Czy zabrać seniorom prawo jazdy?! #MOTODORADCA

Udostępnij
Umieść na stronie

Komentarze • 561

 • KOman 99
  KOman 99 6 miesięcy temu

  Kwestia odniesienia do liczby kilometrów by się tutaj przydała, żeby porównanie było sensowne.
  Zaś jeżeli chodzi o kierowców... w każdej grupie znajdą się osoby poza normą, natomiast przy starszych osobach zawsze, ale to zawsze trzeba uważać... a to nie zauważy, a to przepis 30 lat temu był taki i tak wolno (co z tego, że w tym czasie 3 razy był zmieniony), nie dodając czasu reakcji. Jeżeli chodzi o wypadkowość - jak najbardziej zrobić takim osobom, które kilka wypadków spowodowanych mają, niech będą dodatkowe testy, natomiast powyżej pewnego wieku również badania, bo co z tego jak prawo jazdy pozwala jeździć, a oczy czy zdrowie nie.
  Pozdrawiam

 • Argonowski
  Argonowski 8 miesięcy temu

  Co do tej dysproporcji o której mówisz w 1:55 - bardziej wymowne byłyby liczby bezwzględne przy uwzględnieniu całości grupy. BO statystyka jest jak dziwka: dostajesz to za co zapłaciłeś.
  Jeśli wypadek czy kolizje spowodowało wdanym miesiącu np. 2 tysiące osób 18-24 a Emerytów tylko 100 to wydaje się że z młodymi jest coś nie tak. Ale jeśli się zwróci uwagę na to, że młodych za kółkiem jest 10 tysięcy młodych osób a emerytów 500 to mamy klarowny obraz, że u młodych jest to dopuszczalny błąd, a to z emerytami jest coś nie tak skoro wypadek powoduje praktycznie każdy z nich.

 • Zbieram na złoty przycisk od youtuba zero filmami

  Seniorzy mniej wypadków bo mniej ich jeździ

 • Tadek Rafał
  Tadek Rafał 9 miesięcy temu

  Ja był bym bardziej za tym ,aby podnieść wiek zdobywania tego uprawnienia. Temperament ? Chyba raczej głupota i chęć pokazania, co to nie ja. Nie tak dawno właśnie 19-to latek się popisał przed koleżankami, wypadł na zakręcie, który też często pokonuję. W efekcie tej głupoty zabił jedną dziewczynę ,a druga łóżko do końca życia . Czy to naprawdę warto? Nie lepiej na popisy pojechać na tor, czy nawet jakiś duży plac do tego przystosowany ? Dla osób starszych zalecał bym rozsądek, w podejmowaniu decyzji o wsiadaniu za kółko. Ostatnio dziadek z podporządkowanej mi wyjechał , nawet nie zwolnił ani kierunku nie włączył. Dobrze, że wolno jechałem i gościa wyczułem ,że raczej nie zamierza sie zatrzymać. Z tymi statystykami się trochę nie zgodzę, bo są też takie panie które robią prawko,żeby później w szufladzie leżało, albo jeżdżą z wioski do jakiegoś małego miasteczka, bo gdzieś dalej to już nie. Chyba normalne ,że skoro jest więcej facetów na drogach to i będą gorsze statystyki, ale przeważnie prze idiotów wyprzedzających pod górę, na trzeciego, pjanych i totalnych debili wyprzedzających w gęstej mgle. Bo nie mówię tu o zwykłych przypadkach,że ma się gorszy dzień , czy się zagapiło.

 • Arna Barna
  Arna Barna 9 miesięcy temu

  W przyszłości problem kierowcy rozwiążą auta które już są testowane.

 • viplersTV
  viplersTV 11 miesięcy temu

  Słuchaj Waldku, powiem Ci jak to wygląda z perspektywy 20 letniej osoby która od 18 roku życia jeździ samochodem.
  Jeżdżę 2,5 roku, przed ten czas zrobiłem niecałe 50.000 km. Od razu miałem własne auto(w razie "W" rozwalę swoje nie rodziców). Po roku czasu zajechałem za pewnym samochodem na parking (lanos) i pan zamiast parkować stał po środku drogi, a ja cierpliwie stałem za nim i czekałem. Wtem moim oczom ukazał się zaskakujący widok- włączone światła stopu i zbliżająca się klapa bagażnika owego lanosa w moją stronę... Z samochodu wysiadł stary dziadziuś ~~70 lat, i zaczął drzeć na mnie mordę że to moja wina, po czym wsiadł do samochodu, wykręcił i spier***ił z miejsca zdarzenia mało mnie nie potrącając, bo zastawiłem mu drogę... Zadzwoniłem na policję i zgłosiłem sprawę. Przed przyjazdem policji zjawił się sprawca wraz z córką i zaczęli mnie obrażać i wyzywać. Po chwili dojechała siostrzenica i jeszcze z większym ryjem do mnie że coj a narobiłem i w ogóle i szczególe... Przyjechała policja, od razu alkomat, spisywanko, przesłuchali mnie, tego dziadka i moich dwóch pasażerów.
  Rezultat? Okazało się że dziadziuś zapomniał z domu dokumentów i był się tylko przejechać... + dostał 200 zł i 4 pkt karne za stwarzanie zagrożenia w ruchu lądowym- i on ma prawo jazdy bezterminowo.... Czy to nie jest chore? Ja mam 20 lat(prawie 21) lecz noszę okulary/soczewki, i to ja mam być badany przez lekarza, wydawać co 5 lat 100 zł na lekarza i 100 zł za plastik... Mimo że regularnie co pół roku chodzę do okulisty na kontrolę, a takiego w żaden sposób się nie sprawdza. Bo sorki, ale z wiekiem wzrok słabnie, nie wspominając o możliwościach kierowcy i jego czasu reakcji.
  Takich przykładów z własnego doświadczenia mam więcej, ale za dużo pisania.
  Pozdrawiam, i czekam na kolejne vlogi ;)

 • bolus1
  bolus1 11 miesięcy temu

  Cześć Waldku, podając statystki policyjne błędem jest powoływanie się ile % ze wszystkich kolizji były to grupy 18-24 i 65+ gdyż może być sytuacja taka, że te 18% kolizji młodszej grypy to dajmy na to 180 kolizji a 5% starszej grupy to 50 kolizji. ALE jeśli weźmiemy pod uwagę że czynnych kierowców z młodszej grupy jest 10.000 a ze starszej jest 1000(bo jest ich znacznie mniej) To tylko 1.8% kierowców młodszej grupy powodowało kolizje a ze starszej grupy aż 5% i TO ma znaczenie. (wszystkie dane są z czapki tylko dla zobrazowania a to że znacznie więcej jest młodszych kierowców widzę jeżdżąc codziennie - mam nadzieje że napisałem zrozumiale i że odczytasz ten komentarz)

 • goralAdrian
  goralAdrian 11 miesięcy temu

  Ja jestem w grupie 18 - 24 lat, sam powiem że prowadzę w miarę bezpiecznie, nie pcham się, jadę z prędkością 50 - 70km/h, próbuje unikać stłuczek. Ale jak widzę niektórych moich rówieśników to mi się włos jeży - nie patrzą na ulicę (wyjeżdżając z parkingów) czy coś jedzie tylko walą, ruszają z piskiem opon, czy też mają w poważaniu ogólnie czy są jakimś zagrożeniem. Powinno być to u młodych też bardziej pilnowane, bo w mieścinie gdzie mieszkam to strach wychodzić wieczorami, szczególnie w lato, gdzie często idioci się bujają ponad 100km/h w zabudowanym.

 • Mariusz M
  Mariusz M 11 miesięcy temu

  zgadzam sie z Tobą, ale trzaba tez dodac, ze seniorzy kupuja dobre czesci zamienne drozsze, oraz nie katuja samochodu, a mlodziez to katuje i oszczedza, a zle zamienniki jedne z najtanszych, co powoduje tez wypadki, np chamulce sie urwa, albo opony sa prawie lyse, albo tanie opony co nie chamuja dobrze i mamy kolizje, wiec tutaj tez wchodzi kwestia kombinowania i oszczedzania na wszystkim, oczywiscie nie zapominajmy o rycerzach drog, ktorzy dzielnie katuja samochod, a potem czesc rzeczy nie wytrzymuje i znowu kolizja.

 • Fazi Leet
  Fazi Leet 11 miesięcy temu

  Waldku akustyka!

