Dlaczego napadłem na Audi e-tron? - BEZ CENZURY o elektrykach

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 14 maj 2019
 • Dlaczego niektórzy uznali, że napadłem na e-trona? Czy elektryczne auta są dobre? I jak ekrany, łączność 4G, liczne systemy i LEDy zmniejszają zasięg?
  1. Uwaga: poziom rozrywki w tym filmie = zero.
  2. Nagrywam w Klasie B, bo akurat to auto miałem pod ręką - zresztą ten model jest dostępny jako plug-in, więc też pasuje do tematu
  3. Wątek o raporcie Tesli: jej Solar City wygenerował ok 13TWh podczas gdy wszystkie Tesle na świecie zużyły ok 5TWh www.teslarati.com/tesla-impact-report-2018-results/
  4. Co jeśli nie elektryk? Moim zdaniem hybryda, a najlepiej hybryda plug-in, która pozwala w większości sytuacji jeździć na prądzie, ale nie ma problemu z zasięgiem.
  5. Kibicuję wszystkim graczom na rynku: Toyocie i Hyundai z wodorem, VW z ID.x, Audi z e/h-tronami, Jaguarowi, Tesli (jeśli "soon" z ostatniego tweeta Muska nie było blefem) i Mercedesowi oczywiście - jego plugina na pewno też będziemy testować :)
  6. Do produkcji 1 kg wodoru DZISIAJ potrzeba od 35 do 40 kWh energii. Na tym 1 kg Mirai przejedzie 100 km. Na 35kWh nawet e-tron przejedzie więcej, a rozsądnej wielkości auto przejedzie ponad 200 km. Zobaczymy jak z produkcją wodoru będziemy radzić sobie za dekadę.
  7. I na koniec opinia szefa VAG z dzisiaj:
  There is no alternative to the battery-powered electric drive for the foreseeable future. Over its entire lifecycle of 200,000 kilometers, an electric car produces just around half the CO2 of a vehicle with a combustion engine. The electric car is also far more energy-efficient than other alternative drives. The fuel cell or synthetic fuels may gain in importance in the medium and long term. We continue to conduct intensive research on both options. Audi plays the lead role in the Group in that regard. It will make the h-tron quattro, a fuel cell model, part of small-scale production starting in 2020. Audi and Porsche are laying the groundwork by carrying out research into synthetic fuels.
  However, neither the fuel cell nor synthetic fuels will be available at reasonable prices or on an industrial scale with the necessary energy efficiency by the mid-2020s. Moreover, a completely new, additional fueling infrastructure would have to be established for the fuel cell. And the technology will only become a real alternative if the hydrogen comes from surpluses from renewable energies. We are a long way from that.

  Subskrybuj kanał Zachar OFF: plclip.com/user/ZacharOFFpl
  Zobacz co testuję teraz:
  facebook.com/zacharoffpl
  instagram.com/zachar_off
 • MotoryzacjaMotoryzacja

Komentarze • 1 200

 • Tomasz Nobilec
  Tomasz Nobilec 2 godzin temu

  CIEKAWE CZY TE ELEKTRYKI PRZEJADĄ 200 TYSIĘCY KILOMETRÓW ???

 • Rfł
  Rfł 3 godzin temu

  +elektryki nie dymią w mieście

 • Jakub
  Jakub 3 godzin temu

  Nie uwzględniłeś sprawności całego łańcucha dostaw prądu od elektrowni do samochodu, a to ogromne straty! Elektryk w Polsce na dzień dzisiejszy kosztuje więcej CO2

 • Jakub S
  Jakub S 4 godzin temu

  Halo halo a może trzeba uwzględnić jeszcze sprawność sieci przesyłowej ładowarki i w "Realu" uwzględnić rzeczywistą emisję, no chyba, że ładujesz swojego Etrona prosto w elektrowni... Wkurzają mnie te pseudo wyliczenia

 • Kamil Grzywacz
  Kamil Grzywacz 4 godzin temu

  Skoro liczyles emisje CO2 produkcji baterii EV, to powinny tez zostac uwzglednione emisje przy produkcji silnika spalinowego. Badzmy precyzyjni ;) Ale generalnie dobrze ze sprostowales!

 • Bartek Eart
  Bartek Eart 15 godzin temu

  Prostacko wyliczone wartości. przyjęto założenie że elektrownia znajduje się w gniazdu i nie mamy strat przesyłowych oraz urzynania Lini oraz całego utrzymania elektrowni. Energia elektryczna nie jest magazynowana ale produkowana na bieżąco, w marko-skali nie da się tego wyliczyć idealnie. Paliwo również należy dowieźć i utrzymać infrastrukturę. Jedyną słuszną metodologią badawczą jest koszt samochodu oraz jego amortyzacja całkowita. Najtaniej na przejechane kilometry wychodzi LPG ( w sumie jest też eko). Drażniący jest fakt że na temat "ekologi" wypowiadają się ekolodzy. To tak jak o biologi wypowiadają się panie profesor dżender stadis. Niewidzialna ręka rynku walczy z widzialną rękom koncernów oraz mafi pro ekologicznch.

 • syrio6
  syrio6 19 godzin temu

  Nie wziąłeś pod uwagę kosztów utylizacji takiej baterii

 • Bartosz P
  Bartosz P Dzień temu +1

  Niezły wykład. Szkoda, że nia ma szansy dotrzeć do zakutych łbów ekipy rządzącej.

 • money maker
  money maker Dzień temu +1

  3:03 znaczek Mercedesa?

  • money maker
   money maker 4 godzin temu +1

   +LOLFACE myślałem, że w e tronie siedzi

  • LOLFACE
   LOLFACE 5 godzin temu

   A czemu nie?

 • Ysmir PL
  Ysmir PL Dzień temu

  Mały zasięg... Jak Niemcy zejda z pl - ruscy też to może wkocnu grafen którzy Polacy wynalezli i byli gotowi do masowej produkcji tego cuda nagle ucichli... Przecież z grafenu miały być baterie z tego Polacy by kasę na tym trzepali ale po co polska ma być bogata jak mogą być Niemcy i USA... Projekt tesli jest o dupe oszczasc oni dopiero się uczą robić te baterie a Polacy już dobrze wiedzieli jak to budować i mieć zasięg nie do 50km czy 200km (a teraz to wow 200km na baterii jak duuuzo) a na grafenie by można było 3,4 razy większy dystans pokonać.... Głupia polityka głupie łapówki głupie media... I się dziwią że Niemców i ruskich nie lubimy.

