V Sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 3 kwi 2019
 • #łódzkie #GrzegorzSchreiber #Sesjasejmiku
  26 marca odbyła się V sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego. Posiedzenie po raz pierwszy tłumaczone było na język migowy.

  V sesję poprzedziła konferencja prasowa, na której marszałek Grzegorz Schreiber i przewodnicząca Sejmiku Iwona Koperska, zapowiedzieli poszerzenie odbiorców obrad. - Około 10 tys. mieszkańców województwa łódzkiego, to osoby głuche - mówił marszałek. - Dla nich zorganizowaliśmy tłumaczenie transmisji sesji na język migowy.
  - W ten sposób dajemy szansę osobom głuchym śledzenia zdarzeń związanych z naszym regionem - dodała przewodnicząca Iwona Koperska.
  Konferencja także była tłumaczona na język migowy, bo jej gościem był Maciej Kowalski, prezes Polskiego Towarzystwa Głuchych. - Cieszę się, że radni pomyśleli o nas. W ten sposób głusi zostają w pełni włączani w życie województwa łódzkiego - zaznaczył.

  Obrady zaczęły się od przyjęcia serii nowych statutów dla szpitali podległych samorządowi województwa łódzkiego. Radni podzielili też m.in. środki na zadania samorządu województwa, które mogą być sfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2019 rok i zgodzili się na emisję obligacji wartych 55 mln zł, żeby spłacić zobowiązania zaciągnięte przez samorząd województwa w poprzednich latach.

  Dyskusję wzbudziły stanowiska: w sprawie likwidacji nielegalnego wysypiska odpadów w Zgierzu, zaproponowane przez radnych Platformy Obywatelskiej; oraz w sprawie aktualnej sytuacji w rolnictwie, zgłoszone przez Polskie Stronnictwo Ludowe. Oba miały na celu zwrócenie uwagi rządowi na konieczność interwencji w tych sprawach dla dobra i interesu mieszkańców województwa łódzkiego. Oba też zostały przez Sejmik przyjęte, z uwzględnieniem poprawek zaproponowanych przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. Przy okazji dyskusji dotyczącej sytuacji w rolnictwie, radny Waldemar Wojciechowski (PiS) zapowiedział zorganizowanie debaty rolnej.
  jg/dk

  Obserwuj nas ↓↓
  FACEBOOK: wojewodztwo.lodzkie/
  TWITTER: lodzkiePL
  INSTAGRAM: promujelodzkie
  Chcesz dowiedzieć się więcej?
  Zapraszamy na nasze strony! ↓↓
  www.lodzkie.pl promujelodzkie.pl

Komentarze • 0