Sławek Zelent
  Sławek Zelent 3 miesięcy temu +29

  Dobra dyskusja... Sądzę że mimo wszystko obydwoje prelegenci mają rację. Na cyberprzestrzeń można spojrzeć klasycznie, jako wspomaganie systemów walki ale też na kształtowanie społeczeństwa. Co w pewien sposób się nawzajem implikuje, bo wspomaganie systemów walki można osiągnąć poprzez wpływ na społeczeństwo

  • beata beavip
   beata beavip 2 miesięcy temu +1

   Raczej sterowanie spoleczenstwem

 • Arkadiusz Chojnacki
  Arkadiusz Chojnacki 3 miesięcy temu +5

  Klasa spotkanie oby więcej. Szkoda, że politycy nie słuchają, bo o elektoracie nie wspomnę.

 • Marek Antonowicz
  Marek Antonowicz 2 miesięcy temu +5

  ...a nikt nie dyskutuje, co i jak zrobić, aby zapanował pokój .Chyba to jest najważniejsze ...

  • czambor2007
   czambor2007 2 miesięcy temu

   Pokój?Przecież to nierealne

 • Mateusz Świątczak
  Mateusz Świątczak 2 miesięcy temu +2

  A mi w tej rozmowie przeszkadzał najbardziej prowadzący który wcinał się przede wszystkim Andrzejowi Zybertowiczowi - pierwszy raz widziałem tego Pana ale wpisując imie nazwisko można bez problemu dojść do wniosku że jest to osoba poważana. Dużo przyjemniej byłoby gdyby prowadzący pozwolił na swobodną debatę takim zacnym gościom :)

 • Michal Milczarek
  Michal Milczarek 3 miesięcy temu +3

  Od 1:10:45 Pan Profesor wypowiedział kilka zdań które w mojej ocenie są decydujące dla całkowitego zrozumienia tej debaty.

 • Artur S
  Artur S 3 miesięcy temu +1

  Wielcy przywódccy byli wtedy gdy byli słuchani , laczyło ich cos wspolnego , idea, obawa, pomimo popełniania błędów.

 • Ronald Nie Kumam
  Ronald Nie Kumam 3 miesięcy temu +29

  Jak zwykle świetny materiał. Fajnie, że można posłuchać takich debat.

  • yarr
   yarr 2 miesięcy temu

   @jot pe Cóż, można skupić się na *ocenie gry aktorskiej.*
   Moim zdaniem samo *przekonanie* obu stron jest godne _umiarkowanego szacunku._

  • jot pe
   jot pe 2 miesięcy temu +3

   to nie jest debata. to udawana dyskusja

  • nnn nnn
   nnn nnn 2 miesięcy temu +1

   rozmowa z zybertowiczem nie ma sensu. to beton.

 • Sebasrian Kupka
  Sebasrian Kupka 3 miesięcy temu +6

  To jest właśnie wymienianie poglądów powinni nasi politycy to obejrzeć jak to powinno wyglądać tylko że oni są za bardzo ograniczeni niestety

  • Krzysztof Izdebski
   Krzysztof Izdebski 3 miesięcy temu +1

   @Łukasz Rutkowski Tak. To cyniczne kanalie. Ale część z nich na najniższym levelu debat telewizyjnych, to pospolici durnie - mierni, bierni ale wierni.

  • Łukasz Rutkowski
   Łukasz Rutkowski 3 miesięcy temu +2

   Oni nie są ograniczeni, oni to robią świadomie.

 • Alicja Spokojna
  Alicja Spokojna 3 miesięcy temu +12

  Ja mysle, ze powinnismy byc edukowani od dziecka co za soba niesie cybernizacja, tz. jest pozytywne i negatywne skutki. Poza tym powinna byc edukacja moralna oby kazdy czlowiek mogl wstanie odroznic dobro ad zla, poniewaz w dzisiejszych czasach bardziej ``cool`` jest byc zlym niz dobrym.

  • landofpc
   landofpc 2 miesięcy temu

   proponujesz utopie, w dziecinstwie juz bys dostal jakas wersje propagandy w zaleznosci od tego jaka opcja polityczna by miala na to wplyw. Mysle ze tu metoda jest inna , bardziej zblizona do tego co bylo w prlu (-poza glupotami o wielkim bracie ze wschodu ) czyli ogolny rozwoj w kazdym kierunku.