 • Boberek4
  Boberek4 Dzień temu

  Super w końcu ktoś dobrze wytłumaczył bo juz nie chce się słuchać że w Polsce prąd z węgla i baterie zaraz padną itp..

 • Brat łukasza L.
  Brat łukasza L. Dzień temu

  ale elektryk nie ma tego wrummm łutututuut i wgl

 • Piotr Bryniak
  Piotr Bryniak 2 dni temu

  Przepraszam a jak sie zaopatruje elektrownie...trzeba połączyć wszystkie koszty tak jak paliwa...

 • Piotr Matusewicz
  Piotr Matusewicz 2 dni temu +2

  Zachar super wyliczenia, ale trochę za dużo założeń. Wytworzenie 1kWh energii kosztuje w Polsce więcej niż 650g CO2. Blok na węgiel kamienny o sprawności 46 proc. (co jest granicą dzisiejszej technologii) emituje „tylko” 743 kg CO2/MWh, ale to abstrakcja bo nie mamy samych takich bloków, a energię otrzymujemy również z węgla brunatnego, ale i w minimalnym stopniu z innych źródeł. Jak się poszuka to różne źródła różnie podają, ale nigdzie nie wychodzi to poza przedział 743-1070g CO2 / 1kWh (dla przykładu w Japonii jest to 943g CO2/1kWh). Dalej trzeba policzyć straty na przesłaniu energii do Twojego gniazda elektrycznego w domu - to jest od 5% do 7%. Dalej trzeba policzyć straty przy ładowaniu i magazynowaniu energii elektrycznej. Straty są na AC->DC, samo ładowanie baterii (ciepło), magazynowanie (utrata energii jak nie jeździsz, samorozładowanie), ponowna konwersja DC->AC - to są straty ok 20-23%. Wychodzi, że 1kWh faktycznie przeniesiona na koła to od Leafa 12,2kWh/100km (po minimalnych liczbach, Smart zużyje podobnie) to ok. 114g CO2 /100km, aż po zawrotne 352g CO2/100km (dla eTron przy 25kWh/100km, liczone po górnych wartościach). Jak przyjrzymy się hybrydom (nie plug-in), ropniakom i benzyniakom to wychodzi dla przykładu: 105 (kompaktowy diesel toyoty lub hybryda), 140 (kompaktowa benzyna z 2.0 wolnossącym silnikiem), 250 (Audi Q7), 353 (Mercedes-AMG GLE 63 S 4MATIC Coupé). Już po tym widzimy, że zakup diesla lub oszczędnego benzyniaka może być korzystniejszy dla środowiska w codziennym użytkowaniu, a całość wyliczeń nie uwzględnia: wydobycia i rafinowania ropy/benzyny, ale również nie uwzględnia wydobycia węgla, litu i mnóstwa innych pierwiastków które są w bateriach oraz utylizacji/przetworzenia baterii litowej. Wyprodukowanie baterii do auta to oczywiście też koszt weźmy te 20 ton CO2, jednak nie jestem pewien czy on uwzględnia koszt wydobycia i transportu litu oraz innych pierwiastków. Wydaje mi się, że sam koszt produkcji baterii po zakupie materiałów. Jednak tam samo można podejść do benzyny - mamy koszt wydobycia i rafinacji. Te 20 ton CO2 to tylko extra koszt producenta benzyniak vs elektryk, który na warunki PL nigdy się nie zwróci.

  • Piotr Matusewicz
   Piotr Matusewicz 2 dni temu +1

   Aaa i nie mów, że nie da się zrobić silnika benzynowego który zejdzie poniżej 140g/100km. Jestem przekonany i myślę, że np. projektanci Mazdy postawili sobie to za cel. Skyactive-X (SCCI) zejdzie myślę z 10-25% z tej wartości. dodatkowo stosując technologie (już obecne) w stylu iEloop, odłączanie cylindrów, EGR, zmniejszanie masy, optymalizacja procesu spalania itp pozwolą zejść do 115-120g/100km. Oczywiście Mazda to tylko przykład. Oprócz tego jest całe mnóstwo hybryd i mild-hybryd, ale one mają już akumulator litowy (jakiś), więc tutaj trzeba dodać koszt jego wytworzenia (jest on jednak dużo mniejszy niż 100kWh akumulator eTrona). Hybryda bez problemu zejdzie poniżej 100g/100km i to w ciągu najbliższych 5 lat.

 • Jacek Pyjor
  Jacek Pyjor 2 dni temu

  Hej😎 Jak zawsze dobry materiał. To była wazelina a teraz moja dygresja.
  Wspomniałeś o ślad węglowy baterii. Wiec obale tą teorię. Ślad węglowy wytopu wszystkich użytych metali silnika, modelowania, obróbki skrawania jest znacznie wiekszy. Do tego należy doliczyć wszystkie oleje zużyte przez okres eksplatacji nie zawsze prawidłowo utylizowane.
  Przez lata miałem warsztat samochodowy teraz sprzedaję fotowoltaikę . Myślę o zakupie do codziennej pracy eGolfa :) Dąże do zakupu CLS. Wszystkie te technologie są dla ludzi z szerszym polem widzenia.

 • Dawid Lee-van-dowsky

  Ta cała ekologia to dobry pic na wodę.

 • sebek sebek
  sebek sebek 2 dni temu

  Ok a jaki jest ślad co2 produkcji silnika spalinowego. Jeśli do śladu co2 liczymy baterie.

  • sebek sebek
   sebek sebek Dzień temu +1

   +Antonii Kowal tak jeśli liczy się całość to całość.

  • Antonii Kowal
   Antonii Kowal 2 dni temu

   To liczmy też ślad produkcji silnika elektrycznego skoro chcesz brać pod uwagę silnik.

