Dlaczego napadłem na Audi e-tron? - BEZ CENZURY o elektrykach

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 14 maj 2019
 • Dlaczego niektórzy uznali, że napadłem na e-trona? Czy elektryczne auta są dobre? I jak ekrany, łączność 4G, liczne systemy i LEDy zmniejszają zasięg?
  1. Uwaga: poziom rozrywki w tym filmie = zero.
  2. Nagrywam w Klasie B, bo akurat to auto miałem pod ręką - zresztą ten model jest dostępny jako plug-in, więc też pasuje do tematu
  3. Wątek o raporcie Tesli: jej Solar City wygenerował ok 13TWh podczas gdy wszystkie Tesle na świecie zużyły ok 5TWh www.teslarati.com/tesla-impact-report-2018-results/
  4. Co jeśli nie elektryk? Moim zdaniem hybryda, a najlepiej hybryda plug-in, która pozwala w większości sytuacji jeździć na prądzie, ale nie ma problemu z zasięgiem.
  5. Kibicuję wszystkim graczom na rynku: Toyocie i Hyundai z wodorem, VW z ID.x, Audi z e/h-tronami, Jaguarowi, Tesli (jeśli "soon" z ostatniego tweeta Muska nie było blefem) i Mercedesowi oczywiście - jego plugina na pewno też będziemy testować :)
  6. Do produkcji 1 kg wodoru DZISIAJ potrzeba od 35 do 40 kWh energii. Na tym 1 kg Mirai przejedzie 100 km. Na 35kWh nawet e-tron przejedzie więcej, a rozsądnej wielkości auto przejedzie ponad 200 km. Zobaczymy jak z produkcją wodoru będziemy radzić sobie za dekadę.
  7. I na koniec opinia szefa VAG z dzisiaj:
  There is no alternative to the battery-powered electric drive for the foreseeable future. Over its entire lifecycle of 200,000 kilometers, an electric car produces just around half the CO2 of a vehicle with a combustion engine. The electric car is also far more energy-efficient than other alternative drives. The fuel cell or synthetic fuels may gain in importance in the medium and long term. We continue to conduct intensive research on both options. Audi plays the lead role in the Group in that regard. It will make the h-tron quattro, a fuel cell model, part of small-scale production starting in 2020. Audi and Porsche are laying the groundwork by carrying out research into synthetic fuels.
  However, neither the fuel cell nor synthetic fuels will be available at reasonable prices or on an industrial scale with the necessary energy efficiency by the mid-2020s. Moreover, a completely new, additional fueling infrastructure would have to be established for the fuel cell. And the technology will only become a real alternative if the hydrogen comes from surpluses from renewable energies. We are a long way from that.

  Subskrybuj kanał Zachar OFF: plclip.com/user/ZacharOFFpl
  Zobacz co testuję teraz:
  zacharoffpl
  zachar_off
 • MotoryzacjaMotoryzacja

Komentarze • 1 231

 • Szymon Nowak
  Szymon Nowak 7 dni temu

  Zachar, 900 ładowarek? Chyba tylko we Wrocławiu , pokrycie musiało by być minimum 60% obecnych stacji tankowania, przy założeniu że połowa właścicieli elektryków ma ładowarkę przy domu. Druga sprawa to obciążenie sieci i ewentulna awaria, ludzie wracają z urlopów jest 110% zwykłego ruch , coś się dzieje i kilkaset samochodów utyka na autostradzie ... O jakimś załamaniu systemu jak w Wenezueli to nawet nie myślę bo to armagedon. Bez backupu sieci dla backupu backupu sieci wszystko staje się po prostu niebezpieczne.

 • Andrzej Szymanski
  Andrzej Szymanski Miesiąc temu

  Bzdura, ocieplanie jest bo to naturalny cykl słońca, a jak był okres "ziemi śnieżki) gdzie cała ziemia była skuta lodem to jaki wpływ miał człowiek na ocieplenie klimatu?
  A co z tą słynną dziurą ozonowà? Była a jak wymienili lodowki na te bez freonu znikła? Cud!!!!
  Bzdury że mamy jakikolwiek wpływ na ocieplanie klimatu, więcej co2 to lepiej dla roślinnosci bo się im żywi, ziemia dawała sobie radę bez nas i da nadal, to jak w tym powiedzeniu że nieleczony katar trwa tydzien a leczony tylko 7 dni