 • MrDSMek
  MrDSMek 11 miesięcy temu

  Moje statystyki mowia wyraznie 1x wypadek z młodą kobieta, 1x wypadek ze staruchem i 2 x kolizja ze staruchem.

 • Gadon357
  Gadon357 11 miesięcy temu

  według mnie powinni chociaż wprowadzić obowiązkowe badania wzroku ale nie takie jak aktualnie "widzi pan?" - "tak" - "ok" tylko prawdziwe u okulisty na początku przed prawkiem i później np. do 45 roku życia co 5 lat a później np. co 2 lata itd. i żeby był finansowane przez NFZ - powinno wpłynąć pozytywnie na ilość wypadków = teoretycznie byłyby na to pieniądze

 • Filip Rossa
  Filip Rossa 11 miesięcy temu

  Ja bym spojrzał bardziej na statystyki wypadków pod względem liczby poszczególnych grup kierowców "zajmujących miejsce na drodze" . owszem tylko 4,9% wypadków/kolizji zostało spowodowanych za sprawą seniorów . Tylko teraz spójrzmy ilu tych seniorów porusza się na publicznych drogach w ciągu dnia ? 4-7% ? Myślę że więcej jak jeden senior na 10 kierowców jest niespotykany . Czyli idąc tym tokiem myślenia ok 5% kierowców - czyli grupa seniorów jest odpowiedzialna za 4,9 % wypadków . Jak wyglądałyby statystyki gdyby 50% kierowców na naszych drogach było starszych niż 60 lat ? Młodzież spowodowała 18,1% - tylko zauważmy ilu młodych kierowców jeździ pod drogach - moim zdaniem kilkukrotnie więcej jak seniorów - których raz że jest mało na drogach , to dwa , pokonują zazwyczaj krótkie odcinki i stosunkowo robią bardzo mało kilometrów w ciągu roku . Uważam że jedynym słusznym wyjściem z "patowej" sytuacji były by testy potwierdzające bystrość i refleks na drodze - co za problem już nawet pobrać od nas te 50zł na kilka lat na szybki test naszego refleksu np w symulatorze kierowcy ?

 • Hubert Nowak
  Hubert Nowak 11 miesięcy temu

  Może seniorzy nie powodują dużo wypadków, ale znaczna część wypadków jest spowodowana powolna jadą seniorów.

 • Daniel Krajewski
  Daniel Krajewski 11 miesięcy temu

  Że statystykami bym uważał. Nikt nie bierze pod uwagę ile kierowców jeździ po drodze. To że iles tam procent wypadków powoduje konkretna grupa nie oznacza że ona jest zagrożeniem. Z kobietami podobnie, ważny jest stosunek ilości kierowców do wypadków, a nie ilość wypadków z jednej grupy w stosunku do drugiej.

 • renegat 333
  renegat 333 11 miesięcy temu

  Czyli pomiędzy 24 a 60 rokiem życia powinno się wszystkim zabierać prawka tak?

 • KamilMB
  KamilMB 11 miesięcy temu +1

  Ja pitole WALDEK! To nie jest tak, że kobiety jeżdżą bezpieczniej! Kobieta po prostu uczy się jeździć, nauczy się czegoś i NIE ROZWIJA SIĘ - jeździ tak jak się nauczyła, nie próbuje się nawet starać zrobić czegoś nowego. Mężczyzna stara się szukać swoich limitów, uczyć rozwijać, a TO PROWADZI DO BŁĘDÓW. Uczymy się na tych błędach bo jeździmy lepiej i chcemy jeździć lepiej, a kobietki jak już się nauczą to się tego trzymają. Jeżdżą wolniej, powodują KORKI. Wolę raz na kilka lat mieć stłuczkę, ale przez ten czas jeździć mniej w korkach :D Ja w pierwszych latach mojego prawka miałem kilka kolizji, ale i we mnie wjeżdżano. Odpukać przez 10 lat nie miałem żadnej stłuczki. Potem znowu rozwiązał się worek i w 15 miesięcy miałem 3 kolizje. teraz tfu tfu znowu jeżdżę już 3 rok bez kolizyjnie... Tylko te zniżki na OC sie powoli odbudowują :-pppp

 • Piotr Zaborowski
  Piotr Zaborowski 11 miesięcy temu

  Ja to myślę że często przez takich starszych osoby bardziej się denerwujemy na drodze i to nas rozprasza i później przez to gdzieś tam gorzej jedziemy. Ja często mam sytuację że jadę sobie spokojnie i nagle mi gdzieś wymusi pierwszeństwo właśnie senior lub jakaś kobieta ( bardzo rzadko mężczyzna a jak już to zazwyczaj przeprosi a kobiety i seniorzy nie) i później przez to się zdenerwuje i zaczynam przez to później jechać bardziej nerwowo. Ale puki co mam 10lat prawo jazdy i zero kolizji i mam nadzieję że już tak pozostanie. Pozdrawiam

 • Zalegalizować Marihualnen ?
  Zalegalizować Marihualnen ? 11 miesięcy temu

  Ojjj Waldku przejedz się w trasę międzynarodową to zobaczymy jak szybko zdanie zmienisz ^^

 • Mariusz Kowalski
  Mariusz Kowalski 11 miesięcy temu

  najbardzie mi sie chce smiac z przywitania Waldka... te czesc i ten fajny gest rekami hahah a tak pozatym to spoko gosc;-)

 • FlowMustGoOn
  FlowMustGoOn 11 miesięcy temu

  zbyt rozległy temat , nie da się z tym nic sensownego zrobic dzisiaj prawie każdy ma prawo jazdy , co za tym idzie ten dokument staje sie czymś pospolitym , z jednej strony dobrze z drugiej to prowadzi do tego że prawo jazdy mają ludzie o osobosci , myśleniu nie odpowiednich do tego by poruszac sie na drogach i tyle...nie ma na to obrony , zabiera sie prawa jazdy wlepia sie mandaty, ale dopiero jak jest juź za późno czyli po wypadku ... ja jestem świerzym kierowcą , denerwuje mnie czasem jak ktoś się ślimaczy ale wole tego ślimaka niż gościa który świruje i non stop wykonuje agresywne manerwy , kto nie przeżył wypadku nie ma takiego obrazu co sie może stac...

 • PureEvil
  PureEvil 11 miesięcy temu

  Poproszę teraz Audi A6 C5/C6!

 • Tajflon
  Tajflon 11 miesięcy temu +1

  Według mnie prawojazdy dla seniorów mogłyby być dostępne do 72 lat (dla mężczyzn ) albo żeby były obowiązkowe badania reakcji i oczu i wtedy problem byłby może rozwiązany
  Ale co do młodych to nie do końca jest prawdą że to oni powodują tyle wypadków
  To po prostu przez ośrodki szkolenia kierowców które biorą kasę od nich i jeżdżą po placu i tyle a później ktoś taki wyjeżdża ipierdut nie ma go bo nie wiedział jak zareagować
  Kobiety według mnie nie do końca powinny prowadzić auta bo to prawda że nie potrafią się skupić na jeździe tylko na sobie i mają gdzieś że ręcznego nie zaciągnęły że mylą sprzęgło z hamulcem takie głupoty a normalnym nienagannym kierowcom niszczą lub psują auta wiem że to trochę rasistowskie lub anty kobiece ale tak jest i to w 80 % czysta prawda
  Sam mam prawojazdy i motorower czy samochód i widzę częstozachowania poszczególnych kierowców i ludzi

 • PatrykK1011
  PatrykK1011 11 miesięcy temu

  Waldku dobry materiał i powiem Ci szczerze że młodzież często jeździ jak debile, zapieprzają gdzie sie da i słabo ogarniają poprawną jazdę, sam jestem młody, mam teraz 23 lata, prawko mam od 4 lat i w tym czasie zrobiłem ponad 200 tysięcy kilometrów, bezwypadkowych kilometrów! Nigdy nie jeździłem wolno, lubiłem ostrą jazdę, nie mam zamiaru nic ukrywać, jeździłem też różnymi autami o mocach od 41 do ponad 700 koni mechanicznych, zdarzało mi się dość często przekraczać prędkość, dlaczego nigdy nie miałem wypadku? Ponieważ zapi**lam z głową, w miejscach gdzie nie znam drogi, jest ruch, słaba widoczność lub po prostu wiem że jest niebezpiecznie jeżdżę przepisowo, jak wsiadam do kolejnego auta na początek jadę w jedno znajome miejsce gdzie jest dobra widoczność i piękna kręta droga żeby wyczuć na co mogę sobie pozwolić w danym samochodzie ;) Oprócz tego co napisałem bardzo ważną rzeczą jest koncentracja i obserwowanie drogi, dzięki temu wiele razy uniknąłem zderzenia jak mi ktoś wymuszał pierwszeństwo

 • M4T3U5Z
  M4T3U5Z 11 miesięcy temu

  Tak.