 • Filip Niedzin
  Filip Niedzin 2 dni temu +1

  Moim zdaniem trzeba by było jeszcze doliczyć wymiane baterii po x tysiacach kilometrów a przynajmniej doliczyć wymiane baterii wadliwych co też się zdarza

 • kossodami
  kossodami 3 dni temu

  Jeszcze rok temu elektryki poza Tesla mnie nie interesowały pod wszystkimi względami, teraz mam I3 i jako drugie auto świetnie się sprawdza

 • M Ps
  M Ps 3 dni temu

  W wyliczeniach o CO2 i benzynie jest błąd, bo nie zawsze auto pali 10, nowoczesne około 8. A starsze z powodzeniem można zagazować co drastycznie ogranicza wydalanie CO2. Tak więc tego...

 • Marek
  Marek 3 dni temu

  Jak ktoś ma tylko 230 V w domu (jedna faza) to jak wallbox może ładować 11kW?

 • Paweł Konefał
  Paweł Konefał 3 dni temu

  Hej dobry odcinek zachar ale musisz wiedziec ze z naukowego punktu widzenie jesli cos jest teoria to jest pewniakiem ktory teoretycznie mozna obalic ale przy dzisiejszem stanie wiedzy bardzo trudno jest obalic jaka kolwiek teorie.

 • Jarosław Krzyżanowski

  Opowiedz w jaki sposób i gdzie są wydobywane pierwiastki niezbędne do produkcji akumulatorów i nagle się okazuje że elektryki to żadna czysta technologia ;)

 • zbychukielichu
  zbychukielichu 4 dni temu

  Dodajmy też ilość wygenerowanego syfu przy produkcji części do spalinowych silników, przy czym silnik elektryczny yo dość mała i prosta konstrukcja..

  • zbychukielichu
   zbychukielichu 2 dni temu

   +Antonii Kowal wiesz jak wygląda i z ilu części się składa silnik elektryczny ? To sobie zobacz. Silnik spalinowy jest 6 razy większy i podnieś maskę swojego auta. Na jeden element jaki tam widzisz potrzeba jednej maszyny przemysłowej typu wtryskarka, tokarka, frezarka czy przecinarka. Każda z tych setek maszyn żre po kilka kilowatogodzin, a ile części jeszcze wewnątrz silnika spalinowego. Nie zrozum mnie źle, bardzo lubię silniki spalinowe, ale tylko te od V6 w zwyż. Każde z mniejszą ilością cylindrów to badziew i nie miał bym oporu by je zastąpić elektrykami.

  • Antonii Kowal
   Antonii Kowal 2 dni temu +1

   Bez przesady ... przy spalinowym to od razu "syf" a elektryczny to niby co? Kilogramy metalu i tu i tu. Nie wpadajmy w histerię antyspalinową bo spada jakość dyskusji...
   Pozdrawiam

 • piotr zelcer
  piotr zelcer 4 dni temu

  łapka za wyliczenia. ale zużyte beterie trzeba gdzieś składować, unieszkodliwiać bo są zaj...biście szkodliwe a tego już nie policzyłeś... Aha zapomniałem polska śmietnikiem europy i finalnie wszystkie zużyte baterie z EU trafią w końcu do polszy na prywatne śmietniska... taki modny ostatnio temat, skupowania odpadów z europy przez polskich biznesmenóff. btwe. baterie nie umiejraja szybko jak mówisz może ale tak samo śpiewano piękna bajki o plastiku jakie to miało nie byc remedium na wszystko, i co? i obejrzyj ten film o bateriach z elektryków za 20-30 lat...

 • Krzysiek Nieszporek
  Krzysiek Nieszporek 4 dni temu +2

  Na wstępie muszę napisać, że bardzo lubię Pana programy. Mówi Pan w ciekawy sposób, a niewątpliwe doświadczenie jakie Pan posiada w dziedzinie motoryzacji pozwala ufać wydawanym opiniom.
  Niestety, nie można tego powiedzieć o filmie na temat aut elektrycznych. Mówiąc o dwutlenku węgla i ochronie środowiska mówi Pan bzdury. Być może są to informacje uzyskane od sprzedawców samochodów elektrycznych a Pan korzystając z aut testowych jest zobligowany do wygłaszania opinii producentów.
  Nie obejrzałem do końca materiału, ale chciałbym wskazać na kilka błędów. Przede wszystkim wywody na temat dwutlenku węgla i jego roli w ocieplaniu klimatu są co najmniej dyskusyjne. Przede wszystkim, o tym, czy gaz w powietrzu unosi się do góry decyduje jego masa cząsteczkowa. Masa cząsteczkowa tlenu O2 to 32g natomiast azotu 28g. Są to główne składniki powietrza. Masa cząsteczkowa gazu może posłużyć do porównania ciężarów takiej samej objętości różnych gazów. Gdyby nie wiatry w atmosferze to bliżej gruntu znajdowałby się tlen a ponad nim azot. Jak się to ma do dwutlenku węgla CO2 i wody? Bardzo prosto, masa cząsteczkowa CO2 wynosi 44g natomiast wody H2O 18g. Porównując te wartości widać, że przy gruncie będzie gromadził się CO2, potem tlen i tak dalej. Zupełnie inaczej niż Pan powiedział :-)
  Druga sprawa to wycinanie lasów. Trzeba zdać sobie sprawę, że maksymalne ilości CO2 są pochłaniane przez rośliny w czasie wzrostu. Wtedy to węgiel zawarty w dwutlenku węgla jest pochłaniany przez rośliny i przetwarzany np. w celulozę (główny składnik drewna). "Dorosłe" drzewo nie obniża zawartości CO2 w powietrzu - pochłonięty węgiel jest zużywany na wzrost np. liści ale te jesienią spadają, i gnijąc wydzielają z powrotem CO2 do atmosfery. Z punktu widzenia ekologii opłaca się więc okresowo sadzić i wycinać lasy.
  Kolejna sprawa to sama rola CO2 w "efekcie cieplarnianym". Wystarczy sprawdzić w np. wikipedii skład powietrza. Zawartość CO2 to, UWAGA, 0,04%. W ostatnich dziesięcioleciach zaobserwowano wzrost stężenia CO2 rzędu tysięcznych procenta. W oparciu o te fakty przyzna Pan, że rola CO2 w efekcie cieplarnianym jest co najmniej dyskusyjna.
  Moim zdaniem rolą samochodów elektrycznych jest uniezależnienie motoryzacji od ropy naftowej. Wszystkie inne argumenty są w większym lub mniejszym stopniu wyssane z palca.
  Serdecznie pozdrawiam :"-)

 • krecik krecioszek
  krecik krecioszek 4 dni temu

  10 l na 100 km 😂😂😂

 • Jan Lukasz
  Jan Lukasz 4 dni temu +2

  Widziałeś jak się pali bateria li-ion jak narazie Holandia jest jedynym krajem w Europie którego służby ratunkowe mają narzędzia do skutecznego i bezpiecznego gaszenia aut elektrycznych

  • Igo580
   Igo580 2 dni temu

   +Jan Lukasz Zwyczajne auto też może choć faktycznie elektryki mają dużo większą szansę. Jednak z drugiej strony, elektryki są bezpieczniejsze. Mają lepsze strefy zgniotu i praktycznie nie da się nimi dachować. Zawsze sa plusy i minusy.