 • miki miki
  miki miki Miesiąc temu

  Moze przetestowac wodorowy samochod

 • miki miki
  miki miki Miesiąc temu

  Fajny samochod cena chyba wyzsza od tesli s

 • Adam Rożnowski
  Adam Rożnowski Miesiąc temu

  Jak 1 litr (czyli ok. 1kg paliwa) może dać 2,5 kg CO2

  • Zachar OFF
   Zachar OFF  Miesiąc temu

   Przeceniasz paliwo, niedoceniasz tlen

 • Elżbieta Kozerska
  Elżbieta Kozerska Miesiąc temu

  Często oglądam z facetem Twoje filmiki-mowisz rzeczowo i obiektywnie ;-)
  Szkoda,że nie testowałeś elektrycznego Fiata 500e (wiem że jest tylko z USA,ale jest u nas dostępny). Trochę się boję elektrycznego ...nikt nic nie mówi gdzie i jak serwisować? No i czy w ogóle da się sprzedać takie np.8-letnie auto. ;-)
  Pozdrawiam.

 • YansenSqvanssen
  YansenSqvanssen 2 miesięcy temu

  Znasz się na autach ale na termodynamice - nie. Nie wypowiadaj się proszę jako autorytet.

 • PlebanTV
  PlebanTV 2 miesięcy temu

  Raczej wolę hyundai kona. Około 17 kWh na 100 km i 400 km zasięgu.

 • Corleone Disco Star
  Corleone Disco Star 2 miesięcy temu

  Wiozłem 5 e-tronów w tym tygodniu (jestem kierowcą autotransportera). Piękne auta, ale nie chciałbym takiego, chyba że ktoś dałby mi za darmo. Waga 2600-2700 kg w zależności od wyposażenia, brak dźwięku silnika, mały zasięg... No i bezsens auta elektrycznego, na prąd do którego idzie mnóstwo węgla... Na to auto fajnie popatrzeć, ale jeździć??? Nieeeee.... Wolałbym Q8 :)

 • toshirox23
  toshirox23 2 miesięcy temu

  3 istotne błędy. Brak prawdziwego powodu wielkiego zużycia w Audi. Wodór heh. Produkcja Aku zakłada oparcie się na Azji czy zasobach Ameryki Pd ale tylko przy kontynuacji li Ion. Niemniej film pozytywny.

 • Jan Kubli
  Jan Kubli 2 miesięcy temu

  Cytuję ; Szwajcarski bank inwestycyjny UBS wystawił słabą notę elektrycznemu Audi e-tron. Firma oceniła wprost, że na przykładzie niemieckiego elektryka widać, że Tesla nadal jest liderem w produkcji samochodów elektrycznych - a jej dogonienie nie jest tak proste, jak się wydaje wielu osobom.Analityk banku docenia wysiłki niemieckiego producenta wkładane w stworzenie samochodu elektrycznego, ale wytyka różnice w wydajnościach napędu elektrycznego - a to właśnie one świadczą o innowacyjności produktu.Co ciekawe: choć uważa się, że wystarczy włożyć silnik elektryczny i baterie, żeby mieć samochód elektryczny, UBS jasno stwierdza, że napęd elektryczny wcale nie jest produktem w zasięgu ręki każdego producenta. Dzięki temu Tesla może dłużej pozostać rynkowym liderem.Bateria Audi e-tron ma 95 kWh pojemności - jest więc bliska maksymalnym pojemnościom dostępnym na rynku - a mimo to elektryczne Audi osiąga zasięg w granicach słabszych modeli Tesli. Według obliczeń portalu teslanews.pl, e-tron musiałoby dysponować baterią o pojemności około 130 kWh, żeby móc konkurować z Teslą X 100D!Jako podsumowanie warto dodać, że bank UBS z uznaniem ocenia technologiczne osiągnięcia Tesli, ale raczej sceptycznie podchodzi do rynkowej wydajności firmy.Według analityka firma nie wyprodukuje wystarczającej liczby Modeli 3, żeby osiągnąć wyniki zakładane na początku roku 2019.

 • Peter B
  Peter B 2 miesięcy temu

  Przyszłością są ogniwa wodorowe. Elektryki to przerzucanie na konsumenta kosztów rozwoju technologii dla wodoru i marketingowy skok na kasę.