 • KrzychuMZ
  KrzychuMZ 11 miesięcy temu

  BADANIA okresowe tak jak dla kategorii C, zawodowi kierowcy mają sprawdzany refleks, psychikę, rownowaga, słuch, o wiele bardziej dokładny test oczu np rozróżniania odległości. To wszystko załatwi sprawę dla każdej kategorii wiekowej, mniej inbecyli nie potrafiących ocenić sytuacji na drodze to mniej wypadków.

 • Karol Dragoniasty
  Karol Dragoniasty 11 miesięcy temu

  Ale głupoty, weź pod uwagę ilu starszych ludzi jezdzi i na jakich dystansach a ile młodych jezdzi i na jakich dystansach i dopiero wtedy porównaj. A jeśli młodzi tak źle sobie radzą to może, prawko dopiero od 30-stu lat. Na głupote nie ma rady nie ważne ile kto ma lat.

 • Murmeniusz
  Murmeniusz 11 miesięcy temu

  Fajnie gadasz Waldek. Jak zawsze. Pozdrowienia :)

 • andrzej grajczak
  andrzej grajczak 11 miesięcy temu

  Ile osób i samochodów nie nadających się do użytku w Polsce wyeliminowalibyśmy z ruchu samochodowego i gdyby transport osobowy działał jak należy. Wtedy po drogach poruszałyby się osoby, dla których jazda samochodem jest przyjemnością i dlatego chcą się nim poruszać, a nie koniecznością z powodu braku połączeń odpowiadających ich zapotrzebowaniu.

 • Promising
  Promising 11 miesięcy temu

  Waldku, obejrzałem już tyle Twoich materiałów i do żadnego nie mogłem dodać nic poza tym, że zgadzam się z Tobą w 100%. Do tego materiału mam jednak mały komentarz.
  Mam 23 lata, prawo jazdy od 18 roku życia, jeden mandat na koncie i sporo (jak na mój wiek) pokonanych kilometrów. Przez te kilka lat uczyłem się jeździć, w sumie nadal się uczę. W wieku 18 lat, po zdaniu prawa jazdy na prawdę duża część młodych kierowców uważa, że umieją jeździć, przecież zdali taki trudny egzamin (bo mówi się że jest trudny) i wgl znają wszystkie przepisy.. Tylko że nie zawsze trudny egzamin oznacza wystarczająco edukacyjny. Ja też byłem w tej grupie osób. Jednak z biegiem czasu spędzonym za kierownicą zauważałem, że ja wcale nie umiem tak dobrze jeździć, różne sytuacje i przemyślenia przysuwały mnie do takiego wniosku. I teraz w wieku 23 lat, nadal wiem, że nie umiem jeszcze dobrze jeździć. Ale mam nadzieję, że cały czas będę się rozwijał i kiedyś będę mógł powiedzieć, że w końcu jeżdżę nieźle.
  I tu się różnimy od starszych osób. One już raczej lepiej jeździć nie będą tylko niestety coraz gorzej, bo ich sprawność drastycznie maleje. I może statystyki pokazują, że młodzi kierowcy powodują więcej wypadków. Tylko, że ci młodzi kierowcy będą się uczyć na swoich błędach, często bardzo bolesnych, ale jednak będą wyciągać z tego wnioski. A jaki wniosek wyciąga osoba która ma 80 lat, ledwo wsiada do tego auta, ale jedzie, bo może.
  Podsumowując, moim zdaniem osoby w starszym wieku ( nie mi oceniać jakim dokładnie) powinny przechodzić raz na jakiś czas badania. Bo one często już nie są świadome jakie zagrożenie powodują na drodze. A ludzie w wieku +18 w znaczącej większości będą tylko lepszymi kierowcami.
  Pozdrawiam ! :)

 • Paul149
  Paul149 11 miesięcy temu

  Dla mnie katorga na drodze to jechać za starym dziadkiem... Oni są największą przyczyną wypadków przez młodych ludzi bo jeżdżą dzbany po 30km/h i sam czasem dostaje kurwicy za kierownicą jak takiego widzę!

 • misiekbogiem
  misiekbogiem 11 miesięcy temu

  Jestem kierowcą z 17-letnim stażem, przejechałem pewnie koło 200k km. Przez ten czas miałem stłuczki z mojej i nie mojej winy. Sądzę, że każda grupa wiekowa ma czarne owce. Część młodych jest hormonalnie niestabilnych, średniowiekowych sfrustrowanych, a starszych zniedołężniałych, a jeszcze część to miks poprzednich. Uważam, że idealnie by było sprawdzać zdolności kierowcy okresowo - powiedzmy co 5-10 lat od samego początku. Całość, tzn. zdrowie, wiedzę i zdolności praktyczne. Wiem, że to kosztuje, a egzaminatorzy nadal bywają 'stronniczy', jednak może bardziej opłacalne byłoby obniżenie opłaty za egazmin i wykonanie go parę razy w życiu niż płacenie z Narodowej Ściepy Zdrowia za leczenie i zaopatrzenie rehabilitacyjne ofiar wypadków?

 • tomixd11
  tomixd11 11 miesięcy temu

  A ile osób z tych 60+ posiada prawo jazdy i z tej ilości osób procentowo ile powoduje jakieś stłuczki?

 • MAREK ABRAMIS
  MAREK ABRAMIS 11 miesięcy temu

  A JA PROPONUJE WSZYSTKIM CO TAK CHCA TYCH BADAN ABY POSZLI NA NIE SAMI NA OCHOTNIKA. DRUGA SPRAWA WSZYSTKIM SUPER KIEROWCOM WIDEOREJESTRATORY ZAMONTOWAC W AUCIE I PRZY KONTROLI DROGOWEJ DO WGLADU POLICJI OCZYWISCIE Z KONSEKWENCJAMI. WTEDY BEDZIE BEZPIECZNIE.

 • Piotr Rommel
  Piotr Rommel 11 miesięcy temu

  Witam. Oglądam Pańskie filmy od dość dawna. jak dotąd nie komentowałem ale ten temat jest mi szczególnie bliski i ważny. Jestem kierowcą zawodowym z ponad dwudziestoletnim stażem, jeżdżę po naszych drogach średnio od 80 do 100 tyś km rocznie i z moich obserwacji wynik, że lwia część zdarzeń na drodze bierze się wcale nie z powodu złego stanu dróg, złego oznakowania, braku umiejętności, również nie ma tu znaczenia wiek kierowcy ani jego płeć, 99,5% zdarzeń ma swoje podłoże w braku szacunku do drugiego na drodze. Możecie mili Państwo się ze mną zgodzić lub nie ale pomyślcie na spokojnie i przeanalizujcie a jestem przekonany, że dojdziecie do tego samego wniosku. Czym jest łamanie przepisów jak nie brakiem poszanowania praw innych na drodze? Czym jest "głupie" choćby byle jakie parkowanie na parkingu przed hipermarketem jak właśnie nie brakiem szacunku i poczucia nie bycia samemu na drodze. Nie żyjemy w kosmosie tylko na Ziemi, zaludnionej i zamieszkałej przez innych i czy chcemy czy nie powinniśmy się z tym liczyć. Okażmy innym odrobinę szacunku i tolerancji, której zresztą sami oczekujemy a będzie nam się jeździć o wiele bezpieczniej i łatwiej. Pozdrawiam.

 • Pastek37
  Pastek37 11 miesięcy temu

  Tylko różnica jest taka że młody jak będzie uczestniczył to może coś z tego wyniesie i nauczy się na przyszłość, a osoba starsza już raczej niczego nowego się nie nauczy i będzie tylko tak samo lub gorzej (ze względu na wiek)

 • Hej, KASIA
  Hej, KASIA 11 miesięcy temu

  np blondynki nie powinny nigdy miec prawa jazdy :P
  przepraszam za ten rasistowski zarcik, nie moglam sie powstrzymac xD oczywiscie tak nie uwazam ;)

  • Hej, KASIA
   Hej, KASIA 11 miesięcy temu

   ja proponuje, zeby jakiekolwiek nowe przepisy o tym, co nalezy jeszcze zrobic po zdaniu prawa jazdy, dotyczyly wszystkich, a nie tylko tych, co zdali od jakiegos tam momentu :) chociaz kolejki wtedy beda juz 20x dluzsze :D

 • pawel balcerak
  pawel balcerak 11 miesięcy temu

  Moim zdaniem do szkół wprowadzić dodatkowe zajęcia o ruchu drogowym a dla seniorów testy sprawnościowe

 • Dominik
  Dominik 11 miesięcy temu

  Moim zdaniem powinny byc po 65 roku życa jakieś testy , a Ci ludzie którzy często powodują wypadki zabrać ich do psychologa na rozmowę.