  • Jan Lukasz
   Jan Lukasz 2 dni temu +1

   Bo jest ich mniej jak ktoś się zawinie na słupie to się zacznie jarać

  • Igo580
   Igo580 2 dni temu

   Tylko że nowe auta elektryczne płoną rzadziej niż normalne samochody.

 • Szczerba Jan
  Szczerba Jan 4 dni temu

  Zachar tak z innej beczki ...planujesz test Lambo Urus?

 • lotnik1976
  lotnik1976 5 dni temu

  Fantastyczny materiał! Jedyny element o którym może bym wspomniał to sprawność - ile energii idzie w tzw. "kosmos" w przypadku silnika ICE a ile EV :)

 • Malormer
  Malormer 5 dni temu

  O ile wielkim fanem Audi nie jestem, głównie z racji tego jak polacy się do Vaga płaszczą, to muszę przyznać że Audi e-tron jest jedną z ciekawszych propozycji samochodu elektrycznego.

 • Sebastian Kania
  Sebastian Kania 5 dni temu

  Nie mówi się też o eksploatacji silnika spalinowego, o smarach, olejach i częściach które się zużywają i trzeba wymienić.

 • Szczerba Jan
  Szczerba Jan 5 dni temu +1

  Dziwne ma Pan te wyliczenia odnośnie ekologii samochodów elektrycznych. Propaganda?
  Bo dlaczego inne wiarygodne źródła pokazują coś odwrotnego?
  Eksperci Światowego Forum Ekonomicznego twierdzą, że samochody elektryczne
  staną się bardziej ekologiczne od aut napędzanych silnikami Diesla
  dopiero po przejechaniu 125 tys. km. A w porównaniu z benzynowymi po
  pokonaniu 60 tys. km. Wspomniana kalkulacja dotyczy rynku w Niemczech
  gdzie 30 proc. energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. W Polsce energia pochodzi głównie z węgla, więc energia obarczona jest większą emisją CO2 oraz siarczanów itp.

  • Zachar OFF
   Zachar OFF  5 dni temu

   Nie dziwię się wcale. W mediach trwają właśnie mistrzostwa świata w dobieraniu takich warunków brzegowych, aby udowodnić z góry założoną tezę. Cała sztuka polega na tym, aby wziąć średnie, a nie skrajne, wartości

 • Albin Lebioda
  Albin Lebioda 5 dni temu

  Ekolodzy cię znienawidzą po tych przeliczeniach hhaha

 • sangwinikk
  sangwinikk 5 dni temu

  natura to też np. pożary lasów - przed erą człowieka występowały mega pożary - a co dopiero aktywność wulkaniczna - jak rąbnie Kaldera Yellowstone to bedzie pozamiatane - ale jezeli chodzi o gazy cieplarniane to wystarczy islandia

 • cathathonium cathathonium

  paaaanie liczący.co pan pieprzysz?litr paliwa zuzywa do 7kWh aby go wyprodukowac?????
  to policzmy:7kWh x 50groszy=ok 3,5 zł.wedlug oficjalnych danych orlen zarabia ok 70gr na litrze.
  teraz ten orlen sprzedaje za ok 5 zł ten litr.ile wydaje orlen na wydobycie tego paliwa,zbudowanie rafinerii,rozwizienie po stacjach,utrzymanie prezesa,jego dziwek,milinow pracowników.no ile???no wychodzi na to ze caly ten trud wykonuje za jakies 80 groszy na litrze.
  tak wiec cos sie panu pomieszalo panie redaktorze.
  teraz mowisz pan ze elektrownia produkuje prad z dana emisja.czy uwzgledniles pan ze aby ten prad znalazl sie w samochodzie to doplynie go tylko polowa tego co zostalo wyprodukowane w elektrowni!!!!!!
  tak wiec pomnoz pan swoje wyliczenia przez dwa i wychodzi to samo co u spalinowych.
  jezeli do samochodu doplywa tylko 50% wyprodukowanej w elektrowni energii to znaczy ze przy ladowaniu zostaje stracone kolejne 10%,potem przy zasilaniu silnika elektrycznego zostaje stracone kolejne 20-30%.
  ile nam zostaje z poczatkowego prądu wyprodukowanego w elektrowni?
  zostaje nam jak widac ok 20-30%.to jest sprawnosc identyczna jak samochodu spalinowego.
  ladowanie tylko ze zrodel odnawialnych ma sens uzywania takich aut.poki co nie ma tylku elektrowni na swiecie aby zdolaly naladowac wszystkie auta gdyby zostaly wymienione na elektryczne.pozdrawiam i zycze myslenia.
  p.s.
  czlowiek nie produkuje 4% co2 tylko o rzad wielkosci wiecej,skad te dane????

 • cathathonium cathathonium

  luuudzie!!!! pieprzycie wkolko o o jakims zasiegu dlugosci ladowania a to jest zupelnie slepa uliczka.nie da sie zasrac calego miasta milionami ladowarek po pierwsze dlatego ze nie bedzie czym ich zasilic bo elektrownie w lato nie moga wystarczyc na zasilanie malych domowych klimatyzatorow a co dopiero mowic o tysiacach ladowarek po kilkadziesiat kW.
  rozwiazanie jest jedno:
  -podjezdzamy na elektryczny CPN ,wymieniamy baterie w niecale 2 minuty i jedziemy dalej gdzie tylko chcemy do nastepnego CPN-u.zupenie jak terez z tradycyjnym paliwem.innego rozwiazania nie ma.
  oczywiscie zalozyc trzeba wprowadzenie prawa ze taki elektryczny CPN moze byc tylko i wylacznie do alternatywnego zrodla energii(panele sloneczne,wiatraki itd)
  ja kupujac np gaz w butli nie czekam az pracownik przy mnie naladuje gazem ta butle zagrazajac zyciu mojemu i swojemu,tylko zostawiam pusta butle i dostaje pelna-TYLKO TAK MOZE TO DZIALAC!!!!