 • Natalia wbruklinie
  Natalia wbruklinie 3 miesięcy temu

  dorosły człowiek wydycha 605 kg CO2 na rok:)

 • Tristan Kordek
  Tristan Kordek 3 miesięcy temu

  Wspaniałe video, niby 20 min a odczułem to jak nie więcej niż 5 min, bardzo wciągające nagranie.
  Temat aut elektrycznych jest bardzo ważny, wielu ludzi nie ma o tym żadnego pojęcia więc materiał który przygotowałeś z tak istotnymi tematami można bez obaw udostępniać im jako szkoleniowy o technologii z którą (na szczęście) za chwilę wszyscy będziemy mieli odczynienia każdego dnia. Nie mam wątpliwości że rozwieje im to wiele pytań które mogli by mieć na samą myśl o samochodach elektrycznych.
  O długość materiału nie musisz się martwić jeśli zajdzie taka potrzeba podziel go na kilka części, wspomniałeś o innych nieporuszonych wątkach tak więc czekamy na kontynuację.
  Pozdrawiam

 • Jakub W
  Jakub W 3 miesięcy temu

  Zachar powinienem powiedzieć to w tym filmiki i w swojej recenzji że zasięg Audi etron jest fatalny w porównaniu do tesli model X, która jest też duża może być 7 osobowa, też ma dużo świecidełek i bajerów jak elektryczne drzwi (chyba nawet więc od Audi).

 • Euforyk E. Hustlovski
  Euforyk E. Hustlovski 3 miesięcy temu

  hehe p. Zachar to jak sie czasem rozpędzi w tempie wypowiedzi to jakby diesel sie "rozbiegał ; D jeszcze co do emisji i całego meritum dylematu elektryków i spalinowców ! to popatrzcie : moim zdaniem idea jest w tym, że jednak pomijając ogólną emisja co2 to CHODZI tu o to że ELEKTRYKI mają odciążyć od spalin arterie MIEJSKIE gdzie ŻYJE najwięcej POPULACJI i tam właśnie spaliny powodują NAJWIĘCEJ SZKÓD ZDROWOTNYCH a nie np. pod fabryką samochodow elektrycznych. Taki jest SENS ELEKTRYKÓW ! nie wgłębiam sie tu w aspekty środowiskowe związane z pozyskaniem surowców bo nawet nie wiem które samochody tutaj będa generować większe szkody... pozdro ;)

 • deadcrash
  deadcrash 3 miesięcy temu

  Pytanie: o ile spada sprawność baterii po np 5 latach? Bo nie będzie ona nawet po roku mieć 100 procent, i kolejne co z recyklingiem takiego auta bo bateria sama w sobie ma taką chemię że jej oddziaływanie na środowisko jest gorsze niż te co2 , które jednak środowisko wchłonie.

 • Mathias Kwia
  Mathias Kwia 3 miesięcy temu

  CO2 jest gazem naturalnym im mniejsze jego stężenie w atmosferze tym gorsza "fotosynteza" (w uproszczeniu). Nie ma żadnej "teori naukowej" mówiącej o negatywnym wpływie CO2 na środowisko. Albo coś jest teorią, w którą sie wierzy jak w o.Rydzyka albo naukowym dowodem popartym badaniami i faktami, a nie prognozami. Te same agencje bombarduja nas upolitycznionym chłamem nt. CO2 a w tym samym czasie raportują że od 30lat nie ma różnicy w poziomach ppm tego gazu w atmosferze.
  Metan, siarka itp OK ale nie CO2.
  www.co2coalition.org/wp-content/uploads/2016/10/Carbon-Dioxide-Benefits-the-World-2.pdf i wiele innych, które zmuszają rozwarzyć czy CO2 to problem ludzkości czy może problem polityczny (aby biedne kraje nie miały szansy rozwoju, by ludzie emigrowali i robili na emerytury starych bezdzietnych w krajach rozwiniętych gdzie młodym wydaje się, że pracują, a jak zapytasz czym się zajmuje i za co odpowiada nie potrafi odpowiedzieć).
  A wracając do moto jak elektryki bedą miały 600km zasiegu WTPL ludzie zaczną kuować. Nie ze wzg na środowisko, tylko dlatego, że dają wiecej przyjemności z jazdy i mało w nich części które mogą się zepsuć.

 • Michał Maciag
  Michał Maciag 3 miesięcy temu

  Zachar co powiesz na takie sensacje ? www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/samochody-elektryczne-emituja-wiecej-co2-niz-diesle-twierdza-niemieccy-naukowcy/fzb3erv?fbclid=IwAR02s3_ku3hZwWTjb9uNzCFyc_rzmrKuEjqDPmPZPdFM22YqYgSgpAKUDNA

 • Robert Rupis Soból
  Robert Rupis Soból 3 miesięcy temu

  Piszę u Ciebie pierwszy raz, Świetny materiał. Czuć obiektywizm :)

 • Frank Castle
  Frank Castle 3 miesięcy temu

  Niestety polacy w wyborach opowiedzieli się po stronie ruskiego węgla i pedofilów więc jakby nie potrzebnie się produkujesz.Polacy szacunek za tolerancję ale ekologia nas nie interesuje :D

 • Maciek Rozalski
  Maciek Rozalski 3 miesięcy temu

  Paliwo trzeba dostarczyć cysterną (wyprodukowanie cysterny + paliwo) na stację. Na stacji działają pompy elektryczne. Przy EV BRAK tanich obciążeń.