 • ErroRee9
  ErroRee9 11 miesięcy temu

  Ludzie są różni, mają inne temperamenty, inne priorytety w życiu, inne zdanie i nastawienie w różnych sferach życia. Do tego dochodzi forma fizyczna i psychiczna danego człowieka na różnym etapie życia także moim zdaniem nie powinno się tworzyć ideologii , dzielić ludzi na grupy czy to wiekowe, płciowe czy rasowe nie tylko pod kątem motoryzacji. W Polsce musiałaby się zmienić mentalność kierowców, ale na chwilę obecną nie widzę takiej chęci u wielu z nich. Jedynym rozwiązaniem na chwilę obecną jest dobrze nam znana zasada ograniczonego zaufania na drodze oraz szlifowanie techniki jazdy danym autem jakie posiadamy. Dlaczego? Uważny kierowca analizujacy na bieżąco sytuację na drodze jest w stanie przewidzieć bieg wydarzeń co za tym idzie uniknąć np. kolizji. Po drugie znając auto i jego stan techniczny w razie sytuacji awaryjnej jesteśmy w stanie szybko zareagować, co zrobić z autem i jak się zachowa podczas gwałtownego hamowania i manewrów w celu uniknięcia kolizji. Te zasady stosuje od wielu lat. Miałem oczywiście kiedyś niegroźną stłuczkę jako 25 latek i przyznaję, że z własnej winy. Zjeździłem dużo km i w mieście i na trasach i w cyklach mieszanych. Uniknąłem w sposób opisany wcześniej ok 100-120 wypadków/zdarzeń/zagrożeń na drodze, które inicjowali inni kierowcy. Także polecam jednak zacząć od siebie i jeździć po prostu bezpiecznie. Pozdrawiam

 • Emil Dąbrowicz
  Emil Dąbrowicz 11 miesięcy temu

  Raczej poszedł bym w stronę przymusowych badań psycho sprawnościowych lub cos na wzór egzaminu po przekroczeniu jakiegoś wieku na przykład 70. I powtórka co rok bądź dwa. Bo tak jak większość w komentarzach pisze to ze ktoś jest w podeszłym wieku nie znaczy ze się nie nadaje już do prowadzenia. Ale z pewnością pewna grupa kierowców w podeszłym wieku z brakiem sprawności fizycznej jak i psychicznej powinna być wykluczona dla bezpieczeństwa innych użytkowników. Oczywiście jest to tylko wierzchołek góry lodowej bo ja jako dość młody kierowca 25 letni mając prawo jazdy 7 lat dostrzegam ze nie tylko ta grupa powinna przechodzić tego typu badania. Na przykład młodzi również powinni przechodzić dokładne badania szczególnie psychiczne pod katem reakcji i zachowania na drodze. Jak reagują na stres, czy są skłonni ryzykować itd. Jeżeli ktoś takich badań nie przejdzie to prawa jazdy mieć nie powinien by nie stwarzać zagrożenia na drodze. Dlatego popieram chociażby nowe przepisy dot. Nowych kierowców.

 • czarnykoks
  czarnykoks 11 miesięcy temu

  zabrać każdemu który się nie nadaje do prowadzenia pojazdów, takich ułomów drogowych jeździ cała masa w rożnym wieku i różnej płci, po 60 roku życia powinny być badania sprawności i czasu reakcji za kierownicą , koniec, mądrzej nikt nie powie niż ja

 • lijo1994
  lijo1994 11 miesięcy temu

  Śmiało mogę powiedzieć że jeśli widzę przed sobą samochód , droga krajowa i ktoś jedzie lewym pasem 50 m/h ? skręca z jednokierunkowej od złej strony, zatrzymuje się na linii podwójnej ciągłej bo tak ? , zawsze jak widzę jakiś dziwny cyrk to jest to kobieta lub osoba starsza .. bym zapomniał w zeszłym roku mało do zderzenia czołowego nie doszło gdyż dziadek jechał po rondzie pod prąd ? . Takich osób jest mało na drogach w porównaniu do reszty , nie chcę być chamski i wszystkich seniorów oraz kobiet usuwać z drogi ale myślę ze dodatkowe kursy czy badania po 60 + pomogły by im i zmniejszyły by niebezpieczne sytuacje .Zawsze staram się być wyrozumiały do wszystkich , nawet tych starszych lecz pewne sytuacje zaskoczyły by nie jednego instruktora jazdy .Z wiekiem pewność siebie maleje a poruszanie jest trudniejsze gdyż samochodów więcej z roku na rok , z 30-40 lat temu takiego tłoku nie było jak teraz .

 • jasonvsfreddy1
  jasonvsfreddy1 11 miesięcy temu

  Mam 27 lat, prawo jazdy od 7, aktywnie używane od ok 3-4 a i tak zdarza mi się popełnić głupotę na drodze, po której sobie myślę, że chyba powinienem oddać ten dokument. Tak jak moto doradca wspomniał, nie ma co genrealizować, bo w każdej grupie wiekowej są bezpieczniejsi i mniej bezpieczni kierowcy. Najważniejsza rzecz po kursie jakiej się nauczyłem to samodzielnego myślenia na drodze. Podczas nawet i 300 godzin kursu, obok jest instruktor, który jest niejako zabezpieczeniem jak coś zle zrobimy. Jeżeli tego instruktora nie ma, sami musimy się pilnować.

 • Max Stone
  Max Stone 11 miesięcy temu

  Młodzież powoduje większość wypadków, bo najnormalniej w świecie nie potrafi jeździć w ruchu drogowym. Kurs nauki parkowania to nie kurs nauki jazdy. Starsze osoby swoje najlepsze czasy za kółkiem mają już za sobą, i nie chcę tu generalizować, że od takiego a takiego wieku już nie wolno prowadzić auta. Na plus dla starszych osób należy zaznaczyć, że większość z nich widzi, że nie dają już rady jeździć przy aktualnym natężeniu ruchu, a wypadki, które ewentualnie mogą spowodować, to delikatne stłuczki i obcierki. Za to młodzi kierowcy powodują dużo groźniejsze wypadki, brawura i chęć popisania się to zły doradca, a dzwon przy 100 na godzinę zawsze kończy się tragicznie. Co w związku z tym? Po pierwsze, nie wsadzajmy wszystkich kierowców (zarówno młodych stażem, jak i tych starszych) do jednego worka z napisem „zagrożenie”. Zadbajmy o lepsze kształcenie przyszłych adeptów kierownicy, niech jeżdżą po autostradach, po drogach krajowych, niech uczą się wyprzedzania i jazdy z prędkościami około 100km/godz. A to, że krzywo zaparkują? A kij z tym, nawet jak obetrą inne auto, to nikomu krzywda się nie stanie, a resztę załatwi OC. Co do starszych kierowców, to liczę na ich samoocenę i zdrowy rozsądek. Przecież wiek nie robi z ludzi debili. Badania powinny być dobrowolne i darmowe, aby każdy senior mógł sprawdzić swoje odruchy i czas reakcji. Ewentualny przymus kontroli zdolności do jazdy powinien być nakładany tylko w przypadku uzasadnionej obawy o zdolność prowadzenia pojazdu, np. po kolizji (z winy seniora) lub jeżeli wiekowy kierowca zachowuje się dziwnie/niepewnie na drodze. Kwestia seniorów to nie tylko wiek, ale tez leki, które mogą wpływać na psychomotorykę kierującego. A przecież seniorzy przyjmują zdecydowanie więcej leków od młodych kierowców. I celowo nie napiszę nic o debilach za kółkiem, bo debil to stan umysłu, nie wieku. Z własnego podwórka mogę powiedzieć, że moja mama jeździła samochodem w wieku 67 lat. I pomimo, iż szło jej to całkiem nieźle, to zawsze wsadzała mnie za ster, kiedy jechaliśmy razem. Mówiła, że nie boi się jeździć, ale jest już w tym wieku, że jak nie musi, to nie chce prowadzić auta. A miała w życiu dwa wypadki, z czego pierwszy w 1975 roku (przydzwoniła nowiutką daćką w drzewo jak cofała) a drugi kilka lat temu (baba wjechała jej niegroźnie w kufer). Potrafiła zrobić malaczem trasę Zielona Góra-Łódź-Kraków-Łódź-Zielona Góra w dwa dni w wieku 61 lat. Tak więc nie generalizujmy. I nie odbierajmy seniorom prawa do jeżdżenia własnym autem, niejednokrotnie ta możliwość kierowania samochodem trzyma ich w dobrej kondycji psychicznej. Tyle od zawodowego kierowcy busa. Pozdro Waldku, oby więcej takich filmów.