  • Rotaks
   Rotaks 3 miesięcy temu +2

   Ale przecież ideą jest wyhodowanie tępego konsumenta, a nie takiego co sobie wybiera czego potrzebuje, a czego nie potrzebuje.
   Poczytaj tych wszystkich wytresowanych baranów tutaj, uzależnionych bezmyślnie od technologii. Gdyby w szkole uczyli, żeby olewać niepotrzebne nowe technologie, uniezależniać się od nich, ignorować je, jeśli SAM ich nie potrzebujesz - te wszystkie wytresowane barany, zaczęły by pisać petycje do unii europejskiej, że w Polsce cofa się w rozwoju ich dzieci :D

 • Jakub Kosturek
  Jakub Kosturek 3 miesięcy temu +21

  Cała dyskusja Szanownych Panów jest chyba po to ,że można byłoby nie iść na tę wojnę - ale lepiej będzie na nią jednak pójść .
  Taki jest zapewne cel tej debaty.

  • Totem
   Totem 2 miesięcy temu

   PODŻEGACZE WOJENNI!! Już ż. k. nakręcają społeczeństwo

  • Michał Majewski
   Michał Majewski 2 miesięcy temu +1

   Dokładnie i ten Zybertowicz o teoriach spiskowych ciekawe czy wie z kąd ten termin sie wziął i kto i po co go wymyślił.... hehe,....Nie!!! dla wciągnięcia Polski do wojny.

 • Robin Hood
  Robin Hood 3 miesięcy temu +6

  Bardzo dobry wykład

 • Robert Badowski
  Robert Badowski 2 miesięcy temu +2

  Kiedy słyszę "demokracja" w czasach dominacji kapitału korporacyjnego, roli obcych wywiadów, wszechobecnej manipulacji mediów głównego ścieku oraz cyber technologii, a nie słyszę o konsekwencjach wpływu wymienionych na życie, poglądy i decyzje przeciętnego człowieka🤡

 • emilia bådholm
  emilia bådholm 2 miesięcy temu

  Pan professor przejal cala rozmowe.
  Przegodzi z jedno przedmiotu do drugiego. Bez oddechu. Cieszko sluchac.

 • Krzesi
  Krzesi 3 miesięcy temu

  Już chyba 3 godziny oglądam youtuba, mam nadzieję iż zaliczy się to razem z 1:16 tej debaty na plus używania internetu.

 • Żywia Cieślak
  Żywia Cieślak 3 miesięcy temu +3

  Swiatem rzadzi mop, a mopem azovcy I gangster broda:)

 • Like No Other
  Like No Other 3 miesięcy temu +6

  Flyover country jest terminem nie uzywanym przez Andrzeja Michte. Jest to bardzo popularny termin uzywany w USA dla opisania wszystkiego miedzy NY I CA.

 • Patryvja Marek
  Patryvja Marek 3 miesięcy temu +22

  Bardzo ciekawa rozmowa: każdy z Panów ma swoje racje

  • Tadeusz Tumalewski
   Tadeusz Tumalewski 2 miesięcy temu

   Dziękuję panom za ciekawą i potrzebną debatę i wiele celnych uwag i wniosków o by dotarło to do świadomości rządzących..

 • Antoni Kocikowski
  Antoni Kocikowski 3 miesięcy temu +1

  Pan mówi o czymś, co być może będzie, gdy nas już nie będzie…

  • Antoni Kocikowski
   Antoni Kocikowski 2 miesięcy temu

   @Quit Smile pan Bartosiak. A to co za moment mówi prof. Zybertowicz wykracza poza ziemskie pojmowanie...

  • Quit Smile
   Quit Smile 2 miesięcy temu

   Który Pan?

 • Big Dey
  Big Dey 3 miesięcy temu +6

  Pan Jacek cierpliwy

 • IR3kS
  IR3kS 3 miesięcy temu +2

  Pań Andrzej gra w pingponga a Pan Jacek w tenisa, nie dogadają się

 • Bibrus Polski
  Bibrus Polski 3 miesięcy temu +3

  Kto rządzi światem?
  Światem rządzą "une".
  Mają kapitał, media, big farmę, big farmację i sprzedajnych polityków .