 • Amian Uk
  Amian Uk 3 miesięcy temu

  Wspomniał Pan o produkcji litra benzyny... A czemu Pan nie wspomniał o utylizacji baterii.... Jakie są. Koszta..

 • Michał Rożdżyński
  Michał Rożdżyński 3 miesięcy temu

  Super że wspomniałeś o produkcji mięsa! Jestem pod wrażeniem!

 • Przemcio71
  Przemcio71 3 miesięcy temu

  Bardzo ciekawe podejście i bardzo podobało mi się wyraźne stwierdzenie ile tak naprawdę CO2 wytwarza człowiek a ile natura. Szkoda, że wszyscy skupiają się na CO2 a mniej zwracają uwagę na emisję innych paskudztw. Przydało by się zrobić jednak takie rozliczenie tylko biorąc pod uwagę więcej aspektów np. emisja, koszty, obsługa, serwisowanie itd. bo zastanawiam się czy spora różnica w cenie zakupu pojazdu się jakoś przekłada na późniejszą zawartość portfela. A tak zupełnie przy okazji. Ładowarka trójfazowa 11kWh przy najbardziej popularnej taryfie G11 ?! Czyli po zakupie pojazdu pierwsza czynność to wymiana instalacji i zmiana taryfy w ZE lub najlepiej w odwrotnej kolejności - najpierw pytanie do ZE czy dadzą radę zrobić nam w domu wyższą taryfę. I jak idziemy tym tropem - 90 kWh z własnej instalacji i ładowanie 365 dni w roku daje ok. 32 850 kWh rocznie co licząc po 0,35 gr daje ok. 11,5 tys. zł. Doliczając opłaty stałe zmienne śmakie i owakie plus zzrzutka na nową furę prezesa ZE da nam pewnie więcej niż 20 tys. zł. Przejedziemy na tym 120 tys. km. Niby ok. 0,16 zł/km. Będzie więcej jak doliczymy OC i AC. Żeby taki dystans przejechać "w benzynie" potrzeba wydać rocznie ok. 35000 zł ale w "gazie" wyjdzie już może bardzo porównywalnie a o ile mniejszy stres w korku. Wiem, wiem mało kto robi 120 tys.km. rocznie ale z 50-60 tys. spoko da się.
  No i przydałoby się jakieś info o kosztach obsługi i serwisowania bo na razie wiadomo chyba tylko tyle, że aku pada w kilka lat ale wymiana nie kosztuje 500zł. Oglądając np. materiały o Tesli wygląda to fajnie o ile autko jest na gwarancji i o ile gwarancja jest uznana. Inaczej już tak fajnie to nie wygląda. Tak jest z każdym "elektrykiem" ?
  Czy jest to napad na Audi E-tron? Powiem, że wręcz przeciwnie. Może dopiero pojawienie się takiego pojazdu rozpocznie jakieś ciekawe dyskusje na temat samochodów elektrycznych.Tak czy inaczej era pojazdów spalinowych ma się powoli ku końcowi na rzecz elektrycznych "lokomotyw" a tak wyglądają teraz póki co różne eksperymenty.

 • Piotr Gruby maniek
  Piotr Gruby maniek 3 miesięcy temu

  Takie auta mają sens ale lobby petrodolarów robi swoje :-) więc coż ...
  Wydaje mi się że jeszcze dekadę dwie musi minąć żeby to miało ręce i nogi

 • Maciej Helminiak
  Maciej Helminiak 3 miesięcy temu

  Prosze sprawdzic informacje o emisji CO2 przez elektryki. Ostatnie badania ekologow z Niemiec dowodza, ze auto elektryczne powoduje wieksza emisje CO2 niz diesel. Jak z kazdymi badaniami jest pytanie - kto placil za badania. Za te i za poprzednie :)

 • Adrian Gałka
  Adrian Gałka 3 miesięcy temu

  Teraz będą wciskać Polakom gówno elektryczne. Za jakiś czas napewno koncerny będą robić wszystko, by nm to wepchnac

 • Kamil Wiechetek
  Kamil Wiechetek 3 miesięcy temu

  Pitu, pitu, pitu. Ekologia ekologią a ja tam powiem że mi się najbardziej w elektrykach podoba brak smrodu spalin i tyle w temacie. W centrach miast śmierdzi od smogu że ciężko się poruszać i zdrowe to na pewno nie jest więc im więcej elektrycznych samochodów tym lepiej bo powietrze czystsze i lżej się oddycha. Dla mnie to największa zaleta, a jeżeli przy okazji mniej wyprodukuje CO2 to fajnie.