 • Szymon606
  Szymon606 11 miesięcy temu +1

  Ja uważam, że dla seniorów powinny być częściej badania, co za tym idzie -wymiana prawa jazdy. Z emeryturami jest jak jest i nie każdy emeryt może pozwolić sobie na wymianę PJ (kiedyś kosztowało ok 100zł)+badania (coś koło 150zł). Dla tej grupy powinny być jakieś zniżki -w końcu też płacą podatki. Co do młodych, może zmiana "startowych punktów"? Powiedzmy na start 10pkt i z każdym rokiem zwiększa się o 2 aż do tych maksymalnych. Jeżeli przekroczy dozwolony limit, cofnięcie uprawnień na 3mies i po nim egzaminy. Kara finansowa to chyba najskuteczniejsza forma.

 • mieczyslaw jedrzejewski
  mieczyslaw jedrzejewski 11 miesięcy temu

  Witaj Waldku
  Co do młodych kierowcow to powinno być do datkowy egzamin po jednym roku posiadania prawojazdy uswiadamiajacy ich poruszaniem się po jazdem na drodze A co do seniorow sprawdzenie ruchow notorycznych Ponieważ ich ostroznosc i brak zdecydowania czasami stanowi zagrorzenie na drodze Nie ma super kierowcow każdy po pelnia bledy na drodze Kierowcy można dzielic na dwie grupy Na tych co u mia jezdzic i na tych co maja prawo jazdy

 • Gumis 9243
  Gumis 9243 11 miesięcy temu

  Waldku zawsze się z tobą zgadzałem są różni ludzie i każdy ma swój temperament ale tego nie unikniesz ja osobiście mam prawko od 4 lat samochód to Lanos 1.5 8v ale nikt mi nie powie że może i gość w swoich młodzieńczych latach i driftował i miał wszystkie kategorie ( jak mój dziadek świętej pamięci) przy kontroli policja dała mu tylko pouczenie jak zobaczyli że ma prawie wszystkie kategorie że jak ma te swoje 80 lat nadal jest sprawny i ma do pewnych sytuacji szybką reakcje. Sam miałem przykład nie raz że mówi się niedzielny kierowca ale to się naprawdę sprawdza przynajmniej u mnie w Pruszkowie jak 2 dziadków bez kierunku bez niczego Bo on jedzie do kościoła nagle skręcił ja po hamulcach a drugi mi w tyłek wjechał jak potem usłyszałem nie za uwarzył. Ledwo pan wyszedł z samochodu trzesąć się nie wiem czy choroba Perkinsona czy co ale dla mnie takie badania powinni przechodzić starsze osoby

 • Daniel T
  Daniel T 11 miesięcy temu

  W kazdej grupie spolecznej jest jakis procent osob ktora nie powinna miec prawa jazdy. Statystyki tez moga byc zaburzone, bo jednak mlodszych kierowcow jest zdecydowanie wiecej niz seniorow, W ostatnim czasie wyrozniajaca sie grupa jest grupa rowerzystow ktora czuje sie bezkarna. A zwiekszajac bezpieczenstwo nakazalbym kazdemu pieszemy posiadania czegos odblaskowego, nie tylko w terenie niezabudowanym, w miescie gdzie jest pelno swiecacych sie reklam, mokro pelno refleksow swietlnych i pieszy idacy na czarno ubrany jest ciezki do zauwazenia. Ja dla wlasnego bezpieczenstwa niezaleznie gdzie jestem staram sie byc zauwazony.

 • Krzysztof Kael
  Krzysztof Kael 11 miesięcy temu

  Wiek nie gra roli jeśli ktoś nie nadaje się na kierowcę,albo nie ma zdrowia lub jest.....idiotą.Uważam,że co pewien czas każdy kierowca powinien przechodzić obowiązkowe badania zdrowotne i psychotechniczne,ale jak znam naszą rzeczywistość,to zaraz badania byłyby.....kupowane.

 • Igor W.
  Igor W. 11 miesięcy temu +1

  0:40, nie którzy młodzi unią już jeździć zawodowo samochodem nawet 300/400 konnym, w wieku 15 lat, przykład Jaś..., ten 12 latek co lata bokiem Bejcą, to on już może spokojnie latać po ulicach, ale musi jeszcze 6 lat na prawko poczekać, i to jest głupie, że te całe prawko, zdaje się od 17 za zgodą rodziców, a nie według umiejętności, bo ile to mamy takich 18 latków, co prawko zdali, ale jeżdżą od krawędzi do krawędzi, a ile ok. 15 latków, co umieją idealnie jeździć?, może nie każdy, ale ktoś na pewno takie osoby w rodzinie ma, i mimo że już by chciał ten samochód, umie jeździć, wygodnie by mu było do szkoły autem jeździć, ale nie, bo prawo zabrania.

 • Marek Jankowski
  Marek Jankowski 11 miesięcy temu

  niestety sprawność psycho-fizychno -motoryczna z wiekiem maleje i to u wszystkich .PROFILAKTYKA-badania psycho-tech po 60-tce co 5 lat dofinansowane częściowo z budżetu -być może ocali kilaka istnień ludzkich .Tylko bardzo bogaci i wpływowi emeryci staną murem przeciw [ willa ,nowe BMW i mam tramwajem śmigać NIGDY ,oczywiście wielkie uproszczenie ale tak jest ]

 • Radziu
  Radziu 11 miesięcy temu

  No tak, ale ile tych zdarzeń się dziadkom odpuszcza bo prędkość mała i szkodę niewielkie, załatwia się to polubownie z pomocą gotówki itd. I tego w statystyce nie ma, tak samo wszelkie wymuszenia itd. Których się instynktownie uniknęło bo prędkości małe, a patrząc po filmach na YT dziadki przy małych stłuczkach i szkodach parkingowych mają zwyczaj tego nie zauważać i odjeżdżają, albo specjalnie, albo nie ogarniają tego że coś się stało

 • iFalcon
  iFalcon 11 miesięcy temu

  Mnie (młodego kierowcę) utemperowała dziewczyna :D ma chorobę lokomocyjną... :)

 • les69op
  les69op 11 miesięcy temu

  Seniorzy nie będący w stanie prowadzić ze względu na złą kondycję zdrowotną to jedno - o wiele bardziej poważnym problemem są młodzi kierowcy poniżej 25 lat. W ich przypadku to brak doświadczenia i umiejętności oraz głupota są przyczynami wypadków. Na to nie ma lekarstwa...

 • Piratto2
  Piratto2 11 miesięcy temu

  Sory Waldku ale nie masz racji.. pracuję w zakładzie oczyszczania miasta jako kierowca i jak widzę jak kobiety jeżdżą i jak zachowują się w sytuacjach niecodziennych (utrudniony przejazd) trzeba czasem kombinować to to jest jakaś masakra.. one powinny iść na jakiś kurs doszkalający jak zachować się na drodze..

 • Wszystooniczym
  Wszystooniczym 11 miesięcy temu

  Ja bym zabrał prawko wszystkim niedzielnym kierowcą. A co do młodzieży to sam jestem młody i chciał bym się nieraz wyżyć na aucie A w takim zadupiu jak Radomsko ciężko jest bo na tory daleko na parkingach od razu mandat. Moim zdaniem powinno być więcej torów miejsc do trenowania umiejętności bo droga to nie tor . Pozdrawiam ;)

 • xYamettex
  xYamettex 11 miesięcy temu

  Tia... jak widzę niektórych staruszków za kierownicą to aż mnie ciarki przechodzą. A najlepszy jest fakt, że to ja młody 27latek musiałem iść na badania bo ze względu na moją przerażającą wadę wzroku 1,25 i 1,5 (oczywiście chodzę i jeżdżę w okularach) dostałem zdolność "aż" na 4lata.No ale 200zł dla lekarza i 100zł dla urzędu piechotą nie chodzi...