 • Michał Stolarczyk
  Michał Stolarczyk 3 miesięcy temu +14

  21:30-40 - "Europa przegra bo ma RODO i stosuje"! - święte słowa! Jak przeczytałem RODO i starałem się wprowadzić u siebie w firmie to dość szybko się zorientowałem, że jakby chcieć stosować RODO w całości, to nic nie da się zrobić i należy zamknąć firmę :D

  • Wilkołazki Jaromir
   Wilkołazki Jaromir 2 miesięcy temu

   Stosujemy RODO i zarabiamy.

  • Leszek Ostachowski
   Leszek Ostachowski 2 miesięcy temu

   @Andrzej Leszczyński To nie wnioski, a analiza działania mechanizmu. Dalko mi było od wyciągania wniosków czy urzędnicy są na tyle inteligentni aby się kapnąć..

  • Andrzej Leszczyński
   Andrzej Leszczyński 2 miesięcy temu +1

   Poza utrudnieniem życia przedsiębiorcom, rodo w Internecie działa dokładnie na odwrót. Zmniejsza moje bezpieczeństwo, bo zniechęca do czyszczenia historii i ciasteczek.

 • Mateusz Struzik
  Mateusz Struzik 3 miesięcy temu +10

  Bardzo ciekawa debata/wykład. Można się zgodzić z pewnymi obserwacjami panów, natomiast brak wiedzy technicznej i zrozumienia a także praktyki w tym o czym mowia, typu zarzuty do procesu wytwarzania oprogramowania bo coś się usłyszało od znajomego programisty, niestety obnażają pewne konstrukty mysleniowe szczególnie pana profesora które nie nadążają za technologia. Więc moja rada żeby skupić się na aspektach spoleczno ekonomicznych które się pojawiają i można je oceniać a także robić predykcje . Zagadnienia techniczne zostawił bym w spokoju:)

 • Wanda Stasiak
  Wanda Stasiak 3 miesięcy temu

  Światem nie rządzi Dobry-stan istot ludzkich.......każdego dnia - każdy traci !

 • Andrzej Szpryngwald
  Andrzej Szpryngwald 3 miesięcy temu +12

  Chyba etapy są rozpisane już dawno przez WEF w Davos . Schwab niczego nie utajnia !

 • Krystian W-k
  Krystian W-k 3 miesięcy temu +2

  O tej wojnie też tak gadali a walczą inaczej

 • Krystyna Olszowska
  Krystyna Olszowska 3 miesięcy temu +28

  Z wielką przyjemnością słucham Panów i dziękuję,. za taką możliwość.

 • home mytabs
  home mytabs 3 miesięcy temu +9

  Nasze procesy poznawcze zostały zmienione przez nabycie umiejętności czytania. A jak do tego dodać opanowanie technologii druku masowego, to aż włos się jeży... Pierwsze kino było nieme nie dlatego, że nie było technologi odtwarzania dzwięku, tylko dlatego, że nasze procesy poznawcze nie były w stanie odbierać jednocześnie dwóch sztucznych strumieni informacji. To, że teraz strumieni informacji jest więcej niż możemy odebrać, tworzy nową kompetencję w postaci filtrowania informacji.

  • Totem
   Totem 2 miesięcy temu

   PODŻEGACZE WOJENNI!! Już ż. k. nakręcają społeczeństwo

  • Amaris
   Amaris 3 miesięcy temu

   i takie wypowiedzi powinny znajdować się na górze tych komentarzy :)

 • Anna Petrzilek
  Anna Petrzilek 2 miesięcy temu +1

  Dziekuje za bardzo ciekawa rozmowe, pozdrawiam wszystkich Noworocznie

 • landofpc
  landofpc 2 miesięcy temu

  Bez najmniejszego problemu mozna wyjasnic o co chodzi w wspolczesnym swiecie , wystarczy miej jedynie jakies 2tygodnie wolnego czasu na rozmowe.