 • Maciej Łapiński
  Maciej Łapiński 5 dni temu

  A co ze śladem po produkcji podzespołów, których elektryk nie posiada, czyli silnika, układu chłodzenia, smarowania, rozrusznika itd. Ślad produkcji tych płynów wszystkich i części zamiennych. Też dodatkowy plus dla elektryków.

 • Excellent Trip Travel

  Ponad 100 lat temu mówili ze nic konia nie zastąpi- bo koń napasie się w rowie, napije się wody z kałuży... a auto nie.

 • Diablo 666
  Diablo 666 5 dni temu +1

  A jak to wyglada na LPG? Jak sie myle to LPG jest bardziej eko paliwem?

 • Luke Travels
  Luke Travels 5 dni temu

  Super epizod. Jak narazie technologia z bateriami nie rozwija się szybko ale za parę ładnych lat te wartości zejdą. Trzeba teraz dodać że w krajach które używają odnawialną energię jak Norwegia to jazda eletrykiem jest bardzo ekologiczna. Jak w Polsce założy się 100000000 hektarów paneli słonecznych i 300000000 turbin wiatrowych to te CO2 spadnie niesamowicie :) A najlepiej to wogole wszędzie na piechotę. No chyba że za parę lat będziemy mieli teleportery to może i 0 co2. Plus audi e tron wygląda 1000 razy lepiej niż Tesla.

 • Adrian Blachnio
  Adrian Blachnio 6 dni temu

  Wszystko pięknie ale trzeba też uwzględnić emisje CO2 podczas calego procesu produkcji, juz od chwili gdy pierwszy inżynier usiądzie do projektu aż po chwile dostarczenia do klienta. Tak samo podczas procesu utylizacji po okresie eksploatacji.
  Nagle się okaże, że bardziej eko bedzie kupić 20to letnie auto, którego już nie trzeba produkować :)

 • Marek P
  Marek P 6 dni temu +1

  A ile wynoszą straty prądu podczas rozładowywania się akumulatora, oraz w sieciach energetycznych?

 • michaelcrash
  michaelcrash 6 dni temu +1

  a zywotnosc baterii jest na 100k :) Chcialbym zobaczyc jak te ogniwa wytrzymuja 200k. Juz pojawily sie pierwsze filmiki o padajacych bateriach w tesla i podobnych elektrykach.

 • szary obywatel
  szary obywatel 6 dni temu

  Odnośnie tego CO2... Gospodarka Unii Europejskiej potrzebuje energii do funkcjonowania, żeby ludzie jeździli, towary się przemieszczały, fabryki działały itd. Energia ta pochodzi głównie z ropy, węgla i gazu - są to zasoby strategiczne, bo bez nich gospodarka się zatrzyma. Kłopot polega na tym, że te zasoby surowców strategicznych średnio w około 70% Unia importuje z krajów, których nie kontroluje, szlakami komunikacyjnymi, których nie kontroluje. Nie spełnia zatem warunku niepodległego państwa, w przeciwieństwie do Rosji, czy USA. Warunek znany z geopolityki wg Mackindera. Kraje Unii są narażone zatem na naciski polityczne ze strony dostawców surowców strategicznych. Jednym z elementów strategii jest zmiana dotychczasowych zasobów strategicznych na słońce i wiatr, bo te są w Unii dostępne, czyli zastąpienie np. paliwa słonczą energią elektryczną gdzie się da. Stąd te auta elektryczne. Inne elementy to oszczędzanie energii - stąd np wycofanie zwykłych żarówek na rzecz energooszczędnych, domy pasywne, itd. Kolejny element to dywersyfikacja dostawców dotychczasowych surowców strategicznych. Np. tu ec.europa.eu/eurostat/cache/infographs/energy/bloc-2c.html
  A ekologia? A tak przy okazji, bo łatwiej ludziom wytłumaczyć. Dlaczego limity CO2? Bo ten gaz powstaje ze spalania dotychczasowych nośników energii...
  PS. Masa właściwa CO2 to około 1,9kg/m3... Średnia dla powietrza to 1,2kg/m3... Tlen to 1,5kg/m3, a w wysokich górach nie ma czym oddychać... Jeśli coś jest ciężkie to raczej będzie na dole, a nie u góry... plclip.com/video/TsRHdG7DYw4/wideo.html

 • Mroczny Żniwiarz
  Mroczny Żniwiarz 6 dni temu

  Dobrze, że w końcu ktoś taki filmik zrobił 👍

 • Wojciech Wojtera
  Wojciech Wojtera 6 dni temu +1

  Zachar masz błędne informacje Smart zużywa średnio około 15,8 KW na 100km ( i w praktyce trzeba naprawdę oszczędnie jeździć aby taki wynik uzyskać wiem bo jeżdżę nim na co dzień ) a nie 10 kW jak opowiadasz w swoim filmie. Jeżeli chcesz do czegoś ludzi przekonać to najpierw się przygotuj.

 • Kalibracja Wtryskarki
  Kalibracja Wtryskarki 6 dni temu +1

  W wyliczeniach nie uwzgledniles strat w przesyle pradu na poziomie 12%

 • Łukasz
  Łukasz 6 dni temu +1

  Z minusów. Największym dla mnie poza zasięgiem, jest bardzo wysokie niebezpieczeństwo zapłonu podczas wypadku oraz duża podatność napędu elektrycznego na poślizg.