 • mar1o18
  mar1o18 11 miesięcy temu

  Technika jazdy a statystyki powodowania wypadków to co innego

 • jakub jaroniewski
  jakub jaroniewski 11 miesięcy temu

  Niektórym przydało by się odebrać prawko np sytuacja z przed tygodnia jadę sobie a tam z około 75 lat pan nie dość że z naprzeciwka po środku grogi to jeszcze coraz bardziej w moją stronę że aż musiałem zatrąbić i sporo w pobocze zjechać i jak zatrąbiłem to tak 10m przed maską odbił albo kolejna sytuacja pan w starszym tipo zapomniał że jak się wciska sprzęgło to trzeba puścić gaz i ciśnie

 • Mikołaj Suski
  Mikołaj Suski 11 miesięcy temu

  fajna produkcja pozdrawiam

 • R Kundera
  R Kundera 11 miesięcy temu

  Młodzi po odebraniu plastiku mają "korbę" i czują się jakby byli Senną czy Kubicą, ale jeśli chodzi i starszych uczestników ruchu drogowego oni dla mnie mają jeden dość istotny minus - rutyna. Apogeum tej rutyny są ich reakcje na kolizje, " Jak jeździsz ty ( taki owaki)!! Mam prawo jazdy od 35 czy 40 kilku lat to twoja wina!!" Gdzie wina leży ewidentnie po jego stronie. Sam byłem świadkiem takiej kolizji Jak Jeden Pan, zjeżdżając z ronda, z wewnętrznego pasa, uderzył w bok auta które jechało po zewnętrznym. Dopiero po interwencji policji, po którą sam zadzwonił, trochę zszedł z tonu, ale nie przyznał się do winy.
  Ogólnie powinniśmy myśleć przede wszystkim za siebie, jeśli nie jesteśmy w stanie jechać danego dnia nie wsiadajmy. Sam miałem kolizję, jak miałem plastik jakieś 3 może 4 miesiące i trochę to mną wstrząsnęło i dopiero wtedy zrozumiałem, że żaden ze mnie mistrz kierownicy. Przede wszystkim myślmy za kierownicą.

 • Marcin Myszor
  Marcin Myszor 11 miesięcy temu

  Badania refleksu, podzielności uwagi oraz widzenia zmierzchowego powinny być jednak obowiązkowe od pewnego wieku. Wiem, że dla emeryta to byłby często za duży koszt, więc państwo powinno wziąć to na siebie. Dla dobra nas wszystkich.

 • :::Marque2:::
  :::Marque2::: 11 miesięcy temu

  Oj Waldku nie podchodzisz obiektywnie do sprawy, te procenty nie mają odzwierciedlenia w tym co się dzieje na drogach.
  Ostatnio sporo podróżuję zarówno po Polsce jak i Niemczech czy Holandii - mam już "z automatu" wyrobiony nawyk zwracania uwagi szczególnie na osoby starsze ale i kobiety na kierownicą - niestety taka prawda i już wielokrotnie miałem podbramkową sytuację gdzie mój refleks uratował sprawę, wiele "dziadków" po prostu nie potrafi zachować się na rondzie i wieżdżają jak by zawsze mieli pierwszeństwo. Kobiety jeżdżą złudnie bezpiecznie bo technika jazdy jest często koszmarna - nie mówię, że u wszystkich bo znam kobiety które świetnie jeżdżą. Jednak często kobiety spowalniają ruch, blokują cały pas przy skręcie w lewo zamiast zjechać do osi jezdni - to u kobiet chyba jakiś rytuał. W sumie poszczególnych sytuacji można wymieniać wiele.
  Jestem zdecydowanie za tym aby po 60-tym roku życia robić badania i kontrolne egzaminy bo niektóre osoby w starszym wieku po prostu nie powinny wsiadać już za kierownicę.

 • Dawid
  Dawid 11 miesięcy temu

  Moto Doradco, weź pod uwagę fakt, że seniorzy boją się jeździc po dużych miastach. W mniejszych miejscowościach a zwłaszcza wsiach, gdzie ruch jest dużo mniej dynamiczny seniorzy już tak się nie obawiają. Tam zaczyna to stanowić problem, bo odsetek seniorów jest większy. Pracując jako kierowca w małym mieście miałem wiele sytuacji z osobami starszymi wlasnie.

 • Marek Kafarek
  Marek Kafarek 11 miesięcy temu +1

  Wypadek seniora rozdmuchany? Proponuje zwrocic uwage jak bardzo rozdmuchane przez lokalne media jest kazde zdazenie w aucie marki bmw, bo przeciez znowu szaleniec w bmw sie rozbil... A kiedyś, chyba w gazecie Motor bylo badanie jaki % kierowcow w autach danej marki lamie przepisy na danym odcinku drogi. I co sie okazalo? % kierowcow bmw lamiacych przepisy byl znacznie ponizej kierowcow opli i vw. Tak wiec wszedzie wystepuja stereotypy.

 • Andrzej Słupecki
  Andrzej Słupecki 11 miesięcy temu

  Jeszcze jedno!
  Skoro stary człowiek nie potrzebuje badania to stary samochód też nie!
  Przecież on KIEDYŚ świetnie jeździł!

 • Marcin Sobczyk
  Marcin Sobczyk 11 miesięcy temu

  Najwięcej do powiedzenia jak zwykle ma grupa osób, których ewentualne zabranie prawka nie dotyczy :) Zrobić obowiązkowe coroczne badania i tyle...przejdziesz - jeździsz. Tyle.

 • Andrzej Słupecki
  Andrzej Słupecki 11 miesięcy temu

  Witaj Waldku, witajcie wszyscy czytający!
  Na jakiej liczbie ludzi młodych i starych było przeprowadzone badanie dot. liczby wypadków?
  Procent procentowi nie jest równy!
  Prawo (co do badań) tak jak zmieniają się drogi ,samochody ich liczba czy prędkości z którymi jeździmy! Czas Fiata 126p, Trabanta 601, czy Syreny dawno minęły!
  Dlaczego wszyscy boją się tych badań stanu zdrowia. Myślę, że wychodzi z każdego co się tych badań boi zwykła CEBULA! Uważam, że pewne choroby wieku podeszłego nie dają zdecydowanych objawów! Choroby takie jak Alchaimer, Parkinsonizm czy zwykła demencja na początku nie są dostrzegane! Brak czucia w nogach (niedokrwistość) lub słaby wzrok czy refleks!

 • Michał K
  Michał K 11 miesięcy temu

  Sam znam takiego jednego Pana u mnie na osiedlu :) Pan w bardzo podeszłym wieku, pan jest prawie już niesprawny, a cmentarz czy Kościół sam się nie odwiedzi :) więc jak gdzieś musi się ruszyć, to jeździ swoją bryką (na czarnych tablicach oczywiście nadal). I pewnie większość go by skrytykowala równo, ale z drugiej strony... czym ma się on poruszać?

 • RGB33RR
  RGB33RR 11 miesięcy temu

  Od 65 roku życia powinny być cykliczne badania na refleks, spostrzegawczość itp. Nie przechodzisz = tracisz uprawnienia i wsiadasz na rower.

 • Bartek Bartek
  Bartek Bartek 11 miesięcy temu

  Jeżeli chcemy podpierać się statystykami to jeżeli np pijani kierowcy powodują powiedzmy 20 procent wszystkich wypadków to znaczy że 80 procent wypadków powodują trzeźwi. Tak więc według statystyk powinno być więcej pijanych bo pijani powodują mniej wypadków 😛 a co do tematu to powinno się robić takie testy dla seniorów i w razie konieczności zabierać prawko

 • Janek Panasiak
  Janek Panasiak 11 miesięcy temu

  Waldku, mam 18 lat miałem ostatnio kolizję na parkingu centrum handlowego jechałem na pamięć niestety zmęczenie, głupota. Mam prawo jazdy od marca zrobiłem około 42000km. Do kolizji doszło bo wyjeżdżałem pod prąd po świeżo przemalowanych znakach poziomych (strefa 30km/h) mężczyzna starym citroenem zjeżdżał na pewno w większą prędkością myślę ze około 70km/h i lagunka skasowana miałem ja 3 tygodnie. Mam nauczkę nie jeździć na pamięć. PS nie jeżdżę jak wariat jestem nałogowym eco-driverem ;-) lubię ekonomiczne auta, wiadomo kiedy można to szybciej pojadę ale nie lubię szaleć. Wariatów jest i tak za dużo. Pozdrawiam !!!