 • Xawery Trąbka
  Xawery Trąbka 3 miesięcy temu +4

  1:30:00 Przywódcą można się stać, można być. Aktor może być kim chce...Przywódcą - pstryk. Prostytutką- pstryk. Bandytą - pstryk. Zabawa

 • Andrzej Steplewski
  Andrzej Steplewski 2 miesięcy temu

  W 1974r zagadał mnie pułkownik-sąsiad.Wskazał na książki telefoniczne w budkach.Jedna z firmami a druga z domowymi numerami."Widzisz te książki?My wszystkich znamy!My znamy też wszystkich i wszystkie firmy na świecie.Bo kiedy w Polsce rodzi się dziecko lub powstaje firma to My musimy IM przekazać wszystkie dane a ONI wszystkie dane o ich firmach i obywatelach..."A rządzą Realnie "Przy Kongresie"

 • BB Liberator
  BB Liberator 3 miesięcy temu +31

  Pan Andrzej snuję bardzo niebezpieczną wizję dostępu do internetu

  • beata beavip
   beata beavip 2 miesięcy temu

   Już jest metaverse

  • Michał
   Michał 2 miesięcy temu +4

   Najgorsze jest to, że facet z takim osądem szepcze do ucha władzy, która najchętniej by naz zachipowała. To jest doradca prezydenta.

  • Krzysztof Izdebski
   Krzysztof Izdebski 3 miesięcy temu +4

   To słaby punkt w jego wypowiedzi. Chce pan profesor gasić pożar benzyną ...

  • Andre C
   Andre C 3 miesięcy temu +3

   @Splendor Nieba chodzi o kontrolę i wprowadzenie strachu, patrz Rosja, zresztą to ten sam mentalny tok myślenia

 • #
  # 2 miesięcy temu +1

  Jestem pod wrażeniem tej rozmowy

 • Karramba
  Karramba 3 miesięcy temu +6

  Fantastyczna dyskusja,rewelacyjni goście.

 • Antoni Antecki
  Antoni Antecki 2 miesięcy temu +2

  Niedługo bartosiak zacznie mi wyskakiwać z lodowki

 • Marta Martyniak
  Marta Martyniak 2 miesięcy temu +1

  Gratuluję Panu, Redaktorze. Wspaniała dyskusja 😍🤩😍

 • Skromny Prezes z Żoli
  Skromny Prezes z Żoli 3 miesięcy temu +2

  Fajny ten Zybertowicz, można z niego nalewać wino

 • W Lisowczyk
  W Lisowczyk 3 miesięcy temu +4

  Żadnych Bartosiaków Maciaków Sykulskich i Zychowiczy. Dlaczego? Tu jest odpowiedz ,, Dezinformacja oręż wojny " Vladimir Volkoff.

 • Zenon Zuza
  Zenon Zuza 3 miesięcy temu +15

  Świetny materiał. Brawo. 😀👍

  • Ryszard Cybulski
   Ryszard Cybulski 3 miesięcy temu +2

   To co nazywasz świetnym materiałem powinno być grane tylko w sztukach teatralnych a nie wciągane i mieszane do realnego życia .

 • witold rak
  witold rak 3 miesięcy temu +1

  Węgierski łącznik
  Osobą, która wprowadziła R4S i Adama Hofmana na węgierskie salony, był Igor Janke, od 2018 roku partner w spółce, odpowiedzialny za kontakty międzynarodowe. Były dziennikarz jest bardzo poważany nad Dunajem i ma otwarte praktycznie wszystkie drzwi w administracji Victora Orbana.

 • Rafał Drzewiecki
  Rafał Drzewiecki 3 miesięcy temu +2

  Odpowiedź na pytanie prof. Zybertowicza o ten świat brzmi: w d... się nam poprzewracało od tego dobrobytu :)

 • Wojciech Kozanecki
  Wojciech Kozanecki 3 miesięcy temu +2

  Super debata, dziękuję uczestnikom i prowadzącemu

 • Andrzej Szpryngwald
  Andrzej Szpryngwald 3 miesięcy temu +4

  Dzięki ! Było bardzo ciekawie , dla nas chyba kiepska przyszłość ! Należy przestać używać określenia „ świat demokratyczny „ bo to fikcja medialna

  • Totem
   Totem 2 miesięcy temu

   Podawajcie do prokuratury te.go obłąkan.ego.Ż. za jawne podżeganie do wojny!

  • Ryszard Cybulski
   Ryszard Cybulski 3 miesięcy temu

   Dajesz się urabiać komunistom .