 • Łukasz
  Łukasz 6 dni temu

  Zachar, wszystko ok, tylko te rachunki z ilością kW do wyprodukowania 1l benzyny trochę naciągane, gdyż benzyna nie jest jedynym produktem obróbki ropy, ale jednym z wielu i nie da się tego tak upraszczając obliczyć. Pomijam fakt, że do przemysłu i transportu i tak trzeba produkować ON, a benzyna powstaje przy okazji. Nawet ostatnio na początku roku mieliśmy nadprodukcję benzyny i jej niższą cenę w porównaniu do ON. Pozdrawiam

 • Jakub S. Uliasz
  Jakub S. Uliasz 7 dni temu +1

  To teraz prosimy o wyliczenie kosztu produkcji wodoru ;) tego ekologicznego

 • zinucz
  zinucz 7 dni temu

  5:00 "...na koniec I kw. 2019 r. działało na polskim rynku 7740 stacji paliw...", dodajmy do tego czas jaki potrzebujemy na uzupełnienie paliwa w baku - bynajmniej nie kilka godzin. Trzecia sprawa - czas pracy baterii - kilka (7-9) lat - po tym czasie konieczność wymiany baterii na nową - tu zachodzi "problem" ceny - gdy koszt (nowych) baterii równa się cenie kilkuletniego(7-9) auta, kolejna wymiana po kolejnych 7-9 latach oznacza inwestycję kilkukrotnie przekraczającą wartość auta.

 • Marek S
  Marek S 7 dni temu +1

  Litosci... Co wy z tym CO2? To manipulacja celem zlupienia kasy bo co robi rozslinnosc? Jakby poziom CO2 tak rósł to by była dżungla a wulkany?

  • tako Enper
   tako Enper 2 dni temu

   Nie znam się to się wypowiem xDD

 • Michał Gòral
  Michał Gòral 7 dni temu

  Czy naprawdę wierzycie, że spaliny powstałe z 1 litra są od niego cięższe? 1L benzyny = 2,5kg CO2 ... około 1kg cieczy = 2,5 kg gazu ?! Te dane są wyssane z palca.

 • L
  L 7 dni temu +1

  Dobrze, że ty i niektórzy zaczynają zauważać, że elektryki to tylko krok pośredni przed ogniwami paliwowymi i wodorem.

 • Stachu Smocarzz
  Stachu Smocarzz 7 dni temu +2

  Jak auto zużywające na przejechanie 100 tys km 10 ton paliwa może wyprodukować 25 ton CO2 ?

 • Stachu Smocarzz
  Stachu Smocarzz 7 dni temu

  Coś się z matematyką się popieprzyło.

 • cArlos7whitE
  cArlos7whitE 7 dni temu

  Zachar, ty przepraszasz ze film moze za dlugi... ja powiem brawo Ty za zmieszczenie takiego tematu w 20min. Nie zapominajmy ze elektryki ro rwniesz zeo dB! Wyobraźcie Sobie ta cisze w centrum jakby wszyscy na prądzie jeździli :) pozdro.

 • Piotr Hornet
  Piotr Hornet 7 dni temu

  Z Twojego wywodu ekologicznego o wanie myślę że problemem nie są kamyczki tylko wielki beton musimy tym się zająć ekolodzy pewnie już coś wiedzą jak można to naprawić musimy tylko zniszczyć jakoś ten beton i dalej można by produkować samochody z wielkimi silnikami i ogromnymi mocami tylko bez stopstartu.

 • Tom Coss
  Tom Coss 7 dni temu

  Co2, a co ze smrodem diesla rozpuszczanym po całym mieście, poza miastem? Trucizne produkuja zwykłe auta, matołki. Co2 w dupie z co2. to nie trucizna.

 • Maternius
  Maternius 7 dni temu +2

  Szanuję samochody elektryczne i ich właścicieli, ale twierdzenie że są "zero emisyjne" jest manipulacją. Fajnie że w mieście nie zanieczyszczają powietrza ale gdzieś ten mistyczny CO2 się ulatnia, aby elektryk mógł jechać.
  Żeby dokładnie porównać emisje CO2 samochodów elektrycznych i spalinowych trzeba policzyć emisję z produkcji całego układu napędowego: produkcję silnika elektrycznego i spalinowego, skrzynie biegów i dyferencjał. Każde przetwarzanie stali wymaga wysokiej temperatury i emituje CO2.
  Co myślicie o obliczeniach naszych sąsiadów:
  www.msn.com/pl-pl/motoryzacja/wiadomosci/ekolodzy-w-szoku-elektryki-emituj%C4%85-wi%C4%99cej-co2-ni%C5%BC-diesle/ar-AAAJxed?ocid=sf&fbclid=IwAR2rQg-7bywb9GeF0Pjit0em-6gKTjt6uZ-L9f1anRKIBodxW94pV-jNTNQ
  Czy to możliwe? Czy UE robi nas wszystkich w konia?

 • OMEN (◉_◉)
  OMEN (◉_◉) 7 dni temu

  Nie uwzględniłeś ilości wydzielanego CO2 podczas samozapłonu auta elektrycznego 🤨

 • patryqR9A4P
  patryqR9A4P 7 dni temu +3

  Zachar, Ty chyba nie wierzysz na serio w walkę z CO2. Naiwne dzieci można na to nabierać, ale przynajmniej Ty bądź poważny.

 • Jacek Ruczkowski
  Jacek Ruczkowski 7 dni temu

  ......gdzie 1m3=1000dm3

 • Jacek Ruczkowski
  Jacek Ruczkowski 7 dni temu

  a to dlatego że 1l : benzyny waży średnio 0,76kg , oleju napęd. ok 0,84kg , lpg średni ciężar właściwy 2,41kg/m3 czyli 0,00241 kg na dm3 czyli na 1 litr

 • Jan Kowalski
  Jan Kowalski 7 dni temu

  E-tron -kibelek połączony z internetem 😁

 • Scyzzorr
  Scyzzorr 7 dni temu

  Po Brukseli udalo mi sie uzyskac 18kwh/100km a na autostradzie przy predkosci 110km/h na dystanie 200km ok. 21kwh bez klimatyzacji oczywiscie.

 • Dawid Smoliński
  Dawid Smoliński 7 dni temu +1

  www.msn.com/pl-pl/motoryzacja/wiadomosci/ekolodzy-w-szoku-elektryki-emituj%C4%85-wi%C4%99cej-co2-ni%C5%BC-diesle/ar-AAAJxed?ocid=sf&fbclid=IwAR24RIIDk9lXSXBQRX2ReFiLhIp-PLoADizDJPVM3JMIjP4HpC2FMF0AvCY


  chyba trzeba zweryfikowac obliczenia:)

  • Grzegorz Ślipek
   Grzegorz Ślipek 7 dni temu

   Zweryfikować? Takie rzeczy to się ignoruje, bo nie nakręcają ekooszołomów tak jak niedawny raport "naukofców", o katastrofalnym wręcz poziomie CO2 w atmosferze, po tym jak zrobili "profesjonalne badania" w odległości kilku kilometrów od największego czynnego wulkanu na Hawajach.