 • Flashu
  Flashu 11 miesięcy temu

  Badania dla seniorów? Ale dlaczego tylko dla nich!? Jak już to niech wszyscy przechodzą takie przymusowe badania co jakiś czas. Ciekawe ilu "młodych" kierowców chciałaby co kilka lat zdawać prawo jazdy "na nowo"... Nie wszyscy starsi ludzie jeżdżą źle. Tak samo jak nie każdy młody kierowca to zaraz bandyta. Ja jestem w tym przedziale 18-25 i jakoś ani razu nie spowodowałem żadnej kolizji i wypadku! Nawet nie miałem sytuacji, że np. wpadłem w poślizg na śliskiej jezdni. Myślę, że takich osób jak ja jest naprawdę bardzo dużo tylko media wolą tworzyć takie stereotypy, a ludzie potem je powielają. Dlaczego w przypadku newsa o jakimś wypadku nie zostanie napisane "wypadek na drodze", tylko zaraz w takim tytule zaznacza się, że "MŁODY kierowca BMW (koniecznie podanie tej marki) wyleciał na łuku drogi"... Potem tworzą się takie chore stereotypy, że młodzi ludzie i kierowcy BMW to mordercy na drogach i nie wiadomo co jeszcze... Wystarczy trochę pojeździć po drogach by zobaczyć, że to wcale nie jest prawda. Ile razy spotykam się z niebezpiecznymi sytuacjami, które odwala kierowca w wieku 30 - 50 lat. Tylko w przypadku gdy ktoś taki spowoduje wypadek nie jest to niczym niesamowitym bo przecież "wypadki się zdarzają". Ale jak taki sam wypadek spowoduje młody kierowca lub ktoś +60 to zaraz wielka afera... -_-

 • Cezary Koniarz
  Cezary Koniarz 11 miesięcy temu

  Zabrać nie ale zaostrzyć badania i zmniejszyć okres między badaniami

 • Piotr Gogolewski
  Piotr Gogolewski 11 miesięcy temu

  Z drugiej strony seniorzy stwarzają w większości przypadków większe zagrożenie niż nie jeden młody kierowca.

 • jednoreki666
  jednoreki666 11 miesięcy temu

  Może nie od razu zabierać prawo jazdy, ale wprowadzić okresowe badania od pewnego wieku. Na ten przykład po pięćdziesiątce co 5 lat, po sześćdziesiątce co 3, później co 2 i od 75 roku życia co roku. Niestety, w pewnym wieku człowiek traci refleks, pogarsza się wzrok i koordynacja, co może stwarzać realne zagrożenie dla nich samych i, co ważniejsze, dla innych użytkowników dróg. A dlatego nie jestem za bezwzględnym odbieraniem prawa jazdy seniorom, bo miałem okazję pracować z kilkoma w wieku 60+. Styl jazdy: jeden jeździł dynamicznie, jeden spokojnie, jeszcze inny coś po środku, ale u żadnego z nich nie było czuć jakiejś niepewności za kierownicą. Jako pasażer czułem się bezpiecznie. A jak wiadomo, kierowca siedzący na miejscu pasażera bardziej przeżywa jazdę niż pasażer, który nie ma prawa jazdy i nigdy nie siedział za kierownicą. Ale jest i druga skrajność. Miałem okazję spotkać na drodze kilku takich w słusznym już wieku, którym reakcja na zapalenie się zielonego światła zajmowała tyle, że ja w tym samym czasie normalnie miałem już zapiętą trójkę. No dobrze, w tym momencie może nie stwarza taki zagrożenia, tylko denerwuje jadących za nim. Ale co w sytuacji kryzysowej, kiedy na ten przykład coś go zaskoczy? Jeśli reakcja zajmie mu tyle samo czasu, do zorientowanie się, że zielone, to zanim do niego dotrze, że musi hamować, albo coś ominąć, może już uderzyć w to, co go zaskoczyło. Nie ważne, czy to pieszy, który przechodzi w niedozwolonym miejscu, wpychający się z bocznej uliczki samochód, czy światło zmieniające się na czerwone. No i zgadzam się, że sprawa dotyczy nie tylko seniorów, bo znam i młodszych, którzy też sobie nie radzą. No ale może tu trzeba zweryfikować i poprawić program szkolenia kandydatów na kierowców. Ja sam po sobie wiem, że mimo zdanego egzaminu, w momencie, kiedy już miałem prawo jazdy w rękach, tak średnio byłem przygotowany do jazdy. Całe szczęście, że mój ojciec był bardzo doświadczonym kierowcą i mnie nieco doszkolił. Ale mimo tego, że już dobre 15 (albo i więcej) lat siedzę za kierownicą i mam już natrzepany spory dystans, cały czas się szkolę i uzupełniam swoją wiedzę...

 • Piotr Gogolewski
  Piotr Gogolewski 11 miesięcy temu

  Ostatnio słyszałem tekst że wpis w ogłoszeniu "jeździła kobieta" daje do zrozumienia konieczność wymiany sprzęgła.

  • Piotr Gogolewski
   Piotr Gogolewski 11 miesięcy temu

   schabowy1979, z tym się akurat nie do końca zgodzę. Akurat moją żonę uczuliłem odnośnie dbania o auto. W rodzinie kobiety też raczej szanują auta.

  • schabowy1979
   schabowy1979 11 miesięcy temu

   nie. bledne myslenie. taki wpis informuje o tym, ze silnik w tym aucie dlugo juz nie pociagnie. kobiety oprocz siebie i swoich paznokci nic nie szanuja

 • Jazda bez Celu 18
  Jazda bez Celu 18 11 miesięcy temu

  Waldek np seniorzy przebieg rocznie 5-10tyś rocznie młody kierowca 20-30tys lub więcej teraz mi powiedz co warte są Twoje statystyki

 • Jazda bez Celu 18
  Jazda bez Celu 18 11 miesięcy temu

  po 50 rokiem życia powinni być badania obowiązkowo z automatu

 • Jakub Szymański
  Jakub Szymański 11 miesięcy temu

  Ale zawsze trzeba rozroznic. Nie odbieramy prawa jazdy ale zwiekszny czestotliwosc badani. Przekraczasz 65 lat czy 70 i z automatu badania masz co roku. W tym wieku zdrowie zmienia sie naprawde szybko. Sprawnosc motoryczna spada a aut na drodze mamy co raz wiecej. Auta sa co raz wieksze i szybsze i niestety osoba taka jedzie albo powoli i spowalnia znaczaco ruch albo po prostu nie czuje sie pewnie. Mlodzi tez wariaci ale te 4% to jest z aktywnych kierowcow seniorow a te 24% mlodych to mozna powiedziec ze z 70% posiadajacych prawo jazdy z tego przedzialu wiekowego. Miarodajne statystyki to by byly jakby brac % aktywnyc kierowcow (czyli takich co prowadzili samochod w ciagu ostatniego miesiaca)

 • spike1413
  spike1413 11 miesięcy temu

  Na pewno młodsi kierowcy są największym zagrożeniem na drogach jak przypuszczam genezą jest tutaj to samo dlaczego akurat tylko w tym wieku jest czy tam była obowiązkowa służba wojskowa. Po prostu są to osoby bardziej skłonne do ryzyka inaczej widzą lub nie analizują konsekwencji swoich czynów (brak doświadczenia), łatwiej stają się agresywne oraz mają dużo większą potrzebę rywalizacji i potrzebę sukcesu np. byłem szybszy od świateł, czyli dziecinne pokazanie swojej wartości. Wystarczyłby po prostu przepis, że jak spowodowałeś wypadek, kolizję do 24 roku życia to masz obowiązkowe badania aby odzyskać prawo jazdy a przy kolejnej kolizji - sorry game over, żegnasz się z dokumentem na jakiś czas np. rok. Jeżeli uważacie że statystyka kłamie i młodzi wcale nie powodują więcej wypadków to dlaczego tow. ubezpieczeniowe stosują zwyżkę dla osób poniżej 24 lat - ja mam nawet w polisie wyraźny zapis że taka osoba w ogóle nie może korzystać z mojego pojazdu.

 • Elite Hugo
  Elite Hugo 11 miesięcy temu

  Ja Jestem młody i nauczyłem się że ktokolwiek jest przedemną. mógł dostać prawko w czipsach. Już 2 razy wjechałem komuś w tył bo hamuje do 0 gdy nie ma takiej potrzeby. albo zatrzymuje sie, pomimo że normalnie by przejechały ze 3 samochody . ale nie on Stanie... I bo miał ustąp...