  • Ewa S.
   Ewa S. 3 miesięcy temu +1

   Tak samo jak "społeczność międzynarodowa". Dwa największe kłamstwa, jakie w życiu słyszałam.

 • Dariusz Hetman
  Dariusz Hetman 3 miesięcy temu +5

  Ci co kreują pieniądz.

 • circ
  circ 3 miesięcy temu +14

  Chętnie wysłucham drugi raz, bo tydzień temu to było.

  • Wiktor Hernik
   Wiktor Hernik 3 miesięcy temu

   jest opcja loop

  • circ
   circ 3 miesięcy temu

   @hanna blazejewska ten komentarz jest treściowo pusty.

  • hanna blazejewska
   hanna blazejewska 3 miesięcy temu

   Obaj Panowie : bezcenni !
   ......słuchamy , czytujmy....

  • arek 1970
   arek 1970 3 miesięcy temu +1

   dzień świstaka :-)

 • Mariusz Grymuza
  Mariusz Grymuza 3 miesięcy temu +9

  Bardzo dobry temat i jaka duża wiedza.

 • Marcin Fidler
  Marcin Fidler Miesiąc temu

  Wojna zawsze rodzi postęp techniczny. Przeskok o 100 lat

 • Dom Szym
  Dom Szym 3 miesięcy temu +4

  Cos pieknego ogladalem 24.12.2022
  Pozdrawiam was wszystkich.

  • Splendor Nieba
   Splendor Nieba 3 miesięcy temu

   Ja też w Wigilię:) pozdrawiam, arcyciekawa debata.

 • Ewa Domańska
  Ewa Domańska 3 miesięcy temu +9

  Super rozmowa. Pożyjemy, zobaczymy ;-)

  • Barb Home
   Barb Home 3 miesięcy temu

   @Ewa Domańska tak bylo od poczatku swiata, ze za prawde ludzi zabijano, tak jak Jezusa, ktory mowil: Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok.

  • Ewa Domańska
   Ewa Domańska 3 miesięcy temu

   @Barb Home jest tu admin który może tego trolla usunąć ?

 • MrMw79
  MrMw79 3 miesięcy temu +26

  może trochę poboczna w tej dyskusji, ale ciekawa uwaga na przykładzie Churchilla: mamy często błąd poznawczy polegający na tym, że roliczamy ważną postać historyczną, której wizje/poglądy/decyzje okazały się trafne, tak jakby ona była omnipotetna (jako jedyna miała pełna wiedzę o świecie i właściwą ocenę sytuacji). Tymczasem nikt nigdy takiej wiedzy nie miał, po prostu setki, może tysiace graczy, obstawiało scenariusze w jakie wieżyło na podstawie swoich subiektywny przekonań (a nie ominipotencji, czy jakiegoś geniuszu), a my perspektywy czasu widzimy które w danym momencie były trafne i przypisujemy tym osobom jakieś niesamowite przymioty. Nie chcę przy tym odejmowac nic Churchillowi, Piłsudzkiemu i wielu innym, bo coś ich jednak wyróżnia: wiara w jakieś ideały i chęć walki o nie i poświęcenie się im.

  • John Hennessy
   John Hennessy 2 miesięcy temu

   Churchill wiecznie pijany, największe osiągi w tym temacie miał na Krymie u Stalina. A Piłsudski zostawił naród sam sobie i zwiał do kochanki, nie mówiąc o podbojach na Majorce.

  • Thomas Lach
   Thomas Lach 3 miesięcy temu +2

   Bartosiak wspominał że ma mierne zdanie o Churchillu

  • Derakles Bwa
   Derakles Bwa 3 miesięcy temu

   Wierzyło, nie przez "ż"

 • Adik Adikowaty
  Adik Adikowaty Miesiąc temu

  100%racji Sz. P. Zybertowicz.
  Myślę że potrzebna jest prosciejsza mowa dla naszego społeczeństwa. Jest wielu co chce słuchać,niestety wielu nie jest w stanie Pana zrozumieć. To jest klucz do całkowitego zrozumienia problemu pojmowania teraźniejszości.
  Pozdrawiam
  Adam Klinowski

 • N. Witek
  N. Witek 2 miesięcy temu

  Tylko Normy, Fizyka Informacji może uregulować świat cyfrowy z człowiekiem.