 • Raoul Duke
  Raoul Duke 7 dni temu

  Moim zdaniem lobbing wszelakiej maści dąży do nieuchronnego wykolejenia się życia na tej kulistej kropeczce dryfujacej w przestrzeni czarnej nicości jaka nas czeka

 • Marek Paczynski
  Marek Paczynski 7 dni temu

  Pięknie, że wspomniałeś o mięsie. Ludzie szukają oszczędności co2 we wszelakich aspektach życia podczas gdy główny czynnik znajduje się na ich talerzu

 • Magna Polonia
  Magna Polonia 7 dni temu

  Auta elektryczne owszem ale tylko wodorowe :)

 • Magna Polonia
  Magna Polonia 7 dni temu

  www.msn.com/pl-pl/motoryzacja/wiadomosci/ekolodzy-w-szoku-elektryki-emitują-więcej-co2-niż-diesle/ar-AAAJxed?ocid=sf

 • Jarek Wiselka
  Jarek Wiselka 7 dni temu

  Zachar - możę teraz dla porównania pojazdy zasilane CNG - internesująca alternatywa :)

 • Łukasz Adamiec
  Łukasz Adamiec 7 dni temu

  Zachar, w swoich wyliczeniach emisji co2 nie wziąłeś pod uwagę tego, że większość baterii produkowanych jest w Chinach i zanim one zostaną zamontowane do tych zielonych elektryków trzeba je przetransportować z Chin a jeden kontenerowiec, którym są transportowane są produkty z Chin generuje tyle co2 co wszystkie samochody przez conajmniej kilka lat.

 • TheUndertaker84
  TheUndertaker84 8 dni temu

  Super materiał. Warto wspomnieć jeszcze ze ludzie myślą że za 50 lat sieć energetyczna nie wytrzyma tego. Ale za 50 lat ludzie będą produkować swój własny prąd i tym ładować auta. Uważam tez ze wodór nie ma przyszłości. Ludzie polubią ładowanie auta e domu lub gdziekolwiek indziej i nie będą chcieli wracać do wizyt na stacjach benzynowych. Wodór też jest latwopalny a przyszłe baterie solid state sa dużo bezpieczniejsze.

 • pablos cover
  pablos cover 8 dni temu

  Brawa za ten film.

 • Grzegorz MIG
  Grzegorz MIG 8 dni temu +1

  fajnie mieć elektryka gdy wszyscy w koło maja samochody spalinowe. Gdy wszyscy mieli by elektryki potrzebowalibyśmy energii 3 słońc aby je ładować

 • Grzegorz MIG
  Grzegorz MIG 8 dni temu +4

  a skąd bierze się węgiel - z czapki ? tez trzeba go wydobyć i zużyć wiele energii i zatruć środowisko

  • Jakub
   Jakub 3 godzin temu

   I trzeba go przetworzyć na prąd w elektrowni, a potem dostarczyć go do gniazdka, gdzie sama ładowarka samochodowa niech ma zawyżone 97% sprawności. Przy takiej sprawności każdego elementu w tym łańcuchu dostaw do auta trafia

 • Jan Kubli
  Jan Kubli 8 dni temu

  Co znaczy po francusku etron ?...............étron = kał , gówno . Jak Audi zamierza reklamować , promować , sprzedawać całą gamę samochodów elektrycznych na rynku francuskim i francuskojęzyczny ?

 • Jacek Zamkowski
  Jacek Zamkowski 8 dni temu

  Zgadzam się z Tobą w wielu kwestiach. Także w tej, że dobry Plug-in jest na dziś rozwiązaniem najrozsądniejszym jako auto rodzinne. I pozwalają zaprzyjaźnić się z nową technologią. Z tego względu uważam, że Mateuszek strzelił sobie w stopę eliminując ze zwolnienia z akcyzy Plug-inów z pojemnością pow. 2 l. Dlaczego - bo koncerny liczą emisyjność. Jak dadzą większą baterię to zwiększają pojemność silnika (np. BMW X5 czy 745). Ale dzięki temu możesz na eDrive przejechać nie 15 km tylko 40 czy nawet 80 km (tak zapowiada X5 45e). Jest jeszcze jeden ważny aspekt. Istny wysyp instalacji fotowoltaicznych. Tak się składa, że prawie każdy właściciel elektryka a wielu spośród pluginowców, jeśli już nie założyło to ma taki zamiar w niedalekiej przyszłości. W Niemczech to obecnie 15% produkowanej energii.

 • gtk madafaka
  gtk madafaka 8 dni temu

  Tu z kolei mowa o innych wynikach badan www.msn.com/pl-pl/motoryzacja/wiadomosci/ekolodzy-w-szoku-elektryki-emituj%C4%85-wi%C4%99cej-co2-ni%C5%BC-diesle/ar-AAAJxed?ocid=sf i wez ty badz madry

 • Andrzej Jakubas
  Andrzej Jakubas 8 dni temu +7

  Trochę te obliczenia kuleja, wszystko można przeciągnąć i zmanipulować. Nadal mnie elektryki nie przewidują.

 • TenHenDee
  TenHenDee 8 dni temu

  Dziwne jest to, ze wszyscy mowia o produkcji C02, a nikt nie wspomina o zuzyciu 02. Bez tlenu ani rusz. Samobojczy gatunek jestesmy.

  • TenHenDee
   TenHenDee 7 dni temu +1

   Typowy gatunek pasozytniczy. Ssanie zywiciela az do jego smierci. Obawiam sie, ze podobnie jak w miareczkowniu, o czym zreszta wspominasz, dojdzie do sytuacji, gdzie pojemnosc buforowa naszej planety nagle sie skonczy. Niestety tez sie do tego przykladam. Zarowno elekstrykiem, jak i pozeraczami tlenu.