  • schabowy1979
   schabowy1979 11 miesięcy temu +1

   tez chyba znalazles prawko w chipsach. przeciez na kursach chyba ucza, zeby zachowac bezpieczna odleglosc od poprzedzajacego pojazdu. no chyba, ze teraz juz nie informuja o tym. napisz do producenta chipsow niech dorzuca do prawka stosowna ulotke.

 • Marek Hernik
  Marek Hernik 11 miesięcy temu +1

  wybacz za pytanie nie w temacie, ale jakiej kamery uzyles do tego nagrania? swietna jakosc :)

 • Emersky
  Emersky 11 miesięcy temu

  Ktoś bardzo słusznie wspomniał, że ludzie starsi czy kobiety są nieprzewidywalni/ne w swoich zachowaniach na ulicy i tak, wiem że są wyjątki ale jest ich zdecydowanie mniej w porównaniu do reszty. Kobietom czy nawet niektórym mężczyznom brak jest pewności w wykonywanych manewrach co moim zdaniem jest bardziej niebezpieczne niż szybka często ponad przepisowa ale pewna i dynamiczna jazda, gdzie kierowca wie co robi i ma przysłowiowe oczy do koła głowy (nie mylmy z idiotami i samobójcami na drodze, Ci akurat często giną selekcją naturalną przykładowo na drzewie, oby tylko nie zabierali ze sobą innych). Seniorzy zdecydowanie nie powinni mieć prawa jazdy (tak są wyjątki) ale jak słyszy się, że dziadzia pomylił gaz z hamulcem to jest to chyba jakiś żart. Owszem ostatnio było głośno o babci w Subaru WRX STI i co z tego, że jeździ bezpiecznie ? Koordynacja ruchowa już nie ta, a co jeśli taka kobieta zasłabnie w TAKIM aucie, czy każdy inny senior w innym autku. W każdym razie życzę wszystkim bezpiecznej podróży, piąteczka !

 • xXSportiXx
  xXSportiXx 11 miesięcy temu

  zabrać prawo jazdy ludziom co blokują lewy pas

  • xXSportiXx
   xXSportiXx 11 miesięcy temu

   chyba, że specjalnie jedzie z taką prędkością jak pojazd na prawym pasie... jeżdżę po Wrocławiu około 100-150km dziennie także dużo mogę powiedzieć o ludziach jeżdżących. Czasami zastanawiam się czy ludzie specjalnie jeżdżą w koło po mieście i tamują ruch drogowy.

  • TheMcCan
   TheMcCan 11 miesięcy temu

   Według mnie wystarczyłby jakiś porządny mandat :)

 • Jarek Dudziński
  Jarek Dudziński 11 miesięcy temu

  Ja uważam, że powinno im się nie tyle co zabierać prawko, a sprawdzać ich stan zdrowia(wzrok , słuch). Dziadek sam z siebie nie odda prawka, bo duza część z nich ma wysokie mniemanie o ich idealnosci, myślą że jeszcze wszystko mogą, nie umia się pogodzić z tym, że są starzy.

 • MoSDawidson
  MoSDawidson 11 miesięcy temu

  Niech urzędasy lepiej się za swoich zabiorą i ukrócą przekręty oraz zero odpowiedzialności za to a nie przypierdalają się znów do kierowców.

 • Wojciech Maleszewski
  Wojciech Maleszewski 11 miesięcy temu

  Po niecałym pół roku i ponad 10tys km samochodem na słabych oponach i to dość szybko i myślałem że jestem dość dobrym kierowcą ( 2 razy wpadłem w poślizg, awaryjne hamowanie bez ABS, hamowanie kiedy płyn hamulcowy powiedział papa i hamowania tego praktycznie nie było) i nie zrobiłem sobie ani autu nic. Przyszła zima opony dobre zimowe samochód nowoczesny (2011r) a ja na śniegu czyje jak samochód buja, wyjeżdżam na śliskiej nawierzchni a samochód zamiast na pasie na który chciałem znalazł się na przeciwległym. Nowe doświadczenia, z poślizgiem lekkim dałem sobie radę. Ale gdyby nie umiejętności nabyte droga internetową, nauka taty czy też małym ale jednak doświadczeniem to bym skończył dziś albo na kims, albo w rowie. Kursy prawo jazdy nie uczą zbyt wiele przydatnych rzeczy, jedynie jak zdać egzamin. Myślę że przydałaby się zmiana w tym zakresie, ale nie dodatkowa godzina jazdy po płycie za 200 zł a gruntowna reforma egzaminów i samego nauczania

 • SQbunny24
  SQbunny24 11 miesięcy temu

  Według mnie powinno się wysyłać tych seniorów na badania, bo jest bardzo mało seniorów, którzy jeszcze w miarę dobrze potrafią posługiwać się 4 kółkami, ale także powinni zwiększyć ilość godzin na kursach na prawa jazdy do około 100 godzin oraz już 17 latków dawać za kółko, żeby już w młodym wieku nabierali doświadczenia za kółkiem.

 • Maximus Max
  Maximus Max 11 miesięcy temu

  Badania co 6-mc po 65 roku zycia i tylko tyle

 • szechla
  szechla 11 miesięcy temu

  nie zabierać, ale obowiązkowe regularne badania, niezależnie od wieku

 • DaRo DaRo
  DaRo DaRo 11 miesięcy temu +1

  Powiedz Coś o Ceramizerach do silnika ?

 • Shael
  Shael 11 miesięcy temu

  Jeżdżę od ponad miesiąca do miasta do pracy, dużo jest tam seniorów jak i kobiet za kółkiem, i o matko, dziwię się, że i jedni i drudzy jeszcze się nie pozabijali (oczywiście, nie tyczy to wszystkich)

 • ERAP 2
  ERAP 2 11 miesięcy temu

  Przecież zostały wprowadzone przepisy wg. których co jakichś czas trzeba wykonywać badania okresowe. Ale co z tego, skoro lekarz nie do końca sumiennie podchodzi do takich badań...

 • TheKondiko
  TheKondiko 11 miesięcy temu

  Wystarczy spojrzeć ilu seniorów jeździ komunikacją miejską

 • lukasz kasperek
  lukasz kasperek 11 miesięcy temu

  hej mieszkam w niemczech itu dziadki lataja takimi furami ze hej , fakt ze na autobahnie jada 120 140 i strasznie przepisowo na wioskach ale coz mam juz 35 lat i mysle co bedzie dalej ze mna , nie chcial bym zeby ktos za mnie decydowal w przyszlosci czy moge robic to co kocham pozdro

 • ZzW klan
  ZzW klan 11 miesięcy temu

  chciałem zauważyć, że zbyt wolna jazda i niepewność seniorów wymusza często błędy innych kierowców, co podbija statystyki. Ja miałem dwie kolizje, w których raz kobieta zajechała i drogę, a raz starszy pan. mimo to wtedy ja unikając bezpośredniego zderzenia wjechałem w inny samochód i ja płaciłem za szkody bo sprawcy cudownie znikali z miejsca zdarzenia. już mam kamerę. Pozdrawiam

 • Kvczi ZSW
  Kvczi ZSW 11 miesięcy temu

  Dla grupy 18-24 organizowac obowiazkowe kursy bezpiecznej jazdy otworzyc wiecej torow by mogli sie na nich wyzyc podwyzszyc poprzeczke na egzaminie na prawo jazdy dac wiecej godzin praktyki na kursie i zielone listki obowiazkowe przez pierwsze 3 lata i ograniczenie na pojemnosc silnika oraz moc. Dla seniorow dodatkowe badania po ukonczeniu 60 roku zycia skladajace sie rowniez z psychotechniki i moim zdaniem to pomoze w jakis sposob ograniczyc liczbe wypadkow

 • Kvczi ZSW
  Kvczi ZSW 11 miesięcy temu

  Dla grupy 18-24 organizowac obowiazkowe kursy bezpiecznej jazdy otworzyc wiecej torow by mogli sie na nich wyzyc podwyzszyc poprzeczke na egzaminie na prawo jazdy dac wiecej godzin praktyki na kursie i zielone listki obowiazkowe przez pierwsze 3 lata i ograniczenie na pojemnosc silnika oraz moc. Dla seniorow dodatkowe badania po ukonczeniu 60 roku zycia skladajace sie rowniez z psychotechniki i moim zdaniem to pomoze w jakis sposob ograniczyc liczbe wypadkow