 • Volleswerk FullOrganPower
  Volleswerk FullOrganPower 3 miesięcy temu

  O losie.. ale agitacje pan ciśnie

 • kucijaja A
  kucijaja A 3 miesięcy temu

  Bardzo dobry film. A co z samolotami i statkami? Wodór?

 • Jar Ko
  Jar Ko 3 miesięcy temu

  No to kiedy rusza wielki program budowy ładowarek do aut elektrycznych na polskich osiedlach mieszkaniowych oraz pod zakładami pracy?

 • MJRegul
  MJRegul 3 miesięcy temu

  Elektryk to tylko dla osoby mającej własny dom/garaż/prąd. U mnie w bloku jak sąsiad podpina elektryka w garażu wspólnym do prądu to Janusze mu go odłączają w nocy. Nie ma takiego ładowania. I chyba nie ma rozwiązania na elektryka w garażu wspólnym albo na elektryka bez dostępu do "własnego" prądu.

 • Tomasz Nobilec
  Tomasz Nobilec 3 miesięcy temu

  CIEKAWE CZY TE ELEKTRYKI PRZEJADĄ 200 TYSIĘCY KILOMETRÓW ???

 • Rfł
  Rfł 3 miesięcy temu

  +elektryki nie dymią w mieście

 • Jakub
  Jakub 3 miesięcy temu

  Nie uwzględniłeś sprawności całego łańcucha dostaw prądu od elektrowni do samochodu, a to ogromne straty! Elektryk w Polsce na dzień dzisiejszy kosztuje więcej CO2

 • Jakub S
  Jakub S 3 miesięcy temu

  Halo halo a może trzeba uwzględnić jeszcze sprawność sieci przesyłowej ładowarki i w "Realu" uwzględnić rzeczywistą emisję, no chyba, że ładujesz swojego Etrona prosto w elektrowni... Wkurzają mnie te pseudo wyliczenia

 • Kamil Grzywacz
  Kamil Grzywacz 3 miesięcy temu

  Skoro liczyles emisje CO2 produkcji baterii EV, to powinny tez zostac uwzglednione emisje przy produkcji silnika spalinowego. Badzmy precyzyjni ;) Ale generalnie dobrze ze sprostowales!

 • Bartek Eart
  Bartek Eart 3 miesięcy temu

  Prostacko wyliczone wartości. przyjęto założenie że elektrownia znajduje się w gniazdu i nie mamy strat przesyłowych oraz urzynania Lini oraz całego utrzymania elektrowni. Energia elektryczna nie jest magazynowana ale produkowana na bieżąco, w marko-skali nie da się tego wyliczyć idealnie. Paliwo również należy dowieźć i utrzymać infrastrukturę. Jedyną słuszną metodologią badawczą jest koszt samochodu oraz jego amortyzacja całkowita. Najtaniej na przejechane kilometry wychodzi LPG ( w sumie jest też eko). Drażniący jest fakt że na temat "ekologi" wypowiadają się ekolodzy. To tak jak o biologi wypowiadają się panie profesor dżender stadis. Niewidzialna ręka rynku walczy z widzialną rękom koncernów oraz mafi pro ekologicznch.

 • syrio6
  syrio6 3 miesięcy temu

  Nie wziąłeś pod uwagę kosztów utylizacji takiej baterii

 • Bartosz P
  Bartosz P 3 miesięcy temu

  Niezły wykład. Szkoda, że nia ma szansy dotrzeć do zakutych łbów ekipy rządzącej.

 • money maker
  money maker 3 miesięcy temu +1

  3:03 znaczek Mercedesa?

  • money maker
   money maker 3 miesięcy temu +1

   @LOLFACE myślałem, że w e tronie siedzi

  • LOLFACE
   LOLFACE 3 miesięcy temu

   A czemu nie?