 • Tomasz Kowal
  Tomasz Kowal 2 miesięcy temu +2

  Światem rządzą bardzo ale to bardzo chorzy ludzie

 • Samsara
  Samsara 2 miesięcy temu +1

  Ciekawa dyskusja. Dziekuje.

 • Malgosia G
  Malgosia G 2 miesięcy temu

  Tego się nie pozbędziemy ta rewolucja cyfrowa to ..... 🧄🧄🧄

 • Łukasz Korwin
  Łukasz Korwin 3 miesięcy temu +10

  Warto przyglądnąć się cyber power w kontekście "pandemii" SarsCov2.

  • Krzysztof Izdebski
   Krzysztof Izdebski 2 miesięcy temu

   @Michał M To raczej ty się zesrałeś po szprycy ;)

  • Michał M
   Michał M 2 miesięcy temu

   Już. Zesrales się?

 • Adam Jarosiewicz
  Adam Jarosiewicz 3 miesięcy temu

  Moim skromnym zdaniem wprawdzie ciekawa ale jednak dyskusja filozofa-romantyka z realistą-pragmatykiem - zasadniczo obaj mają słuszne rację tylko patrząc z innego, specyficznego punktu widzenia. Rozumiem że ciężko moderować tak wyrazistych i kompetentnych rozmówców aczkolwiek warto trochę bardziej asertywnie narzucić gościom zakres w którym powinni się poruszać.

  • Time Traveller
   Time Traveller 3 miesięcy temu +1

   Kto tu niby jest filozofem a kto realistą? Niech mnie ktoś uszczypnie XD

 • Mikołaj Bądzielewski
  Mikołaj Bądzielewski 3 miesięcy temu +23

  Mnie się trochę tak wydaje, że inteligentni ludzie mają tendencję do nadinterpretacji rzeczywistości. Można snuć różne wizje, a pod koniec i tak stanie się, tak jak się stanie.

  • Jaaa123
   Jaaa123 2 miesięcy temu +1

   Wystarczy mieć tytuł i można temu ciemnemu ludowi wszystko wcisnąć, odpowiedni ludzie jeszcze za to dobrze zapłacą 👍.

 • Mi Wr
  Mi Wr 3 miesięcy temu

  1:26:00 doskonałe pytanie!

 • grimgorpuppet
  grimgorpuppet 3 miesięcy temu +6

  Jestem pod wrażeniem dyskusji. Bardzo się cieszę, że mamy taki poziom debaty.

 • Mac
  Mac 3 miesięcy temu +2

  Wygląda na to że rządzą światem a może światkami Zychowicz z Bartosiakiem !!!

 • EJDŻEJ
  EJDŻEJ 3 miesięcy temu +4

  bardzo ciekawa rozmowa

 • Szary
  Szary 2 miesięcy temu +3

  Ciekawe, ze Profesor najpierw bezkrytycznie szufladkuje wątpliwości wobec skuteczności szczepień na C jako teorie spiskowe a kilkadziesiąt minut później przytacza przykład skorumpowanych przez koncerny tytoniowe naukowców :D

 • Lukasz Linkiewicz
  Lukasz Linkiewicz 3 miesięcy temu +2

  Pan Jacek... mistrz! a poważnie... kompletnie różne pułapy i poziomy dyskusji... analityk a polityk

  • romka791
   romka791 2 miesięcy temu +1

   Bartosiak cyngiel USraela zna się na wszystkim. Jego niski poziom wiedzy ekonomicznej historycznej, tu o cybernetyce i hi tech jest tak niska, że trafia do masowego prymitywnego odbiorcy.

 • pITER VSV
  pITER VSV 3 miesięcy temu

  Chciałem posłuchać do spania ale ten ma taki głos ze dobranoc

 • Patryk Małecki
  Patryk Małecki 2 miesięcy temu +1

  Porządne wykładzicho, otwiera oczy.

 • Iwona Grabacz
  Iwona Grabacz 3 miesięcy temu

  Najlepiej byłoby ażeby każdy " stał się " przywódcą " samego siebie" " i miał odwagę wziąść na siebie " odpowiedzialnosc" za swoje decyzje, ecc, ecc...

 • Wanda P
  Wanda P 3 miesięcy temu +5

  „Cały świat podlega mocy Złego”- 1Jana 5:19.