  • Zachar OFF
   Zachar OFF  8 dni temu

   Bo podobno z jakiegoś nieznanego nam powodu tleku jest zawsze tyle samo 20.95

 • Szary Latan
  Szary Latan 8 dni temu +1

  Zachar respect! Bardzo potrzebny film i wyjaśnienia, których w naszym kraju brakuje. PS. Przeglądając strony zafiksowanych na punkcie ekologi Amerykanów wpadłem na artykuł o porównaniu realnej emisji co2 elektryka i samochodu wodorowego. Wniosek był jeden uwzględniając proces produkcji paliw na dzisiaj wodór wypada blado przy eleltrykach.

  • Zachar OFF
   Zachar OFF  8 dni temu +1

   Bo koszt energetyczny jego produkcji jest x2 za wysoki.

 • M K
  M K 8 dni temu

  plclip.com/video/yFPnT-DCBVs/wideo.html

 • Sławomir Ślązak
  Sławomir Ślązak 8 dni temu

  Nie wiem dlaczego ciagle gadasz o CO2? nie wiesz, że ta dawna teoria globalnego ocieplenia już nie jest lansowana ? teraz walczymy ze zmianami klimatu, bo gołym okiem widać, że żadnego ocieplenia nie ma. Wrecz przeciwnie surowa zima w USA i zamarznieta Niagara, lodowate fronty w maju w Polsce pokazuja globalne kłamstwo , którego juz ukryc sie nie da. Cała reszta jest OK. ale to CO2 to jeden wielki przekręt finansowy i próba zawracania Wisły kijem, aby podnieść ceny nosników energii. Myslałem , że będzie o samochodzie elektrycznym, a tu przeliczanie węgla na pietruszkę. Szkoda 24 minut. Pozdrawiam Zachar bo programy masz zaczepiste ale błagam nie idż tą ściezka gdzie "niebieskie kwiaty i kolce" :-)

 • superofca
  superofca 8 dni temu

  Zapomniałeś dodać, że dzisiejsze elektrownie węglowe mają zupełnie inne filtry (tak jak samochody) niż 20, 30, 40 lat temu.

 • xx xxx
  xx xxx 8 dni temu +2

  W tym roku 4%, w przyszłym roku 4%, to sie wszystko kumuluje..... czyli za kilkadziesiąt lat bedzie w atmosferze 150% CO2. Niesamowite.

 • pwilczy
  pwilczy 8 dni temu

  Tylko zestawienia kosztów brak. Po przejechaniu 100 000 i 200 000. Ile wydamy na benzyne, a ile na prad!

  • Marek P
   Marek P 6 dni temu

   +Zachar OFF policz że sprzedajesz auto po 4 latach z 200.000 km przebiegu

  • Zachar OFF
   Zachar OFF  8 dni temu

   Zależy czy weźmiesz pod uwagę zakup auta czy samą jazdę

 • Karol Gospodarczyk
  Karol Gospodarczyk 8 dni temu

  Czytal prof. Zachar

 • Krzysztof Fedyk
  Krzysztof Fedyk 8 dni temu +1

  A utylizacja zużytych baterii ?

 • Michał ten Michał
  Michał ten Michał 8 dni temu +1

  Fajny odcinek ale mogłbyś zrobić odcinek o kosztach eksloatacji jak i kosztów ładowania. Bo wisdomo że zasięgi jak i koszt zakupu jest dramat.

 • Jan Kubli
  Jan Kubli 9 dni temu

  Podobnież Chińczycy już są bardzo blisko opanowania syntezy termojądrowej więc czy samochody na wodór mają sens skoro łatwiej jest gromadzić energię w samochodzie elektrycznym ?

 • BadBoy PCT
  BadBoy PCT 9 dni temu

  no dobra auta mają spory dach czemu nie zamontować tam paneli słonecznych zawszy było by lepiej taniej dla aut elektrycznych

  • SpiderShott
   SpiderShott 9 dni temu +1

   Koszta produkcji i zakupu, nie zawsze sprzyjająca pogoda. No i jak zaparkujesz pod dachem to tez bezczynny taki dach byl.

 • Dawid Korbiel
  Dawid Korbiel 9 dni temu +1

  naijstotniejszym czynnikiem, który determinuje brak rozwoju elektromobilności w Polsce są, zwyczajnie.... niskie zarobki i całkowicie miękka polityka wsparcia

 • Jan Kubli
  Jan Kubli 9 dni temu

  A jakie są rzeczywiste koszty uzyskiwania energii elektrycznej z elektrowni atomowych w aspekcie ekologii , między innymi utylizacji odpadów promieniotwórczych ? a jakie z paneli fotowoltaicznych ? " Ekolodzy " uważają że są całkowicie czyste .

 • MAYKEL PL
  MAYKEL PL 9 dni temu

  Musisz tez Zachar mieć na uwadze to, ze wyprodukowanie takiej baterii litowo-jonowej samo w sobie jest szkodliwe dla środowiska, wiec im więcej elektryków, to więcej szkodzenia środowisku podczas ich produkcji. I tu się zastanawiam czy to się w ogóle nie miła z celem i czy auta elektryczne, których jest co raz więcej, nie są chwilowym trendem na rynku, na którym korzystają producenci samochodów.
  W żadnym wypadku nie neguje tego, ze te auta się pojawiły bo czy tesla czy audi czy teraz nowy mercedes eqc robią ogromne wrażenie swoją technologia i osiągami, ale czy ta technologia przypadkiem nie prowadzi do nikąd.
  Technologia czy alternatywnym źródłem napędowym wg mnie jest wodór ( najczęściej występujący pierwiastek we wszechświecie ), ale jest jeden problem. Jego pozyskiwane jest dosyć kłopotliwe ;)

 • Jan Kubli
  Jan Kubli 9 dni temu

  Co znaczy po francusku etron ?...............

 • Robert Bydzia
  Robert Bydzia 9 dni temu

  ten grill jak w Fordzie, problemy z chłodzeniem?, niby różnica niewielka, tylko co smog na to hehe,

 • Kacper Ostrowski
  Kacper Ostrowski 9 dni temu

  Podjąłeś bardzo ważny temat i uważam, że ten film powinni obejrzeć nawet ci ludzie, którzy kompletnie nie są zainteresowani motoryzacją. Szacun Zachar!