 • Ysmir PL
  Ysmir PL 3 miesięcy temu

  Mały zasięg... Jak Niemcy zejda z pl - ruscy też to może wkocnu grafen którzy Polacy wynalezli i byli gotowi do masowej produkcji tego cuda nagle ucichli... Przecież z grafenu miały być baterie z tego Polacy by kasę na tym trzepali ale po co polska ma być bogata jak mogą być Niemcy i USA... Projekt tesli jest o dupe oszczasc oni dopiero się uczą robić te baterie a Polacy już dobrze wiedzieli jak to budować i mieć zasięg nie do 50km czy 200km (a teraz to wow 200km na baterii jak duuuzo) a na grafenie by można było 3,4 razy większy dystans pokonać.... Głupia polityka głupie łapówki głupie media... I się dziwią że Niemców i ruskich nie lubimy.

 • Boberek4
  Boberek4 3 miesięcy temu

  Super w końcu ktoś dobrze wytłumaczył bo juz nie chce się słuchać że w Polsce prąd z węgla i baterie zaraz padną itp..

 • Brat łukasza L.
  Brat łukasza L. 3 miesięcy temu

  ale elektryk nie ma tego wrummm łutututuut i wgl

 • Piotr Bryniak
  Piotr Bryniak 3 miesięcy temu

  Przepraszam a jak sie zaopatruje elektrownie...trzeba połączyć wszystkie koszty tak jak paliwa...

 • Piotr Matusewicz
  Piotr Matusewicz 3 miesięcy temu +1

  Zachar super wyliczenia, ale trochę za dużo założeń. Wytworzenie 1kWh energii kosztuje w Polsce więcej niż 650g CO2. Blok na węgiel kamienny o sprawności 46 proc. (co jest granicą dzisiejszej technologii) emituje „tylko” 743 kg CO2/MWh, ale to abstrakcja bo nie mamy samych takich bloków, a energię otrzymujemy również z węgla brunatnego, ale i w minimalnym stopniu z innych źródeł. Jak się poszuka to różne źródła różnie podają, ale nigdzie nie wychodzi to poza przedział 743-1070g CO2 / 1kWh (dla przykładu w Japonii jest to 943g CO2/1kWh). Dalej trzeba policzyć straty na przesłaniu energii do Twojego gniazda elektrycznego w domu - to jest od 5% do 7%. Dalej trzeba policzyć straty przy ładowaniu i magazynowaniu energii elektrycznej. Straty są na AC->DC, samo ładowanie baterii (ciepło), magazynowanie (utrata energii jak nie jeździsz, samorozładowanie), ponowna konwersja DC->AC - to są straty ok 20-23%. Wychodzi, że 1kWh faktycznie przeniesiona na koła to od Leafa 12,2kWh/100km (po minimalnych liczbach, Smart zużyje podobnie) to ok. 114g CO2 /100km, aż po zawrotne 352g CO2/100km (dla eTron przy 25kWh/100km, liczone po górnych wartościach). Jak przyjrzymy się hybrydom (nie plug-in), ropniakom i benzyniakom to wychodzi dla przykładu: 105 (kompaktowy diesel toyoty lub hybryda), 140 (kompaktowa benzyna z 2.0 wolnossącym silnikiem), 250 (Audi Q7), 353 (Mercedes-AMG GLE 63 S 4MATIC Coupé). Już po tym widzimy, że zakup diesla lub oszczędnego benzyniaka może być korzystniejszy dla środowiska w codziennym użytkowaniu, a całość wyliczeń nie uwzględnia: wydobycia i rafinowania ropy/benzyny, ale również nie uwzględnia wydobycia węgla, litu i mnóstwa innych pierwiastków które są w bateriach oraz utylizacji/przetworzenia baterii litowej. Wyprodukowanie baterii do auta to oczywiście też koszt weźmy te 20 ton CO2, jednak nie jestem pewien czy on uwzględnia koszt wydobycia i transportu litu oraz innych pierwiastków. Wydaje mi się, że sam koszt produkcji baterii po zakupie materiałów. Jednak tam samo można podejść do benzyny - mamy koszt wydobycia i rafinacji. Te 20 ton CO2 to tylko extra koszt producenta benzyniak vs elektryk, który na warunki PL nigdy się nie zwróci.