  • Katarzyna Demiańczuk
   Katarzyna Demiańczuk 3 miesięcy temu +1

   @Wildcat Szatan realizuje swój plan.ale i Bóg realizuje swój.I ostatnie slowo należy do Króla Królów.Chwala Bogu!

  • Katarzyna Demiańczuk
   Katarzyna Demiańczuk 3 miesięcy temu +2

   Wszystko to zmierza do objecia wladzy nad swiatem przez antychrysta.a cyfryzacja to umozliwia.

 • WeLiveOnceOnThisEarth ThenOnMars

  Genialni eksperci ze zrozumieniem swiata i zmian, ktore zachodza - Bartosiak i Zybertowicz!

  • Andrzej Piątek
   Andrzej Piątek 3 miesięcy temu

   @WeLiveOnceOnThisEarth ThenOnMars Pis dokonał zwrotu transformacji. to fakt. Z inwestycji dokonał zwrot na rozdawnictwo, i efekty są. Inflacja, stopy procentowe kilkaset procent wyższe, brak inwestycji. Dokonał też zwrotu z OZe na węgiel, i mamy skutki. Za pis import ruskiego węgla wzrósł o 700 %.

  • Mino
   Mino 3 miesięcy temu

   @KArol Małopolski Bardzo dziękuję za tak wspaniałą ripostę. W dzisiejszych czasach coraz trudniej o taki zasób słów. Jeszcze raz dziękuję i życzę wesołych świąt.

  • KArol Małopolski
   KArol Małopolski 3 miesięcy temu +1

   @Andrzej Piątek A co ma piernik do wiatraka? Postrzeganie treści przez pryzmat przynależności to fundowanie sobie zaburzeń poznawczych. Oczywiście, warto wiedzieć z jakiej optyki mówiący korzysta, co nie zmienia faktu, że bez wysłuchania treści nie można dokonać adekwatnego umiejscowienia w kontekście. Bycie doradcą Lecha Kaczyńskiego i Andrzejka Dudusia to nie chluba, ale może warto wiedzieć, co ma do powiedzenia ktoś, kto jest doradcą. Jacek Bartosiak to opcja "amerykańska", a jednak merytoryczny i samodzielny analityk. Obaj raczej nie są autorami pomysłu na kradzież inflacyjną. Coś czuję, że Szanowny Andrzej Piątek dał się nabrać na wzięcie kredytu i teraz zachowuje się jak szczur w pułapce.

  • Andrzej Piątek
   Andrzej Piątek 3 miesięcy temu +3

   Tak genialni jak cały pis. A inflacja i stopy procentowe niedługo w kosmos wyje…

 • Abu
  Abu 3 miesięcy temu +8

  Bardzo owocna debata. Dziękuję

 • Jan Specht
  Jan Specht 3 miesięcy temu +1

  wszystko to przecież słyszeliśmy kilka dni temu, dlaczego mowa, ze wypuszczono audycję trzy godziny temu?

 • Irena K
  Irena K 2 miesięcy temu +1

  Debata ciekawa i na poziomie

 • mountain mountain
  mountain mountain Miesiąc temu

  Carrington event 1859. Electromagnetyczny sztorm . Wystarczy że coś takiego się powtórzy i cała rewolucja cyfrowa będzie musiała poczwkać co najmniej 20 lat

 • Hiig Petko
  Hiig Petko 3 miesięcy temu +3

  A na spotkaniu z Jaruzelską to Pan Dr Bartosiak miał włosy (")) przyklejone na żel. Faktycznie przedstawił konwencjonalny sposób widzenia świata cyfrowego.

 • Krzysztof Sękowski
  Krzysztof Sękowski Miesiąc temu +1

  Bardzo dobra, ciekawa debata szczególnie od 22:02 min.

 • Ka Rol
  Ka Rol 2 miesięcy temu

  Team Bartosiak. Mam wrażenie, że Pan Andrzej demonizuje domenę cyber i chciałby ją przeregulować, może to zwykła tęsknota za przeszłością. Nie brzmi to dobrze, martwi mnie, że tacy ludzie doradzają naszym politykom. Ps: Odniesienia do Ziemkiewicza już totalnie rozłożyły mnie na łopatki.