  • Piotr Matusewicz
   Piotr Matusewicz 3 miesięcy temu

   Aaa i nie mów, że nie da się zrobić silnika benzynowego który zejdzie poniżej 140g/100km. Jestem przekonany i myślę, że np. projektanci Mazdy postawili sobie to za cel. Skyactive-X (SCCI) zejdzie myślę z 10-25% z tej wartości. dodatkowo stosując technologie (już obecne) w stylu iEloop, odłączanie cylindrów, EGR, zmniejszanie masy, optymalizacja procesu spalania itp pozwolą zejść do 115-120g/100km. Oczywiście Mazda to tylko przykład. Oprócz tego jest całe mnóstwo hybryd i mild-hybryd, ale one mają już akumulator litowy (jakiś), więc tutaj trzeba dodać koszt jego wytworzenia (jest on jednak dużo mniejszy niż 100kWh akumulator eTrona). Hybryda bez problemu zejdzie poniżej 100g/100km i to w ciągu najbliższych 5 lat.

 • Jacek Pyjor
  Jacek Pyjor 3 miesięcy temu

  Hej😎 Jak zawsze dobry materiał. To była wazelina a teraz moja dygresja.
  Wspomniałeś o ślad węglowy baterii. Wiec obale tą teorię. Ślad węglowy wytopu wszystkich użytych metali silnika, modelowania, obróbki skrawania jest znacznie wiekszy. Do tego należy doliczyć wszystkie oleje zużyte przez okres eksplatacji nie zawsze prawidłowo utylizowane.
  Przez lata miałem warsztat samochodowy teraz sprzedaję fotowoltaikę . Myślę o zakupie do codziennej pracy eGolfa :) Dąże do zakupu CLS. Wszystkie te technologie są dla ludzi z szerszym polem widzenia.

 • Dawid Lee-van-dowsky
  Dawid Lee-van-dowsky 3 miesięcy temu

  Ta cała ekologia to dobry pic na wodę.

 • sebek sebek
  sebek sebek 3 miesięcy temu

  Ok a jaki jest ślad co2 produkcji silnika spalinowego. Jeśli do śladu co2 liczymy baterie.

  • sebek sebek
   sebek sebek 3 miesięcy temu +1

   @Antonii Kowal tak jeśli liczy się całość to całość.

  • Antonii Kowal
   Antonii Kowal 3 miesięcy temu

   To liczmy też ślad produkcji silnika elektrycznego skoro chcesz brać pod uwagę silnik.

 • Filip Niedzin
  Filip Niedzin 3 miesięcy temu

  Moim zdaniem trzeba by było jeszcze doliczyć wymiane baterii po x tysiacach kilometrów a przynajmniej doliczyć wymiane baterii wadliwych co też się zdarza

 • kossodami
  kossodami 3 miesięcy temu

  Jeszcze rok temu elektryki poza Tesla mnie nie interesowały pod wszystkimi względami, teraz mam I3 i jako drugie auto świetnie się sprawdza

 • M Ps
  M Ps 3 miesięcy temu

  W wyliczeniach o CO2 i benzynie jest błąd, bo nie zawsze auto pali 10, nowoczesne około 8. A starsze z powodzeniem można zagazować co drastycznie ogranicza wydalanie CO2. Tak więc tego...

 • Marek
  Marek 3 miesięcy temu

  Jak ktoś ma tylko 230 V w domu (jedna faza) to jak wallbox może ładować 11kW?

 • Paweł Konefał
  Paweł Konefał 3 miesięcy temu

  Hej dobry odcinek zachar ale musisz wiedziec ze z naukowego punktu widzenie jesli cos jest teoria to jest pewniakiem ktory teoretycznie mozna obalic ale przy dzisiejszem stanie wiedzy bardzo trudno jest obalic jaka kolwiek teorie.

 • Jarosław Krzyżanowski
  Jarosław Krzyżanowski 3 miesięcy temu +2

  Opowiedz w jaki sposób i gdzie są wydobywane pierwiastki niezbędne do produkcji akumulatorów i nagle się okazuje że elektryki to żadna czysta technologia ;)

 • zbychukielichu
  zbychukielichu 3 miesięcy temu

  Dodajmy też ilość wygenerowanego syfu przy produkcji części do spalinowych silników, przy czym silnik elektryczny yo dość mała i prosta konstrukcja..

  • zbychukielichu
   zbychukielichu 3 miesięcy temu

   @Antonii Kowal wiesz jak wygląda i z ilu części się składa silnik elektryczny ? To sobie zobacz. Silnik spalinowy jest 6 razy większy i podnieś maskę swojego auta. Na jeden element jaki tam widzisz potrzeba jednej maszyny przemysłowej typu wtryskarka, tokarka, frezarka czy przecinarka. Każda z tych setek maszyn żre po kilka kilowatogodzin, a ile części jeszcze wewnątrz silnika spalinowego. Nie zrozum mnie źle, bardzo lubię silniki spalinowe, ale tylko te od V6 w zwyż. Każde z mniejszą ilością cylindrów to badziew i nie miał bym oporu by je zastąpić elektrykami.

  • Antonii Kowal
   Antonii Kowal 3 miesięcy temu

   Bez przesady ... przy spalinowym to od razu "syf" a elektryczny to niby co? Kilogramy metalu i tu i tu. Nie wpadajmy w histerię antyspalinową bo spada jakość dyskusji...
   Pozdrawiam

 • piotr zelcer
  piotr zelcer 3 miesięcy temu

  łapka za wyliczenia. ale zużyte beterie trzeba gdzieś składować, unieszkodliwiać bo są zaj...biście szkodliwe a tego już nie policzyłeś... Aha zapomniałem polska śmietnikiem europy i finalnie wszystkie zużyte baterie z EU trafią w końcu do polszy na prywatne śmietniska... taki modny ostatnio temat, skupowania odpadów z europy przez polskich biznesmenóff. btwe. baterie nie umiejraja szybko jak mówisz może ale tak samo śpiewano piękna bajki o plastiku jakie to miało nie byc remedium na wszystko, i co? i obejrzyj ten film o bateriach z elektryków za 20-30 lat...

 • Krzysiek Nieszporek
  Krzysiek Nieszporek 3 miesięcy temu +2

  Na wstępie muszę napisać, że bardzo lubię Pana programy. Mówi Pan w ciekawy sposób, a niewątpliwe doświadczenie jakie Pan posiada w dziedzinie motoryzacji pozwala ufać wydawanym opiniom.
  Niestety, nie można tego powiedzieć o filmie na temat aut elektrycznych. Mówiąc o dwutlenku węgla i ochronie środowiska mówi Pan bzdury. Być może są to informacje uzyskane od sprzedawców samochodów elektrycznych a Pan korzystając z aut testowych jest zobligowany do wygłaszania opinii producentów.
  Nie obejrzałem do końca materiału, ale chciałbym wskazać na kilka błędów. Przede wszystkim wywody na temat dwutlenku węgla i jego roli w ocieplaniu klimatu są co najmniej dyskusyjne. Przede wszystkim, o tym, czy gaz w powietrzu unosi się do góry decyduje jego masa cząsteczkowa. Masa cząsteczkowa tlenu O2 to 32g natomiast azotu 28g. Są to główne składniki powietrza. Masa cząsteczkowa gazu może posłużyć do porównania ciężarów takiej samej objętości różnych gazów. Gdyby nie wiatry w atmosferze to bliżej gruntu znajdowałby się tlen a ponad nim azot. Jak się to ma do dwutlenku węgla CO2 i wody? Bardzo prosto, masa cząsteczkowa CO2 wynosi 44g natomiast wody H2O 18g. Porównując te wartości widać, że przy gruncie będzie gromadził się CO2, potem tlen i tak dalej. Zupełnie inaczej niż Pan powiedział :-)
  Druga sprawa to wycinanie lasów. Trzeba zdać sobie sprawę, że maksymalne ilości CO2 są pochłaniane przez rośliny w czasie wzrostu. Wtedy to węgiel zawarty w dwutlenku węgla jest pochłaniany przez rośliny i przetwarzany np. w celulozę (główny składnik drewna). "Dorosłe" drzewo nie obniża zawartości CO2 w powietrzu - pochłonięty węgiel jest zużywany na wzrost np. liści ale te jesienią spadają, i gnijąc wydzielają z powrotem CO2 do atmosfery. Z punktu widzenia ekologii opłaca się więc okresowo sadzić i wycinać lasy.
  Kolejna sprawa to sama rola CO2 w "efekcie cieplarnianym". Wystarczy sprawdzić w np. wikipedii skład powietrza. Zawartość CO2 to, UWAGA, 0,04%. W ostatnich dziesięcioleciach zaobserwowano wzrost stężenia CO2 rzędu tysięcznych procenta. W oparciu o te fakty przyzna Pan, że rola CO2 w efekcie cieplarnianym jest co najmniej dyskusyjna.
  Moim zdaniem rolą samochodów elektrycznych jest uniezależnienie motoryzacji od ropy naftowej. Wszystkie inne argumenty są w większym lub mniejszym stopniu wyssane z palca.
  Serdecznie pozdrawiam :"-)

 • krecik krecioszek
  krecik krecioszek 3 miesięcy temu

  10 l na 100 km 😂😂😂